Jak mocno koronawirus uderzy w gospodarkę?

Jak mocno koronawirus uderzy w gospodarkę?
Raport specjalny XTB
Data dodania: 2020-02-04 (15:59)

Wybuch epidemii koronawirusa w Chinach jest w ostatnich tygodniach motywem przewodnim na rynku finansowym. Podczas gdy w Chinach epidemia sieje postrach, reakcja rynków jest jak na razie ograniczona, gdyż trudno jest ocenić jej konsekwencje. W poniższej analizie wskazujemy na kluczowe fakty oraz rynki, które warto obecnie obserwować.

Długie oczekiwanie na kluczowe dane

Najbardziej oczywistym źródłem informacji powinny być władze Chin, publikujące dane na temat sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz handlu międzynarodowego. Wiążą się jednak z tym dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze, rynki zawsze były nieco sceptycznie nastawione do chińskich statystyk, które wypadały nadzwyczaj dobrze i gładko, pomimo wielu zawirowań. W tym przypadku, ostrożność może być jeszcze większa. Po drugie, początkowy wpływ wirusa zostanie odzwierciedlony dopiero w raportach za luty, które zostaną opublikowane pomiędzy 29 lutego (indeks PMI) a 16 marca (produkcja, sprzedaż). Oznacza to długi okres oczekiwania, podczas gdy inwestorzy chcieliby poznać odpowiedź już teraz.

Chiny są teraz znacznie większą gospodarką niż podczas epidemii SARS, a początkowe dane na temat transportu budzą znaczny niepokój. Źródło: Dział Analiz XTB

Sytuacja ta oznacza, że inwestorzy jak na razie muszą się zadowolić niepełnymi danymi. Przede wszystkim, można usłyszeć o zamknięciach wielu sklepów i zakładów przez międzynarodowe spółki, takie jak: Apple, General Motors, Ikea, Starbucks, McDonald’s czy Toyota. Już na dzień dzisiejszy 18 chińskich producentów stali zdecydowało się na zmniejszenie produkcji o 30%.Centrum hazardowe w Macau zostało zmuszone do zamknięcia na co najmniej 2 tygodnie. Wiele uniwersytetów przełoży rozpoczęcie kolejnego semestru co najmniej na początek marca. Japońskie centra handlowe informują o zmniejszeniu się sprzedaży podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku o 5-15% r/r. Jak widać mamy do czynienia z wieloma dowodami wpływu wirusa na gospodarkę, choć istnieje trudność, aby uogólnić cały wpływ bieżącej sytuacji. Na ten moment najgorzej wyglądają dane podane przez Ministerstwo Transportu, które dotyczą podróży w okresie Chińskiego Nowego Roku. Wstępne szacunki pokazały spadek podróżujących koleją o około 40% w pierwszym dniu obchodów, a przez 10 dni świąt liczba ta spadła aż o 67% r/r, podczas gdy liczba pasażerów linii lotniczych uległa zmniejszeniu o 57%.

Dwa parametry warte obserwacji

Pomimo tego, że codziennie docierają do nas nowe informacje z Chin, prawdziwym wyzwaniem jest złożenie ich w jedną całość. Jest to szczególnie widoczne we wstępnych szacunkach oceniających wpływ epidemii na PKB od 0,6 do 1,1 punktu procentowego za I kwartał obecnego roku. W naszym odczuciu, inwestorzy powinni skupić się na dwóch kwestiach: liczbie zarażonych osób oraz spowolnieniu w dostawach. Pierwsze założenie, jakie poczyniliśmy, zakłada, iż rozprzestrzenianie się wirusa poza Chinami będzie ograniczone i inne gospodarki nie zostaną sparaliżowane przez kłopoty z transportem i produkcją przemysłową. Jeśli założenie to okaże się być jednak fałszywe, skutki mogą okazać się dramatyczne. Jeśli zostanie spełnione, sytuacja w Chinach wróci po pewnym czasie do normalności, podobnie jak było to w przypadku poprzednich epidemii. Obserwowanie liczby zarażonych wydaje się być sensownym spojrzeniem na całą sytuację - jeśli dynamika spowolni (na razie tak się nie stało), będzie to oznaczać, że wirus powoli zaczyna być opanowywany. Z kolei przerwy w produkcji są niezwykle niebezpieczne dla chińskiej gospodarki oraz dla głównych partnerów handlowych Chin. Koreański Hyundai zdążył już ogłosić zaprzestanie produkcji w związku z przerwami w dostawach części. Gospodarka Korei, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, pełni ważną rolę w azjatyckim łańcuchu wartości dostaw. Jak narazie prowincja Hubei zmierzy się ze wstrzymaniem produkcji do 14. lutego, podczas gdy inne regiony powinny powrócić do pracy 9. lutego. Przedłużenie przerw miałoby istotny wpływ na perspektywy gospodarcze i inwestorzy powinni te informacje pilnie śledzić.

Braki w dostawach mogą być szczególnie bolesne dla Wietnamu i Korei Południowej, a w efekcie, poprzez efekt domina, wpłynęłyby na globalną gospodarkę. Źródło: XTB Research

Rynki warte uwagi

Epidemia koronawirusa będzie miała wpływ na gospodarkę globalną i w mniejszym bądź większym stopniu poruszy znaczą część światowych rynków. Jednakże, poniższe cztery rynki są szczególnie warte uwagi. Wszystkie z nich były już ofiarami znaczącej wyprzedaży i wszystko wskazuje na to, że będą gwałtownie reagować na przyszłe doniesienia dotyczące epidemii.

Ropa WTI - Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły, ponieważ rynek ropy jest szczególnie wrażliwy na zmiany popytu i podaży. Chiny są obecnie największym importerem ropy netto, odpowiadając za ponad 20% światowego importu. Z powodu niższej aktywności gospodarczej i załamania w turystyce, popyt na ropę najprawdobniej spadnie. Może to zmusić OPEC do zmniejszenia podaży.

Miedź - chiński rynek mieszkaniowy już przed epidemią zmagał się z wyzwaniami. Uwzględniając kolejne problemy w gospodarce, aktywność budowlana może ulec zmniejszeniu, prowadząc do spadku popytu na miedź. W roku 2019 Chiny były odpowiedzialne za około 50% (!) światowego popytu na miedź, więc jeśli doszłoby do kryzysu gospodarczego z prawdziwego zdarzenia, ceny między mogą zaliczyć dalszy spadek.

CHNComp - w grudniu, jeszcze przed wybuchem epidemii wirusa, zyski chińskich przedsiębiorstw uległy zmniejszeniu o 6,3% r/r. Indeks w najbardziej bezpośredni sposób przedstawia kondycję chińskiej gospodarki. Kluczowym poziomem wsparcia w tym przypadku jest 9 800.

KOSP200 - koreańska gospodarka może zostać szczególnie dotknięta poprzez przestoje w produkcji w Chinach. W kontekście ożywienia w sektorze półprzewodników, koreański rynek akcji notował solidne wzrosty, obecnie jednak, perspektywa nie wygląda już tak obiecująco. Poziom 273 jest ważnym wsparciem, które należy mieć na uwadze..

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.