
Data dodania: 2007-08-17 (10:05)
Wczorajszy dzień na światowych giełdach przyniósł kolejne zanaczace spadki. Następna niepokojąca wiadomość, tym razem o problemach największego amerykańskiego pożyczkodawcy na rynku hipotecznym, Countrywide Financial, spowodowała znaczną wyprzedaż. Szczególnie dramatyczny przebieg miała sesja w Polsce.
Inwestorów ogarnęła panika, zaczęli masowo wyprzedawać akcje, przyczyniając się do największych spadków głównych indeksów w przeciągu kilku ostatnich lat. WIG spadł na koniec dnia o 6,17%, a WIG 20 o 4,67% przebijając zdecydowanie po drodze ważne wsparcie, umiejscowione na poziomie 3450 punktów. W ciągu trwania sesji sytuacja przedstawiała się jeszcze gorzej. Indeks najmniejszych spółek przez pewien czas notował nawet spadek powyżej 11%, największy w swojej historii. Inwestorzy przestali wierzyć, że może wkrótce nastąpić znaczne odreagowanie i postanowili pozbyć się ryzykownych aktywów. Ruch ten będzie z pewnością kontynuowany, gdyż ceny akcji i tak wciąż dalekie są od ich rzeczywistych wartości. O nadejściu bessy w pewnej mierze mogą zadecydować uczestnicy funduszy inwestycyjnych. Jeśli ruszą po swoje pieniądze, zmuszą zarządzających ich aktywami do wyprzedaży akcji, jeśli jednak wstrzymają się, a nawet wykorzystają ten czas do kupna nowych jednostek, mogą zapobiec dużym spadkom. Polskiej giełdzie sprzyja dobra koniunktura panująca w naszym kraju, jednak obecnie większy wpływ na rozwój wydarzeń ma psychika inwestorów i wydarzenia na arenie międzynarodowej, szczególnie w USA. W Europie indeksy giełdowe również zanotowały znaczne spadki, zawierające się w przedziale 2-3%. Jeszcze gorsza sytuacja panowała na giełdach rynków wschodzących, gdzie prócz Polski, m. in. w Turcji zanotowano spadek o ponad 7%.
Po wcześniejszych spadkach, pod koniec sesji giełdowej w USA zanotowano próbę odreagowania, jednak Dow Jones nie zdołał „wyjść na plus”, kończąc z minimalną stratą 0,12%. Wcześniejsze przebicie od góry psychologiczniej bariery, umiejscowionej na tym indeksie na 13000 punktów może hamować dalsze próby silniejszego odbicia. Kolejny mocny akord światowych spadków nadszedł dziś z Japonii gdzie tamtejszy indeks Nikkei spadł o 5,42%, najwięcej od 2001 roku. Przyczyną tej obniżki były straty japońskich firm, których przychody w ostatnim czasie obniżyły się ze względu na silną aprecjację jena. W przyszłym tygodniu trudno będzie liczyć na znaczną poprawę nastrojów wśród inwestorów. Muszą oni przywyknąć do bieżącej sytuacji, by powrócić do kupowania akcji na szerszą skalę.
Po wcześniejszych spadkach, pod koniec sesji giełdowej w USA zanotowano próbę odreagowania, jednak Dow Jones nie zdołał „wyjść na plus”, kończąc z minimalną stratą 0,12%. Wcześniejsze przebicie od góry psychologiczniej bariery, umiejscowionej na tym indeksie na 13000 punktów może hamować dalsze próby silniejszego odbicia. Kolejny mocny akord światowych spadków nadszedł dziś z Japonii gdzie tamtejszy indeks Nikkei spadł o 5,42%, najwięcej od 2001 roku. Przyczyną tej obniżki były straty japońskich firm, których przychody w ostatnim czasie obniżyły się ze względu na silną aprecjację jena. W przyszłym tygodniu trudno będzie liczyć na znaczną poprawę nastrojów wśród inwestorów. Muszą oni przywyknąć do bieżącej sytuacji, by powrócić do kupowania akcji na szerszą skalę.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?
2023-09-20 Komentarz giełdowy XTBNastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street
2023-09-18 Komentarz giełdowy XTBNa początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC
2023-09-14 Komentarz giełdowy XTBCzwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed
2023-09-11 Komentarz giełdowy XTBPoczątek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie
2023-09-05 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street
2023-09-04 Komentarz giełdowy XTBTen tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy
2023-08-31 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?
2023-08-30 Komentarz giełdowy XTBGłównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom
2023-08-28 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?
2023-08-24 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.