Cena złota coraz bliżej tegorocznych minimów

Cena złota coraz bliżej tegorocznych minimów
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-09-28 (10:38)

Notowania złota przez kilka tygodni poruszały się w konsolidacji. Bieżący tydzień przyniósł jednak większą zmienność cen tego kruszcu oraz wykroczenie poza ruch boczny, utrzymujący notowania przez większość czasu w okolicach 1200-1215 USD za uncję. Ceny złota już w środę spadały, kończąc sesję tuż poniżej bariery 1200 USD za uncję, a wczoraj przyspieszyły spadki, wybijając się z konsolidacji i docierając do okolic 1185 USD za uncję.

To oznacza, że notowania złota zbliżają się powoli do poziomów tegorocznych minimów z połowy sierpnia. Wtedy najniższa cena zamknięcia zbliżona była do 1180 USD za uncję, a w trakcie sesji 16 sierpnia notowania zeszły nawet poniżej poziomu 1170 USD za uncję.

Ceny złota znajdują się pod presją podaży głównie ze względu na siłę amerykańskiego dolara, który z notowaniami kruszcu jest negatywnie skorelowany. W bieżącym tygodniu dolara wsparła kolejna podwyżka stóp procentowych w USA wraz z prognozami dalszego zacieśniania polityki monetarnej w tym kraju, a także dobre dane makro w Stanach Zjednoczonych.

Fundamenty rynku złota pozostają słabe, a za „bezpieczną przystań” w ostatnich miesiącach służył inwestorom bardziej amerykański dolar niż złoto. Dlatego właśnie przedłużanie się konfliktu handlowego USA i Chin to czynnik, który sprzyja wyższej wartości USD i dalszej presji spadkowej na ceny złota. Ponadto, z technicznego punktu widzenia, nieudana próba odbicia się cen złota w górę od poziomu 1200 USD za uncję świadczy o słabości strony popytowej na tym rynku.

KUKURYDZA

Podwyżka prognoz globalnej produkcji kukurydzy.

W ostatnich miesiącach na rynku kukurydzy przeważa strona podażowa. Po dynamicznym spadku cen tego zboża w czerwcu i lipcu, później notowania kukurydzy wpadły w nerwową konsolidację, która utrzymuje się do dzisiaj. Ostatnie dni na tym rynku były wzrostowe, jednak w tym tygodniu zwyżki wyhamowały, co świadczy o tym, że strona popytowa może mieć trudności z wybiciem się z ruchu bocznego.

Wczoraj Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council, IGC) podniosła prognozy globalnej produkcji kukurydzy w sezonie 2018/2019 o 10 mln ton do poziomu 1,074 mld ton. Decyzja ta wynikała głównie ze zwiększonych oczekiwań dotyczących produkcji w Stanach Zjednoczonych, w Unii Europejskiej oraz na Ukrainie. W przypadku produkcji w USA, prognoza wzrosła z poziomu 370,5 mln ton do 376,6 mln ton. Nie było to jednak dużym zaskoczeniem, zważywszy na fakt, że wcześniej w tym miesiącu prognozę podwyższył także Departament Rolnictwa USA.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.
Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

2024-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku gazu ziemnego już od półtora roku zdecydowanie przeważa strona podażowa. W końcówce 2022 roku nastąpiło gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca w Stanach Zjednoczonych, które sprowadziło notowania gazu z okolic niemal 10 USD za mln BTU do rejonu 2 USD za mln BTU. Po wielomiesięcznej konsolidacji, druga fala przecen pojawiła się na rynku gazu ziemnego jesienią 2023 roku, a trzecia tuż po niej w styczniu i lutym 2024 roku.
Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

Rynek ropy naftowej w trybie wyczekiwania

2024-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku tygodnia poruszają się bez istotnego kierunku. Z jednej strony, powrót Chińczyków na rynek po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego oraz obawy geopolityczne wspierają stronę popytową. Z drugiej strony, wzrosty są skutecznie kontrowane przez obawy związane z popytem na ropę i przez wyczekiwanie na kolejne dane makro. Jak na razie, notowania ropy naftowej wyczekują nowych impulsów.
Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

Nawracające obawy o popyt na ropę naftową

2024-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowe wyższe od oczekiwań odczyty inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych wybiły z równowagi wielu inwestorów, także tych na rynku ropy naftowej. Uparcie utrzymująca się podwyższona inflacja w USA sprawia bowiem, że inwestorzy zaczęli wątpić w rychłe obniżki stóp procentowych w tym kraju, a co za tym idzie – w to, że potencjalne łagodzenie polityki monetarnej będzie wspierało aktywność tamtejszego przemysłu i możliwości konsumentów, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na popyt na ropę.
MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

MAE w kontrze do OPEC na rynku ropy naftowej

2024-02-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsze relatywnie słabe dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych przywróciły nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych przez Fed – co z kolei pozytywnie zadziałało na notowania ropy naftowej w trakcie czwartkowej sesji. Cena ropy WTI powróciła do okolic 77,50 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent na nowo otarły się o poziom 83 USD za baryłkę. Dzisiaj entuzjazm inwestorów jest już jednak mniejszy, co wynika m.in. z reakcji na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) dotyczący perspektyw dla rynku ropy naftowej na najbliższe lata.
Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

Cena ropy w dół po raporcie Departamentu Energii USA

2024-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od zwyżki, jednak wczorajsza sesja przyniosła zawrócenie notowań w dół. Cena ropy WTI zniżkuje także dziś rano i obecnie porusza się w okolicach 76 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent zbliżyły się do 81 USD za baryłkę. Główną przyczyną zniżki notowań ropy naftowej wczoraj był raport Departamentu Energii USA. Pokazał on bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 12,02 mln baryłek.
OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

OPEC: prognozy dużego wzrostu popytu na ropę naftową

2024-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia systematycznie zwyżkują. Cena ropy gatunku WTI oscyluje powyżej poziomu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent poruszają się w rejonie 82-83 USD za baryłkę. Chociaż siła amerykańskiego dolara negatywnie przekłada się na notowania surowców, w tym ropy naftowej, to wczorajsze komunikaty ze strony kartelu OPEC oraz spadek zapasów paliw w USA skutecznie wspierały kupujących.
Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

Walentynki będą coraz droższe? Gigantyczne wzrosty cen kakao

2024-02-14 Market Story XTB
Czy wzrosty cen kakao wpłyną na walentynkowe zakupy? Statystyki pokazują, że słodkości, a w szczególności wyroby czekoladowe, są jednym z najpopularniejszych prezentów na Walentynki. Wygląda jednak na to, iż niedługo będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, o ile nie będziemy chcieli ponosić horrendalnych kosztów. Wszystko przez historyczne wyceny kakao i co ciekawe, nie ma większych perspektyw na poprawę tej sytuacji.