Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

W piątek możliwe uspokojenie na rynkach

W piątek możliwe uspokojenie na rynkach
Data dodania: 2007-08-17 (10:18) Komentarz poranny TMS Brokers

Wczorajszy dzień w Polsce upłynął pod znakiem silnej przeceny na rynku akcji. WIG 20 stracił na koniec sesji 4,67%, a indeks małych spółek w ciągu dnia był na minusie nawet ponad 11%. Wyraźnie widać, iż inwestorom zaczęły puszczać nerwy i mamy do czynienia z początkiem większej paniki. Czy przerodzi się ona w bessę zadecydują m. in. posiadacze udziałów w funduszach inwestycyjnych. Jeśli ruszą teraz po swoje pieniądze, giełdzie trudno będzie się podźwignąć, jeśli wykorzystają spadki do kupna tańszych jednostek, sytuacja może zostać opanowana.

Kontynuowany jest zdecydowany odwrót inwestorów od rynków wschodzących. Kurs złotego osłabiał się w poprzednich dniach wraz z umacnianiem się jena. Wczoraj, pod koniec dnia również widoczna była zależność. Chwilowe osłabienie się jena przyniosło umocnienie złotego względem euro o niemal 0,02 zł do 3,8175 zł, a względem dolara o 0,015 zł do 2,8488. Ruch ten jednak był krótkotrwały i kurs złotego powrócił do średnich poziomów wczorajszego dnia, znów podążając za japońską walutą. Niepokojący symptomem dla dość odpornego do tej pory na światowe zawirowania złotego jest silna wyprzedaż na rynku długu w Polsce, który od czerwca cieszył się umiarkowaną stabilizacją. W ostatnich dniach jednak inwestorzy zaczęli gwałtownie wyzbywać się polskich papierów dłużnych. W pewnym stopniu przyczyniło się to do wzrostów kursów par USDPLN i EURPLN, które dzisiejszego ranka zbliżały się do wczorajszych szczytów. Jednak w ciągu dnia oczekujemy odreagowania i umocnienia się polskiej waluty do poziomów 2,8550 USD i 3,83 EUR. Po raz kolejny może zadziałać zasada końca tygodnia, kiedy to złoty ulegał aprecjacji. Będzie to jednak chwilowe odreagowanie i w kolejnych dnia będzie kontynuowane dalsze osłabianie się polskiej waluty.

Głównym wydarzeniem na rynku zagranicznym w dniu wczorajszym było bardzo mocne umocnienie japońskiego jena w stosunku do dolara oraz euro. Po przebiciu ważnych poziomów wsparć proces ten przybrał jeszcze na sile. W dzisiejszy poranek kurs USD/JPY znajduje się na poziomie 112,6 natomiast EUR/JPY 151. W przypadku pierwszej pary jest to najniższa cena od czerwca 2006, natomiast kurs EUR/JPY podczas wczorajszej sesji przebił ostatni dołek z marca 2007. W obecnej chwili nie widać ważnych poziomów, które mogłyby zatrzymać trwający właśnie proces aprecjacji japońskiej waluty. Na taki przebieg wydarzeń zareagowała także japońska giełda. Indeks Nikkei stracił ponad 5 % co jest przeceną niespotykaną od 2001 roku. Dzisiejsza sesja na giełdach europejskich zapewne zareaguje na nocne wydarzenie z rynku azjatyckiego, dlatego też spodziewana jest kontynuacja wczorajszych spadków.

Główna para walutowa cały wczorajszy dzień przebywała w wyznaczonych przez nas przedziałach. Silne wyprzedanie rynku oraz ważne wsparcie na poziomie 1,3360 powstrzymało na razie dalszy spadek kursu. Dzisiejsza sesja naszym zdaniem także nie przyniesie większych zmian w notowaniach EUR/USD. Brak ważnych danych makroekonomicznych z wyjątkiem Indeksu optymizmu konsumentów Uniwersytetu Michigan w sierpniu (prognoza 88 pkt) przyczyni się do uspokojenia na rynku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę , że obecna bardzo nerwowa atmosfera w połączeniu z ewentualnym kolejnym doniesieniem o problemach związanych z amerykańskim rynkiem kredytów hipotecznych może być przyczyną dużych zmian. W takim wypadku gdyby doszło do przebicia poziomu 1,3360 będzie to bardzo niepokojący sygnał i kurs może szybko spaść do kolejnego wsparcia 1,3250. O godzinie 9 kurs EUR/USD wynosi 1,3420.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?