Powrót optymizmu

Powrót optymizmu
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2020-12-01 (09:10)

Wczorajsze zawirowania związane z końcem miesiąca są dziś odwracane, co oznacza powrót słabości dolara oraz odbicie rynku akcji. Ogólne nastawienie do ryzyka pozostaje pozytywne, a na starcie nowego okresu inwestorzy mogą znaleźć czas na opóźnioną reakcję na dobre informacje. Sporo zamieszania i szumu towarzyszyło wczorajszemu handlowi na rynkach.

Korekta na rynku akcji znalazła pretekst w informacjach, które w normalnych warunkach byłyby dla szerokiego rynku trzeciorzędne (sankcje wobec chińskich firm, spór w OPEC+). FX zaczął dzień od podtrzymania presji na USD wynikającej z faktu, że listopadowy rajd Wall Street wymusił na inwestorach spoza USA powiększenie zabezpieczeń portfeli przed osłabieniem dolara. Ale jak tylko EUR/USD poniósł porażkę w przełamaniu 1,20, efekt domina przyniósł korektę na większości crossów z USD. Dziś sytuacja wraca do normy z odbudową hossy na rynku akcji i powrotem sprzedaży USD.
Po odrzuceniu na bok wczorajszego szumu, na starcie nowego miesiąca inwestorzy mają okazję nadrobić zaległości w reakcji na pozytywne doniesienia. Tradycyjnie poniedziałek przyniósł kolejne wieści w temacie szczepionek i tym razem Moderna pochwaliła się wysoką skuteczną leku (ponad 94 proc.) i zapowiedziała starania o zatwierdzenie szczepionki w USA i Europie. Utrwalenie nadziei na budowanie odporności przeciwko COVID-19 i tym samym zagwarantowanie ożywienia gospodarczego w 2021 r. powinny być silnymi przesłankami za podtrzymaniem rajdu ryzykownych aktywów w kolejnych tygodniach. Przynajmniej na tyle, na ile pozwoli okołoświąteczne wygasanie aktywności tradingowej, ale to i tak oznacza jeszcze minimum dwa tygodnie w miarę normalnego handlu.
Mamy też ruch w temacie pakietu fiskalnego w USA. Lider Republikanów w Senacie McConnell wyraził chęć wypracowania porozumienia z Demokratami przed końcem roku. Nadal to nie rozwiązuje różnicy w oczekiwaniach obu stronę co do wielkości pomocy (Republikanie chcą 500 mld USD, a Demokraci 2,2 bln USD), ale kontynuowany wzrost liczby zachorowań w kraju wzmaga presję na zawiązanie międzypartyjnej współpracy. To istotny zwrot w sprawie, nawet jeśli dane z USA nie pokazują szkodliwych skutków jesiennej fali pandemii. Ale rajd ryzyka z pewnością znajdzie punkt zaczepienia w informacji, że gospodarka ma zapewnioną tarczę fiskalną.

Dziś poza tym dzień pod znakiem wysypu odczytów aktywności w sektorze przemysłowym. Restrykcje w Europie mocniej uderzyły w usługi, więc dane z przemysłu powinny pozostać optymistyczne. Większa uwaga będzie skupiona na indeksie ISM z USA, gdzie aktywność sektora nie zwalania tempa pomimo wzrostu liczby zakażonych COVID-19. Prezes Fed Powell będzie przemawiał w Kongresie, gdzie razem z sekretarzem skarbu Mnuchinem będą omawiać zmiany w CARES Act i prośbę Mnuchina dot. odzyskania części środków użyczonych Fed. Mnuchin może zasugerować chęć przeznaczenia finansowania na pakiet fiskalny, co byłoby pozytywną informacją. Od Powella oczekuje się deklaracji, że Fed wciąż ma narzędzia do wspierania gospodarki.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

historyczna decyzja BOJ nie wzmocniła jena

historyczna decyzja BOJ nie wzmocniła jena

11:38 Raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek nad ranem poznaliśmy decyzję Banku Japonii. W obliczu wyraźnego wzrostu płac decydenci zostali niejako "przymuszeni" do podjęcia decyzji o rozpoczęciu procesu wychodzenia z ultra-luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez ostatnie lata.  I tak zaowocowało to: wzrostem stóp procentowych (przestały być ujemne), porzuceniem zakupów ETF-ów i J-REIT-ów w ramach programu skupu aktywów, ...
5 sposobów wymiany walut

5 sposobów wymiany walut

11:15 Poradnik konsumenta
Obecnie poza bankiem i kantorem masz do dyspozycji jeszcze inne możliwości, żeby wymieniać pieniądze. Dlatego teraz przedstawimy Ci 5 sposobów wymiany walut, które warto sprawdzić, kiedy potrzebujesz obcej waluty.
Gołębia podwyżka stóp w Japonii - jen w odwrocie

Gołębia podwyżka stóp w Japonii - jen w odwrocie

10:59 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański zyskuje w ciągu ostatnich kilku sesji, a na dzień przed decyzją Fed rentowności 10-letnich obligacji USA wynoszą już 4,32% wobec zaledwie 4,1% tydzień temu. Pokazuje to, że rynki kolejny raz zastanowiły się, czy aby nie spieszą się z oczekiwanym czasem jak i skalą luzowania polityki. Wydaje się jednak, że o ile jakakolwiek zmiana jutro może nastąpić, ...
Bank Japonii podniósł stopy procentowe pierwszy raz od 17 lat

Bank Japonii podniósł stopy procentowe pierwszy raz od 17 lat

10:44 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowy poranek przynosi osłabienie japońskiego jena co jest pokłosiem decyzji Banku Japonii, który podniósł dziś rano stopy procentowe po raz pierwszy od 2007 roku. Jednocześnie instytucja zrezygnowała z kontroli krzywej dochodowości. Rynek wciąż jednak nie wie jak będzie wyglądać kształt polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. Para walutowa USD/JPY urosła powyżej poziomu 150,00 i tym samym umocnienie JPY z początku marca zostało w pełni zniwelowane.
Seria mocniejszych danych z Chin

Seria mocniejszych danych z Chin

2024-03-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj w nocy poznaliśmy odczyty z chińskiej gospodarki za luty - produkcja przemysłowa wzrosła o 7 proc. r/r, sprzedaż detaliczna o 5,5 proc. r/r, a inwestycje w aglomeracjach o 4,2 proc. r/r. Te dane były nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, co może wskazywać na postępujące ożywienie w tamtejszej gospodarce. Te dane wsparły chińską giełdę, chociaż juan pozostał stabilny. W dłuższej perspektywie dzisiejsze odczyty z Chin mogą być istotne dla podtrzymania klimatu wokół rynków wschodzących, który może być nieco nadszarpnięty przez strach związany z możliwym zakończeniem procesów dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i wpływem tego na politykę FED.
Tydzień banków centralnych

Tydzień banków centralnych

2024-03-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek na Wall Street był zdominowany przez sprzedających czego efektem były spadki głównych indeksów giełdowych. Zmienność była podwyższona również z powodu „dnia trzech wiedźm” – kiedy wygasały opcje oraz kontrakty futures. Rentowności amerykańskich obligacji wzrosły na całej krzywej dochodowości. Kurs EUR/USD zakończył tydzień tuż pod poziomem 1,09. Ten tydzień jest bogaty w decyzje głównych banków centralnych.
W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Fed w dniach 19-20 marca.
EURPLN powyżej 4,30

EURPLN powyżej 4,30

2024-03-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W poniedziałek rano złoty jest nieco słabszy na głównych ustawieniach, co powoduje, że para EURPLN powróciła powyżej bariery 4,30. USDPLN jest notowany przy 3,95, a CHFPLN odbija do 4,47. Polska waluta ma się gorzej, chociaż klimat na globalnych rynkach nie pogorszył się przez weekend. W poniedziałek rano EURUSD pozostaje minimalnie poniżej 1,09, a giełdy w Azji (w tym w Chinach) poszły lekko w górę.
Czy to czas na zmiany w Japonii

Czy to czas na zmiany w Japonii

2024-03-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Mogłoby się wydawać, że w tygodniu z posiedzeniem Rezerwy Federalnej nie może być nic ważniejszego, ale czyżby tym razem miało być inaczej? Niewykluczone, o ile Japończykom starczy odwagi do działania. Czy to czas na podwyżkę stóp w Kraju Kwitnącej Wiśni? O ile często myślimy o polityce EBC czy nawet Fed w ostatnich dwóch dekadach jako bardzo ekspansywnej, na tle Banku Japonii wszystko inne jawi się jako restrykcyjne.
Dolar silny, rynek nie wie co zrobi FED?

Dolar silny, rynek nie wie co zrobi FED?

2024-03-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy poranek przynosi kontynuację ruchu wzrostowego na dolarze na szerokim rynku po tym, jak w czwartek po południu dostaliśmy zaskakujące dane o inflacji PPI za luty. Wyższy odczyt może sygnalizować zbliżający się koniec procesu dezinflacji w amerykańskiej gospodarce i stawiać FED w trudnym położeniu. Szanse na pierwsze cięcie stóp procentowych w czerwcu spadły dzisiaj rano do 59 proc., a rynek skrócił swoje oczekiwania, co do skali obniżek do końca roku do 75 punktów baz.

"Ryzyko” pod presją na koniec tygodnia

2024-03-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynkach międzynardowych przynosi cofnięcie na instrumentach powiązanych z ryzykiem. Dolar amerykański odzyskuje nieco gruntu pod nogami, a na samym Wall Street obserwujemy nieco szerszą aktywizację strony podaży. Na dzisiaj przypada również tzw. “Dzień trzech wiedźm”, który przynosi wygaszanie kontraktów terminowych i tym samym może otwierać okno do relokacji kapitału na światowych rynkach.