Cięcie prognoz popytu na ropę naftową w OPEC

Cięcie prognoz popytu na ropę naftową w OPEC
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2020-11-12 (10:19)

Po paru dniach euforii wywołanej komunikatem koncernu farmaceutycznego Pfizer o dużej skuteczności szczepionki na Covid-19, na rynku ropy naftowej zwyżka cen wyhamowała. Początkowy entuzjazm związany ze szczepionką opadł w obliczu niepewności dotyczącej konkretnych możliwości jej wprowadzenia do powszechnego użytku. W rezultacie, inwestorzy na rynku ropy zwrócili uwagę na to, co pewne – a więc na powrót restrykcji związanych z pandemią i obniżony popyt na ropę naftową.

Kolejne tygodnie na rynku ropy z pewnością będą upływać na spekulacjach dotyczących możliwych działań OPEC+ w zakresie porozumienia naftowego. W tym tygodniu dodatkowo Algieria potwierdziła gotowość do obniżenia produkcji w razie potrzeby – jednak kluczowe były i tak wcześniejsze deklaracje ze strony władz Rosji oraz Arabii Saudyjskiej, czyli państw, które w największym stopniu decydują o kształcie porozumienia naftowego.

Wczoraj kartel OPEC obniżył prognozy popytu na swoją ropę naftową w 2021 roku. Według obecnych szacunków, w przyszłym roku popyt wzrośnie o 6,25 mln baryłek dziennie w stosunku do 2020 r. i wyniesie średnio 96,26 mln baryłek dziennie. To o 300 tys. baryłek dziennie mniej niż we wcześniejszej prognozie. Chociaż zwyżka w ujęciu rdr jest spora, to warto mieć na uwadze fakt, że w 2020 r. popyt na ropę naftową z OPEC prawdopodobnie łącznie spadnie o prawie 10%.

Modyfikacja porozumienia naftowego jest więc bardzo prawdopodobna, wręcz wydaje się nieunikniona. Taki scenariusz jest już jednak uwzględniony w cenach ropy. O tym, w jak dużym stopniu działania OPEC będą wspierać ceny ropy naftowej, zadecyduje więc głównie wielkość możliwych cięć wydobycia. Jeśli dotychczasowe limity produkcji ropy zostaną jedynie utrzymane, będzie to raczej rozczarowujący scenariusz, który będzie sprzyjał przecenom ropy – niemniej, potencjalne duże cięcia produkcji z pewnością pomogłyby stronie popytowej na rynku ropy, a przynajmniej utrzymałyby notowania w okolicach obecnych poziomów.

ZŁOTO

Złoto: Bliski Wschód na czarnej liście?

Po poniedziałkowej, dynamicznej zniżce notowań złota, która sprowadziła kruszec z okolic 1950 USD za uncję do rejonu 1860 USD za uncję, cena złota się stabilizuje. Notowania złota od wtorku tkwią w konsolidacji właśnie w okolicach poniedziałkowych minimów.

Cena złota runęła w dół na wieść o stworzeniu przez koncern Pfizer skutecznej szczepionki na Covid-19 i wywołanej tym komunikatem fali optymizmu na globalnych rynkach finansowych. Niemniej, po początkowym entuzjazmie zaczęły rozbrzmiewać pytania o szczegóły, a te na razie nie wskazują na to, że świat poradzi sobie z koronawirusem szybko. Wynalezienie szczepionki to ogromny krok naprzód, nie zmienia ono jednak faktu, że wiele gospodarek świata zmaga się już teraz z dotkliwą drugą falą pandemii i koniecznością wprowadzenia nowych restrykcji, z lockdownem włącznie.

A tymczasem chwilowo na rynek złota powróciła kwestia braku przejrzystości transakcji. Na konieczność regulacji rynku złota pod kątem zapobiegania praniu pieniędzy po raz kolejny zwróciła uwagę LBMA (London Bullion Market Association), będąca najbardziej opiniotwórczą instytucją na rynku kruszcu. LBMA podkreśliła, że te kraje, które nie będą należycie monitorować transakcji w złocie, nie będą miały możliwości wprowadzania kruszcu na mainstreamowy rynek. Chociaż oficjalnie list LBMA był skierowany do wielu krajów, w praktyce dotyczył on przede wszystkim Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dubaj jest ważnym bliskowschodnim hubem handlu złotem, jednak tamtejsze regulacje pozostawiają wiele do życzenia w kwestii przejrzystości.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

09:21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

2024-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Notowania ropy gatunku WTI zwyżkowały do okolic 82 USD za baryłkę i na tych poziomach utrzymują się także dziś rano. Z kolei cena ropy Brent dotarła do rejonu 86 USD za baryłkę. Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen ropy naftowej był spadek wartości amerykańskiego dolara po wcześniejszym solidnym umocnieniu waluty USA. Korekta na dolarze była wsparciem dla cen wielu surowców i towarów, jednak nie tylko ona sprzyjała wyższym wycenom ropy naftowej.
Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi delikatne zwyżki cen tego surowca. W dużym stopniu wynika to z obaw związanych z podażą ropy w obliczu wciąż trwających konfliktów w kluczowych regionach produkcji ropy. Chodzi przede wszystkim o zaognienie konfliktu na linii Ukraina-Rosja, jak również o gasnące nadzieje na rozejm w Strefie Gazy. Zresztą, obecnie przypomniała o sobie także kolejna nierozwiązana kwestia na Bliskim Wschodzie – a mianowicie, blokada eksportu ropy z irackiego Kurdystanu przez Turcję.
Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

2024-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Druga połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powracającej presji podażowej. Notowania ropy zakończyły wczorajszą sesję na minusie, po spadkowej sesji w środę – a dziś rozpoczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. O ile rano notowania ropy delikatnie odbijają w górę, to zakres ruchu jest relatywnie niewielki.
Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

2024-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały. Cena ropy WTI nadal jednak pozostaje wyraźnie powyżej 81 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza 86 USD za baryłkę. Dziś rano notowania ropy wyhamowały wczorajszą zniżkę, a nastroje na tym rynku pozostają relatywnie dobre. Wycenę ropy wspierają wczorajsze komunikaty ze strony Fed, sugerujące, że w tym roku będą miały miejsce oczekiwane wcześniej trzy obniżki stóp procentowych w USA.
Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.
Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

2024-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku gazu ziemnego już od półtora roku zdecydowanie przeważa strona podażowa. W końcówce 2022 roku nastąpiło gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca w Stanach Zjednoczonych, które sprowadziło notowania gazu z okolic niemal 10 USD za mln BTU do rejonu 2 USD za mln BTU. Po wielomiesięcznej konsolidacji, druga fala przecen pojawiła się na rynku gazu ziemnego jesienią 2023 roku, a trzecia tuż po niej w styczniu i lutym 2024 roku.