Ostatnia sesja giełdowa w roku

Ostatnia sesja giełdowa w roku
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2019-12-30 (22:54)

Dzień przed Sylwestrem, czyli 30 stycznia to ostatnia sesja dla większości rynków giełdowych na świecie. Wobec tego można powoli zacząć podsumowania mijającego roku oraz rozpocząć spekulować na temat tego, jak będzie wyglądał rok przyszły. Jaki był to rok dla najważniejszych indeksów na świecie oraz jaki dla polskiego rynku?

W Sylwestra większość rynków będzie zamknięta. Dotyczy to takich rynków jak Niemcy czy Polska, a handel w ograniczonym czasie będzie odbywał się we Francji, w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. Mijający rok był bardzo dobry dla rynków akcyjnych na świecie, choć oczywiście nie dla wszystkich. Oczywiście nie można nie wspomnieć o genialnym roku dla Wall Street. Pomimo wielu niepewności i zagrożeń, S&P 500 plasuje się bardzo wysoko w zestawieniu najlepszych indeksów giełdowych 2019 roku, zyskując niemal 29%. Często dzień za dniem notowane były nowe historyczne szczyty, choć można było również mówić w ciągu roku o potencjalnych obawach związanych z recesją na giełdach, o skali sprzed ponad 10 lat podczas ostatniego kryzysu finansowego. Tak się jednak nie stało, pomimo wielu oznak spowolnienia gospodarczego.

Wśród najlepszych indeksów giełdowych na świecie znalazł się główny indeks ateńskiego parkietu Athex Composite, który zyskał imponujące 49%!. Wyraźnie zyskał również rosyjski indeks RTS, czy rumuński BET Index. Wysoko znalazły się indeksy z Nowej Zelandii, brazylijski indeks Ibovespa, a tuż powyżej S&P 500 uplasował się włosku indeks FTSE MIB, pomimo wielu niepewności dotyczących włoskiej polityki i zagrożeń w postaci nadmiernego deficytu.

Widać wobec tego, że europejskie indeksy radziły sobie naprawdę bardzo dobrze. Niestety w zestawieniu tym brak jest jakiegokolwiek polskiego indeksu. Owszem całkiem nieźle zachował się indeks małych spółek sWIG80. Indeks ten zyskał ok. 14%. Niestety reszta część polskiego rynku nie prezentuje się już tak dobrze. Indeks WIG20 jako jedyny z europejskich znajduje się wśród najgorszych 20 głównych indeksów giełdowych na świecie. Znajdują się w nim przede wszystkim indeksy afrykańskie czy indeksy krajów z Bliskiego Wschodu. Straty często sięgały tam ponad 10%, dlatego strata WIG20 tak bardzo nie razi swoją skalą. Indeks WIG20 stracił w tym roku 5,5%. Jest to powiązane z ogromnym cofnięciem wartości sektora bankowego oraz energetycznego. Co ciekawe, to wszystko miało miejsce w momencie dosyć wyraźnego wzrostu gospodarczego w Polsce, która pozostaje jednym z europejskich liderów pod tym względem.

Patrząc jednak na dzisiejszą sesję, inwestorzy nie mają powodów do zadowolenia. Co ciekawe, informacje płynące z rynku są całkiem pozytywne. Zarówno chińska, jak i amerykańska strona wskazują na to, że porozumienie handlowe zostanie podpisane w tym lub w przyszłym tygodniu. Mimo to europejskie indeksy straciły dosyć sporo. Skala wyprzedaży wynosiła od 0,6 do 0,9% dla głównych indeksów. Na Wall Street straty wynoszą obecnie od 0,5 do 0,7%. Indeks WIG20 zyskiwał przez większość dnia, ale koniec sesji był niestety spadkowy. Ostatecznie indeks WIG20 stracił dzisiaj 0,08% i zamknął rok na poziomie 2150 punktów.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Możliwe przetasowania w indeksie Nasdaq 100?

Możliwe przetasowania w indeksie Nasdaq 100?

2024-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy rozpoczynają sesję od ostrożnego pesymizmu. Główne indeksy notują spadki, S&P 500 traci 0,2%, Nasdaq 100 spada o 0,1%, a Dow Jones traci 0,3%. Odczyt danych JOLTS z amerykańskiego rynku pracy okazał się wyższy od oczekiwań (7,74 mln wobec szacowanego 7,52 mln). Co więcej, wskaźnik pracowników decydujących się odejść z pracy wzrósł do 2,1% z 1,9% w poprzednim miesiącu. Wzrost wskaźnika z reguły oznacza większą pewność pracowników dotyczących stabilności na rynku pracy.
WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

2024-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy wrócili na Wall Street po Święcie Dziękczynienia w relatywnie dobrym nastroju. Nasdaq otwiera nowy miesiąc byczym zyskiem 1%, głównie za sprawą Tesli (+3,1%), Intela (+3,7%) czy Trade Desku (+5,3%); rosną także pozostałe spółki “Magnificent Seven”. Absolutnym liderem jest za to Super Micro Computer (+31,5%), które rozbudziło entuzjazm w całym sektorze półprzewodników po tym jak niezależny raport oczyścił spółkę z zarzutów nieprawidłowości w działaniach kierownictwa czy zarządu. Na zielono również S&P500 (+0,25%), natomiast tracą Dow Jones (-0,3%) oraz Russell 2000 (-0,15%).
Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

2024-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie zakończyły dzień na plusie, z niemieckim DAX 40 zyskującym 0,71% i francuskim CAC 40 rosnącym o 0,42%. W regionie pozytywnie wyróżniał się również austriacki ATX20 ze wzrostem o 0,54% oraz włoski FTSE MIB z wynikiem +0,50%. Dziś z powodu Święta Dziękczynienia giełda w USA pozostawała zamknięta.
Słabość na europejskich parkietach, CD Projekt liderem spadków w WIG20

Słabość na europejskich parkietach, CD Projekt liderem spadków w WIG20

2024-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie zmierzają w kierunku niższego zamknięcia w momencie pisania. Podczas gdy rynki amerykańskie wykazują pewną siłę (Russell 2000 zyskuje 0,66%, a Dow Jones Industrial Average rośnie o 0,12%), główne indeksy europejskie znajdują się przeważnie na minusie. Niemiecki DAX 40 traci 0,34%, natomiast francuski CAC 40 notuje spadek o 0,45%.
Rynki natchnione wyborem nowego sekretarza Departamentu Skarbu USA

Rynki natchnione wyborem nowego sekretarza Departamentu Skarbu USA

2024-11-25 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street żyje dzisiaj wyborem Scotta Bessenta, założyciela firmy inwestycyjnej Key Square Group oraz kluczowego donora kampanii prezydenckiej Trumpa, na stanowisko sekretarza Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Rynki bardzo ciepło przyjęły nominację Bessenta, postrzeganego jako kandydata umiarkowanego, który będzie dobrą przeciwwagą dla bardziej radykalnych projektów gospodarczych Donalda Trumpa.
Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.