Wzrost cen ropy naftowej na skutek słabszego USD

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu radzą sobie znacznie lepiej niż w tygodniu poprzednim. Jak na razie, pierwsza połowa tego tygodnia przynosi wzrosty cen tego surowca i odreagowanie ubiegłotygodniowych dynamicznych zniżek. Obecnie notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI przekraczają już poziom 66 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent znajduje się tuż poniżej 73 USD za baryłkę.
Wczoraj wsparciem dla cen ropy naftowej okazała się słabość amerykańskiego dolara, jak również dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, zaprezentowane przez Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API). Instytucja ta podała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,2 mln baryłek do poziomu 405,6 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się znacznie mniejszego ich spadku, wynoszącego około 1,5 mln baryłek. O ile API publikuje szacunki oparte na niepełnych danych, to dzisiaj pojawią się oficjalne wyliczenia Departamentu Energii USA.
Tymczasem na Bliskim Wschodzie obawy wciąż wzbudza kwestia sankcji na Iran, która budzi więcej pytań niż odpowiedzi. O ile niektóre państwa ograniczyły lub nawet całkowicie zaprzestały importu irańskiej ropy naftowej po naciskach Stanów Zjednoczonych, to inne – z Chinami na czele – na razie opierają się presji USA i deklarują dalszą współpracę z Iranem. Ze względu na liczne niejasności, wciąż trudno ustalić, jak kwestia irańska wpłynie na ceny ropy w dalszej części tego roku.
Z kolei w innym kraju regionu wzrost produkcji i eksportu trwa w najlepsze. Jak podała agencja Reuters na podstawie nieoficjalnych źródeł, w pierwszych 19 dniach sierpnia eksport ropy naftowej z południowego Iraku wyniósł 3,7 mln baryłek dziennie – jeśli te dane się potwierdzą, będzie to oznaczało wzrost o 160 tys. baryłek dziennie w porównaniu do rekordowego w tym względzie lipca br.
CUKIER
Odbicie notowań cukru w górę po serii systematycznych zniżek.
Notowania cukru na globalnym rynku radzą sobie fatalnie już od wielu miesięcy. W bieżącym tygodniu dotarły one do nowych tegorocznych minimów, a jednocześnie – do najniższych poziomów od 2008 roku. Cena cukru w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek sięgnęła psychologicznej bariery 10 centów za funt.
Poziom ten posłużył za bazę do odbicia cen cukru w górę, które obserwowaliśmy wczoraj. Wynikało ono po części z czynników technicznych, ale sprzyjały mu także fundamenty w postaci obniżenia prognoz produkcji cukru w Brazylii. Z pewnością nadpodaż cukru na globalnym rynku będzie wciąż sprzyjać niskim cenom surowca, jednak rekordowa liczba krótkich pozycji spekulantów daje szansę na chociażby krótkoterminowe odreagowanie wzrostowe.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Siła kupujących na rynku miedzi
2019-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich kilku dniach notowania miedzi doświadczały bardzo dobrej passy. Przez cztery kolejne sesje na wykresie cen tego metalu przeważała strona popytowa i dopiero dzisiaj wzrost cen wyhamował. W rezultacie, notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu dotarły do okolic 2,90 USD za funt, co jest najwyższym poziomem od lipca ubiegłego roku.
Optymizm inwestorów instytucjonalnych na rynku ropy
2019-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po zakończeniu poprzedniego tygodnia na wyraźnym plusie, strona popytowa na rynku ropy naftowej się nie poddaje. Co prawda wczorajsza sesja dla cen ropy skończyła się neutralnie – i tak też jest dzisiejszy poranek – jednak widać, że notowania ropy naftowej nie oddają ubiegłotygodniowych wzrostów. Zwyżka wyhamowała, ale jednocześnie strona podażowa nie jest na tyle silna, aby wypracować odreagowanie spadkowe.
Notowania ropy naftowej na 3-miesięcznych maksimach
2019-02-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mocnym zakończeniu poprzedniego tygodnia, notowania ropy naftowej kontynuują dobrą passę. Dzisiaj rano cena ropy delikatnie pnie się w górę. Oznacza to, że notowania ropy Brent sięgnęły już okolic 66,60 USD za baryłkę, z kolei cena amerykańskiej ropy WTI zbliża się do poziomu 56,50 USD za baryłkę. Dla obu rodzajów ropy naftowej, obecne poziomy są najwyższymi od około trzech miesięcy, czyli od drugiej połowy listopada ubiegłego roku.
Ograniczenie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej wsparciem dla cen
2019-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów cen tego surowca. Notowania europejskiej ropy Brent znajdują się już niedaleko poziomu 65 USD za baryłkę (co jest najwyższym poziomem w bieżącym roku), z kolei cena amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI sięgnęła dzisiaj już poziomu 55 USD za baryłkę.
Cena palladu z powrotem powyżej 1400 USD za uncję
2019-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych przynosi na razie przewagę strony podażowej. Wyjątkiem jest jednak pallad, którego notowania utrzymują się w trendzie wzrostowym i przez ostatnie kilka tygodni notowały spokojne, ale stabilne zwyżki. Obecnie cena palladu powróciła do poziomów przekraczających 1400 USD za uncję i jest na drodze do próby pobicia kolejnego rekordu cenowego.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej
2019-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła przewagę strony popytowej, która utrzymuje się także dzisiaj rano. Notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad poziom 53 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zbliżyła się do poziomu 63 USD za baryłkę. Niemniej, w kilkutygodniowym ujęciu notowania ropy utrzymały się w konsolidacji.
Spadek podaży ropy wsparciem dla cen surowca
2019-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przyniosła presję na spadek cen tego surowca, zwłaszcza na rynku w USA, jednak do końca dnia większość tej zniżki została zniwelowana. W rezultacie, ceny amerykańskiej ropy naftowej WTI utrzymały się powyżej poziomu 52 USD za baryłkę, a dzisiaj rano zbliżają się do 53 USD za baryłkę.
Presja na spadek cen amerykańskiej ropy WTI
2019-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł przewagę strony podażowej. O ile na wykresie europejskiej ropy naftowej Brent była ona niewielka, to ceny amerykańskiej ropy gatunku WTI spadły wyraźniej. Początek bieżącego tygodnia wygląda na tym rynku podobnie: ceny ropy Brent konsolidują w okolicach piątkowego zamknięcia, natomiast notowania ropy WTI delikatnie spadają.
Wyhamowanie zwyżek notowań miedzi
2019-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie na rynku miedzi upływały pod znakiem zwyżek. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze na początku stycznia oscylowała w okolicach 2,55-2,60 USD za funt, obecnie przekracza 2,80 USD za funt.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2019-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony podażowej. Presja na niższe ceny ropy naftowej jest jednak relatywnie niewielka w porównaniu do skali wzrostów z ostatnich paru tygodni. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się obecnie w okolicach 53-54 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent konsoliduje tuż powyżej poziomu 62 USD za baryłkę.