Spadkowa seria na wykresie cen miedzi

Spadkowa seria na wykresie cen miedzi
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2020-10-29 (10:55)

Tydzień temu notowania miedzi w USA dotarły do tegorocznych maksimów, sięgając okolic 3,20 USD za funt. Niemniej, od tego czasu na rynku miedzi dominuje strona podażowa. Ostatnie kilka sesji na rynku miedzi to czas powolnego, ale systematycznego osuwania się cen miedzi na południe. Obecnie cena miedzi w USA oscyluje w okolicach 3,06-3,07 USD za uncję.

Patrząc na rynek miedzi szerzej, notowania tego metalu poruszają się w trendzie wzrostowym od drugiej połowy marca, a więc od siedmiu miesięcy. Stronie popytowej na rynku tego metalu sprzyjało kilka czynników, wśród których jednym z najważniejszych był solidny popyt na miedź w Chinach w ostatnich miesiącach. Dodatkowo, pozytywnym impulsem dla cen miedzi okazały się problemy z ciągłością wydobycia tego surowca w niektórych kopalniach w Ameryce Południowej. Obawy o produkcję miedzi, zwłaszcza w kluczowym Chile, mogą się utrzymywać, dopóki rozprzestrzenia się pandemia.

Warto jednak wspomnieć, że powyższe czynniki znane są inwestorom już od dłuższego czasu, więc siła ich oddziaływania powoli słabnie, a to oznacza, że cenom miedzi trudno będzie się wspiąć na nowe tegoroczne szczyty bez kolejnego impulsu sprzyjającego stronie popytowej.

Nie można zapominać także o tym, że miedź, jako metal silnie powiązany z koniunkturą, pozostaje wrażliwy cenowo na informacje związane z wyborami prezydenckimi w USA, wizją tamtejszego kolejnego pakietu stymulacyjnego, czy też oczywiście z doniesieniami dotyczącymi pandemii.

ZŁOTO

Wyraźny spadek popytu na złoto w III kw. 2020 r.

Notowania złota wczoraj tąpnęły w dół, schodząc poniżej poziomu 1900 USD za uncję i kończąc środową sesję tuż poniżej poziomu 1880 USD za uncję. Dzisiaj rano ceny kruszcu poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Presję na spadek notowań złota wczoraj wywarło umocnienie się amerykańskiego dolara, które – w nieco mniejszym stopniu – jest widoczne również dzisiaj. Siła dolara uderzyła w notowania złota, traktowanego przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed inflacją.

Tymczasem dzisiaj na pierwszy plan na rynku złota wysuwa się raport World Gold Council (WGC), opisujący sytuację na rynku kruszcu w III kwartale 2020 r. Według WGC, globalny popyt na złoto w poprzednim kwartale wyniósł 892,3 tony, co oznaczało spadek o 19% w ujęciu rdr. Był to także najniższy poziom popytu na złoto od III kwartału 2009 roku, czyli od 11 lat.

Niższy popyt na kruszec wynikał przede wszystkim ze utrzymującego się obniżonego popytu na złotą biżuterię, zwłaszcza w krajach azjatyckich. Ciekawą obserwacją jest także fakt, że w III kw. br. banki centralne po raz pierwszy od dekady sprzedały więcej złota niż go kupowały – w wielu przypadkach prawdopodobnie wynikało to z konieczności podreperowania w ten sposób państwowych budżetów.

Sytuacja na rynku złota w długoterminowej perspektywie pozostaje niezmienna – wciąż kruszec ma duże szanse na powrót do zwyżek ze względu na niskie stopy procentowe na świecie, obawy przed inflacją i status bezpiecznej przystani. Ale kolejne dni mogą być nerwowe, chociażby za sprawą wyborów prezydenckich w USA i gróźb lockdownów w Europie.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

11:00 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.