Odbicie na rynku akcji tylko chwilowe?

Wczorajsze odbicie na rynku akcji może okazać się nietrwałe, początek środowej sesji w USA nie przynosi wzrostów, wręcz przeciwnie. Po otwarciu notowań w Stanach Zjednoczonych, główne indeksy traciły blisko 1%. Za nami pierwsza godzina handlu, większość akcji w USA utrzymuje się pod kreską. Przed godziną 17:00 S&P500 traci 0,45%, Nasdaq zniżkuje 0,35%, a Dow Jones traci najwięcej -1,2%.
Nastroje mogą być “popsute” przez wydarzenia z jakimi mieliśmy do czynienia na sesji azjatyckiej. Bank Centralny Nowej Zelandii zdecydował się na większe cięcia stóp procentowych, niż oczekiwał tego rynek. Uczestnicy rynku spodziewali się obniżki o 25 punktów bazowych, podczas gdy RBNZ zdecydował się na cięcie o 50 punktów. Taki ruch doprowadził do wyraźnych wzrostów na srebrze i złocie, z kolei akcje tracą. Większe cięcia można tłumaczyć obawą o dalszą kondycję światowej gospodarki, która wyraźnie zwalnia, niewykluczone, że kolejne banki centralne będą szły tą samą ścieżką i również zobaczymy dalsze cięcia. RBNZ już zapowiedział dalsze luzowanie, prezes banku powiedział także, że nie wyklucza ujemnych stóp procentowych. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu na obniżkę zdecydowała się Rezerwa Federalna (pierwszy raz od 2008 roku), a Europejski Bank Centralny wyraźnie dał do zrozumienia, że “furtka” do luzowania polityki monetarnej, jest otwarta. Ponadto Bank Ludowy Chin “godzi się” na osłabienie Juana do najniższego poziomu od 11 lat. Na rynku widać więc jednej kierunek, banki decydują się na gołębią politykę.
Jeśli chodzi o polski rynek, nastroje są bardzo słabe. W przeciwieństwie do rynku europejskiego, gdzie indeksy próbują nieznacznie odbijać, polscy inwestorzy pozbywają się akcji. WIG20 traci dziś ponad 1,1%, co doprowadziło do wybicia kluczowego wsparcia technicznego, droga do dalszych spadków jest otwarta. Patrząc na kontrakty terminowe, niewykluczony jest nawet ruch w kierunku poziomu 2050 pkt, gdzie znajdują się dołki z 2018 roku. Będzie to na pewno ważne miejsce dla kupujących, które powinno być bronione przy pierwszym teście. Z kolei niemiecki indeks giełdowy DAX utrzymuje się przed godziną 17:00 na plusie wynoszącym ponad 1%. Wzrosty widać także we Francji (+0,9%) czy Wielkiej Brytanii, londyński FTSE rośnie 0,5%. Pomimo ruchu w górę, początek sesji w USA nie zachęca do dalszych wzrostów.
Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czy Trump został Świętym Mikołajem?
2019-12-12 Komentarz giełdowy XTBDonald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?
Rośnie zmienność na rynku akcji
2019-12-10 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji możemy obserwować podwyższona zmienność na rynku akcji. Wszystko za sprawą powrotu doniesień dotyczących wojny handlowej między USA, a Chinami. W godzinach porannych indeksy giełdowe znajdowały się pod presją sprzedających z powodu doniesień chińskiego MSZ, które sugerowały brak postępów w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
Rajd Świętego Mikołaja nie na Książęcej
2019-12-06 Komentarz giełdowy XTBNastroje na rynkach finansowych są dzisiaj wręcz szampańskie. Tym razem to nie efekt statystyczny, nazywany Rajdem Świętego Mikołaja, a efekt genialnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nawet mieszane informacje z frontu handlowego nie są w stanie zepsuć świetnych nastrojów wśród inwestorów.
Czy to tylko korekta?
2019-12-05 Komentarz giełdowy XTBOgromna część najważniejszych indeksów giełdowych na świecie znajduje się wciąż w okolicach historycznych szczytów. Jednakże ostatnio spora niepewność, mieszane dane makroekonomiczne doprowadziły do wyraźnego cofnięcia na większości z nich. Wciąż wygląda to jedynie na korektę, w szczególności, że cały wczorajszy dzień przyniósł spore odrobienie strat.
Rynek akcji w odwrocie, czas na większą korektę?
2019-12-03 Komentarz giełdowy XTBWtorkowa sesja przynosi kontynuację spadków na rynku akcji. Na parkiecie sporo się dzieje. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest prezydent USA. Po tym jak wczoraj Donald Trump uaktywnił się na Twitterze, indeksy na całym świecie zaczęły spadać. Dodatkowo rozczarowujący odczyt ISM dla sektora przemysłowego w USA dołożył swoje. We wtorek możemy obserwować dalsze osłabienie dolara amerykańskiego, jak i kontynuację przeceny na giełdach.
Handlowa niekończąca się opowieść
2019-11-21 Komentarz giełdowy XTBŚwiat finansowy żyje w zasadzie tylko jednym wątkiem – wojną handlową. Wczorajsze minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie wpłynęło zbyt mocno na rynek. Owszem minutes potwierdziło to, że nie powinniśmy oczekiwać kolejnych obniżek stóp procentowych, co jest raczej negatywną informacją dla giełd.
Po rekordach czas na odwrót
2019-11-19 Komentarz giełdowy XTBKolejny dzień i kolejne rekordy. Europejskie indeksy, a w szczególności niemiecki DAX w pewnym momencie sesji zyskiwały nawet 2% w oczekiwaniu na rychłe osiągnięcie porozumienia handlowego przez Chiny oraz Stany Zjednoczone. Podobna sytuacja wystąpiła na Wall Street – pozytywne otwarcie i nowe rekordy.
Optymizm pomimo mieszanych danych
2019-11-15 Komentarz giełdowy XTBWall Street, a konkretnie indeks S&P 500 przymierza się do kolejnego rekordowego zamknięcia w połowie przedostatniego miesiąca w roku. Co ciekawe nastroje znów ponownie podyktowane są spekulacjami dotyczącymi umową handlową, gdyż patrząc na konkretne dane sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych stawiają duży znak zapytania nad kondycją amerykańskiej gospodarki.
Chińskie problemy
2019-11-14 Komentarz giełdowy XTBWśród inwestorów na całym świecie zapanowała niepewność. Czy w przypadku zawarcia porozumienia handlowego globalna gospodarka wróci na właściwe tory? Na razie z Chin płyną dosyć negatywne informacje, patrząc przede wszystkim na dane gospodarcze. Z kolei w Niemczech okazało się, że gospodarka nie weszła w techniczną recesję, co niekoniecznie zostało przyjęte pozytywnie przez inwestorów. Dlaczego się tak stało?
Co w końcu z porozumieniem handlowym?
2019-11-08 Komentarz giełdowy XTBCały świat finansowy zadaje sobie pytanie, czy Stany Zjednoczone oraz Chiny dojdą w końcu do konsensusu względem porozumienia handlowego. Teoretycznie porozumienie ma być już na stole i obecnie sporym problemem jest sama lokacja miejsca, gdzie takie porozumienie miałoby być podpisane.