Plany dalszych zakupów irańskiej ropy przez Chiny

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi większych zmian. Notowania tego surowca delikatnie rosną, ale zwyżki te są niewielkie w porównaniu do skali wcześniejszych spadków. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w okolicach 65,50 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent oscylują tuż powyżej poziomu 72 USD za baryłkę.
Nieco optymizmu na rynek ropy naftowej tchnęły planowane na bieżący tydzień rozmowy dyplomatów ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin na temat możliwego złagodzenia konfliktu handlowego, a nawet jego całkowitego zakończenia (według nieoficjalnych źródeł, obie strony pracują nad kompromisem, który zażegnałby spór do listopada br.). Niemniej, polubowne zakończenie tej sprawy wcale nie jest pewne, zwłaszcza w obliczu panującej jeszcze niedawno ostrej retoryki polityków obu państw – a także potencjalnego sporu wokół kwestii sankcji narzuconych na Iran przez USA.
Wbrew nawoływaniom Stanów Zjednoczonych, Chiny nie mają bowiem zamiaru dopasować się do sankcji i mają one zamiar utrzymać relacje handlowe z Iranem, a w szczególności, importować ropę naftową z tego kraju. Państwo Środka planuje w pewnej mierze obejść sankcje, używając irańskich tankowców do transportu ropy naftowej. W ten sposób Chiny wyciągają pomocną dłoń w kierunku Iranu, jednocześnie podkreślając zamiar dalszego zaopatrywania się w ropę z tego kraju. Za słowami idą czyny: w lipcu import irańskiej ropy do Chin wzrósł w stosunku do czerwca br.
Tym samym, Chiny bardziej stanowczo sprzeciwiają się amerykańskim sankcjom niż inne kraje importujące dotychczas spore ilości ropy z tego kraju. Korea Południowa zareagowała na amerykańskie groźby praktycznie natychmiast, całkowicie zaprzestając importu irańskiej ropy. Z kolei w Europie wśród polityków dominuje łagodny ton popierający Iran, podczas gdy europejskie firmy naftowej robią swoje i znacząco ograniczają dostawy irańskiej ropy. W tym momencie największych szans na utrzymanie eksportu ropy Iran wypatruje w Chinach i Indiach, czyli gospodarczych potęgach, które irańskiej ropy potrzebują, a jednocześnie są na tyle silne, aby negocjować z USA.
ZŁOTO
Cena złota w górę na skutek osłabienia USD.
Po gwałtownej przecenie metali szlachetnych w poprzednim tygodniu, początek bieżącego tygodnia przynosi odreagowanie zniżek. Notowania złota dzisiaj rano rosnąc, kontynuując ruch z piątku i poniedziałku, i docierając obecnie do okolic 1200 USD za uncję.
Ta ważna psychologiczna bariera została dzisiaj naruszona i w tym momencie jest kluczowym technicznym oporem na wykresie żółtego kruszcu. To, czy opór ten wytrzyma, zależy jednak w dużej mierze od sytuacji na rynkach walutowych. Odbicie cen złota w górę wiąże się bowiem bezpośrednio z obserwowanym obecnie odreagowaniem spadkowym notowań amerykańskiego dolara.
USD traci na wartości po słowach amerykańskiego prezydenta, Donalda Trumpa, który ocenił, że „nie jest zachwycony” polityką podwyżek stóp procentowych, prowadzoną przez amerykański Fed. Trump już wcześniej wyrażał zdanie, że dolar jest zbyt silny, więc te słowa są spójne z jego dotychczasowymi wypowiedziami. Obecnie słowa te wywołały presję na spadek wartości USD i wzrost notowań złota, jednak niekoniecznie będzie on trwały. Zniżka ta może być jedynie krótkoterminową nerwową reakcją inwestorów i pretekstem do odreagowania spadkowego na USD w długoterminowym trendzie wzrostowym – i analogicznie, do odreagowania cen złota w górę w dłuższym ruchu spadkowym.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Siła kupujących na rynku miedzi
2019-02-21 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich kilku dniach notowania miedzi doświadczały bardzo dobrej passy. Przez cztery kolejne sesje na wykresie cen tego metalu przeważała strona popytowa i dopiero dzisiaj wzrost cen wyhamował. W rezultacie, notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu dotarły do okolic 2,90 USD za funt, co jest najwyższym poziomem od lipca ubiegłego roku.
Optymizm inwestorów instytucjonalnych na rynku ropy
2019-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po zakończeniu poprzedniego tygodnia na wyraźnym plusie, strona popytowa na rynku ropy naftowej się nie poddaje. Co prawda wczorajsza sesja dla cen ropy skończyła się neutralnie – i tak też jest dzisiejszy poranek – jednak widać, że notowania ropy naftowej nie oddają ubiegłotygodniowych wzrostów. Zwyżka wyhamowała, ale jednocześnie strona podażowa nie jest na tyle silna, aby wypracować odreagowanie spadkowe.
Notowania ropy naftowej na 3-miesięcznych maksimach
2019-02-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mocnym zakończeniu poprzedniego tygodnia, notowania ropy naftowej kontynuują dobrą passę. Dzisiaj rano cena ropy delikatnie pnie się w górę. Oznacza to, że notowania ropy Brent sięgnęły już okolic 66,60 USD za baryłkę, z kolei cena amerykańskiej ropy WTI zbliża się do poziomu 56,50 USD za baryłkę. Dla obu rodzajów ropy naftowej, obecne poziomy są najwyższymi od około trzech miesięcy, czyli od drugiej połowy listopada ubiegłego roku.
Ograniczenie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej wsparciem dla cen
2019-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów cen tego surowca. Notowania europejskiej ropy Brent znajdują się już niedaleko poziomu 65 USD za baryłkę (co jest najwyższym poziomem w bieżącym roku), z kolei cena amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI sięgnęła dzisiaj już poziomu 55 USD za baryłkę.
Cena palladu z powrotem powyżej 1400 USD za uncję
2019-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych przynosi na razie przewagę strony podażowej. Wyjątkiem jest jednak pallad, którego notowania utrzymują się w trendzie wzrostowym i przez ostatnie kilka tygodni notowały spokojne, ale stabilne zwyżki. Obecnie cena palladu powróciła do poziomów przekraczających 1400 USD za uncję i jest na drodze do próby pobicia kolejnego rekordu cenowego.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej
2019-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła przewagę strony popytowej, która utrzymuje się także dzisiaj rano. Notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad poziom 53 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zbliżyła się do poziomu 63 USD za baryłkę. Niemniej, w kilkutygodniowym ujęciu notowania ropy utrzymały się w konsolidacji.
Spadek podaży ropy wsparciem dla cen surowca
2019-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przyniosła presję na spadek cen tego surowca, zwłaszcza na rynku w USA, jednak do końca dnia większość tej zniżki została zniwelowana. W rezultacie, ceny amerykańskiej ropy naftowej WTI utrzymały się powyżej poziomu 52 USD za baryłkę, a dzisiaj rano zbliżają się do 53 USD za baryłkę.
Presja na spadek cen amerykańskiej ropy WTI
2019-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł przewagę strony podażowej. O ile na wykresie europejskiej ropy naftowej Brent była ona niewielka, to ceny amerykańskiej ropy gatunku WTI spadły wyraźniej. Początek bieżącego tygodnia wygląda na tym rynku podobnie: ceny ropy Brent konsolidują w okolicach piątkowego zamknięcia, natomiast notowania ropy WTI delikatnie spadają.
Wyhamowanie zwyżek notowań miedzi
2019-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie na rynku miedzi upływały pod znakiem zwyżek. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze na początku stycznia oscylowała w okolicach 2,55-2,60 USD za funt, obecnie przekracza 2,80 USD za funt.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2019-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony podażowej. Presja na niższe ceny ropy naftowej jest jednak relatywnie niewielka w porównaniu do skali wzrostów z ostatnich paru tygodni. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się obecnie w okolicach 53-54 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent konsoliduje tuż powyżej poziomu 62 USD za baryłkę.