Międzynarodowy handel zmierza w dobrym kierunku

Międzynarodowy handel zmierza w dobrym kierunku
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2018-07-27 (16:58)

Koniec lipca przynosi bardzo ciekawe doniesienia dotyczące sporów handlowych toczących się na całym świecie, głównie wywołanych ze strony Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że znaczne poluzowanie obaw prowadzi do wyraźnego odbicia na głównych indeksach. Tymczasem dane z USA pokazują, że mamy do czynienia z pierwszą tak dużą nadwyżką handlową od lat.

W tym tygodniu doszło do dwóch przełomowych wydarzeń pod względem toczących się sporów handlowych na świecie. Po pierwsze USA oraz Unia Europejska doszły do porozumienia w sprawie braku nakładania na siebie dalszych taryf i pracy w kierunku zniwelowania wszelkich barier, taryf celnych oraz subsydiów celem stworzenia prawdziwie wolnego handlu, choć z jedną mała uwagą. Na razie nie ma to dotyczyć sektora samochodowego, chociaż ten w Niemczech może odetchnąć z ulgą ze względu na to, iż USA nie zamierza nakładać 10% taryfy celnej na europejskich producentów samochodów. Niemniej widać już wpływ dotychczasowo działających taryf. Słabsze wyniki pokazał m.in. General Motors, czy niemiecki Daimler. Za pośrednictwem samochodów wyprodukowanych w USA i wyeksportowanych do Chin, spółka musiała się borykać z nadmierną taryfą na samochody. Pomimo tego, iż natychmiastowe działania mają się skupić tylko na zwiększeniu zakupu m.in. soi oraz LNG z USA przez kraje Unii Europejskiej, a następnie anulowaniu taryf celnych na aluminium oraz stal, to jednak jest to krok w dobrym kierunku.

Dodatkowo Stany Zjednoczone wychodzą same z inicjatywą poluzowania napięć handlowych. W Izbie Reprezentantów oraz w Senacie jednogłośnie przechodzi projekt usuwający lub zmniejszający taryfy celne na ponad 1600 produktów z Chin czy innych gospodarek. Taryfy mają być usunięte głównie z mniejszych produktów gospodarstwa domowego, takich jak tostery czy suszarki. Amerykańscy politycy wskazują, że taryfy te nie są już potrzebne ze względu na to, iż w USA praktycznie nie istnieją już przedsiębiorstwa produkujące takie produkty, a z drugiej strony firmy zlecające produkcje za granicą lub importujące borykają się z kosztami celnymi. Po lekkich poprawkach ustawa na trafić na biurko prezydenta Trumpa do podpisu.

Warto również wspomnieć o tym, że eksport netto w II kwartale tego roku przyniósł kontrybucje do wzrostu w USA na poziomie niemal 1 punktu procentowego. Sam wzrost w drugim kwartale w tempie annualizowanym wyniósł 4,1%. Było to jednak lekkie rozczarowanie przy oczekiwaniu na poziomie 4,2%. Jednak silny przyrost konsumpcji pokazuje, że gospodarka USA jest w dalszym ciągu bardzo silna. Wzrosty dzisiejszego dnia notowane są od sesji azjatyckiej, poprzez europejską, a następnie amerykańską.

Dobrze było również na GPW, ale jedynie na samym początku. Po osiągnięciu poziomu 2300 punktów mogło dojść do realizacji zysków przez inwestorów. Indeks WIG20 traci na koniec sesji ponad 0,7%.

Źródło: Michał Stajniak, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.