W piątek możliwe uspokojenie na rynkach

W piątek możliwe uspokojenie na rynkach
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-08-17 (10:18)

Wczorajszy dzień w Polsce upłynął pod znakiem silnej przeceny na rynku akcji. WIG 20 stracił na koniec sesji 4,67%, a indeks małych spółek w ciągu dnia był na minusie nawet ponad 11%. Wyraźnie widać, iż inwestorom zaczęły puszczać nerwy i mamy do czynienia z początkiem większej paniki. Czy przerodzi się ona w bessę zadecydują m. in. posiadacze udziałów w funduszach inwestycyjnych. Jeśli ruszą teraz po swoje pieniądze, giełdzie trudno będzie się podźwignąć, jeśli wykorzystają spadki do kupna tańszych jednostek, sytuacja może zostać opanowana.

Kontynuowany jest zdecydowany odwrót inwestorów od rynków wschodzących. Kurs złotego osłabiał się w poprzednich dniach wraz z umacnianiem się jena. Wczoraj, pod koniec dnia również widoczna była zależność. Chwilowe osłabienie się jena przyniosło umocnienie złotego względem euro o niemal 0,02 zł do 3,8175 zł, a względem dolara o 0,015 zł do 2,8488. Ruch ten jednak był krótkotrwały i kurs złotego powrócił do średnich poziomów wczorajszego dnia, znów podążając za japońską walutą. Niepokojący symptomem dla dość odpornego do tej pory na światowe zawirowania złotego jest silna wyprzedaż na rynku długu w Polsce, który od czerwca cieszył się umiarkowaną stabilizacją. W ostatnich dniach jednak inwestorzy zaczęli gwałtownie wyzbywać się polskich papierów dłużnych. W pewnym stopniu przyczyniło się to do wzrostów kursów par USDPLN i EURPLN, które dzisiejszego ranka zbliżały się do wczorajszych szczytów. Jednak w ciągu dnia oczekujemy odreagowania i umocnienia się polskiej waluty do poziomów 2,8550 USD i 3,83 EUR. Po raz kolejny może zadziałać zasada końca tygodnia, kiedy to złoty ulegał aprecjacji. Będzie to jednak chwilowe odreagowanie i w kolejnych dnia będzie kontynuowane dalsze osłabianie się polskiej waluty.

Głównym wydarzeniem na rynku zagranicznym w dniu wczorajszym było bardzo mocne umocnienie japońskiego jena w stosunku do dolara oraz euro. Po przebiciu ważnych poziomów wsparć proces ten przybrał jeszcze na sile. W dzisiejszy poranek kurs USD/JPY znajduje się na poziomie 112,6 natomiast EUR/JPY 151. W przypadku pierwszej pary jest to najniższa cena od czerwca 2006, natomiast kurs EUR/JPY podczas wczorajszej sesji przebił ostatni dołek z marca 2007. W obecnej chwili nie widać ważnych poziomów, które mogłyby zatrzymać trwający właśnie proces aprecjacji japońskiej waluty. Na taki przebieg wydarzeń zareagowała także japońska giełda. Indeks Nikkei stracił ponad 5 % co jest przeceną niespotykaną od 2001 roku. Dzisiejsza sesja na giełdach europejskich zapewne zareaguje na nocne wydarzenie z rynku azjatyckiego, dlatego też spodziewana jest kontynuacja wczorajszych spadków.

Główna para walutowa cały wczorajszy dzień przebywała w wyznaczonych przez nas przedziałach. Silne wyprzedanie rynku oraz ważne wsparcie na poziomie 1,3360 powstrzymało na razie dalszy spadek kursu. Dzisiejsza sesja naszym zdaniem także nie przyniesie większych zmian w notowaniach EUR/USD. Brak ważnych danych makroekonomicznych z wyjątkiem Indeksu optymizmu konsumentów Uniwersytetu Michigan w sierpniu (prognoza 88 pkt) przyczyni się do uspokojenia na rynku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę , że obecna bardzo nerwowa atmosfera w połączeniu z ewentualnym kolejnym doniesieniem o problemach związanych z amerykańskim rynkiem kredytów hipotecznych może być przyczyną dużych zmian. W takim wypadku gdyby doszło do przebicia poziomu 1,3360 będzie to bardzo niepokojący sygnał i kurs może szybko spaść do kolejnego wsparcia 1,3250. O godzinie 9 kurs EUR/USD wynosi 1,3420.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.