Zagrożenie strajkiem w kopalni miedzi Escondida w Chile

Zagrożenie strajkiem w kopalni miedzi Escondida w Chile
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-07-24 (12:49)

Notowania miedzi w ostatnim czasie radzą sobie fatalnie. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zaliczyła sześć tygodniowych zniżek z kolei i dopiero bieżący tydzień przynosi szanse na przerwanie tej niekorzystnej passy. W ostatnich dniach notowania miedzi w USA oscylowały w okolicach 2,70-2,77 USD za funt, a obecnie wahają się w rejonie 2,74-2,75 USD za funt.

Presję podaży na ceny miedzi niezmiennie wywołują obawy o skutki konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, który może przełożyć się negatywnie na kondycję globalnej gospodarki, a w rezultacie, doprowadzić do mniejszego popytu na miedź. Mieszane dane makro z Chin, czyli kraju będącym największym konsumentem miedzi, również nie pomagały stronie popytowej.

Niemniej, w ostatnich tygodniach, w tle konfliktu USA-Chiny, rozgrywały się niezwykle ważne negocjacje w Chile. W największej kopalni miedzi na świecie, Escondida, już od wielu tygodni trwają rozmowy między tamtejszymi związkami zawodowymi a przedstawicielami spółki zarządzającej kopalnią, BHP Billiton. Na początku czerwca tego roku związki zawodowe przedstawiły władzom kopalni ofertę płacową, która była tak śmiała, że wywołała obawy o stanowcze jej odrzucenie i, w konsekwencji, rozpoczęcie strajku w kopalni. Późniejsze tygodnie przyniosły jednak spokojną kontynuację rozmów.

Ostatnie dni pokazały, że do kompromisu nie doszło. Wczoraj zarząd kopalni Escondida zapowiedział, że dzisiaj przedstawi związkom zawodowym swoją ostateczną ofertę dotyczącą warunków pracy. To zdecydowane stanowisko pokazuje, że w najbliższym czasie może nas czekać jedno z dwóch kategorycznych rozwiązań: albo osiągnięcie porozumienia w kopalni Escondida, albo strajk. To drugie oznaczałoby powrót presji na wzrost notowań miedzi, zwłaszcza jeśli wzrośnie prawdopodobieństwo przedłużonego protestu.

PLATYNA

Platyna na drodze do najgorszego roku od ponad dekady.

Ostatnie dni na rynku platyny były niezwykle ciekawe pod kątem technicznym. Notowania tego kruszcu dotarły do poziomu 800 USD za uncję, będącego ważnym wieloletnim minimum i, jednocześnie, kluczowym poziomem wsparcia. Jego przełamanie oznaczałoby najprawdopodobniej przyspieszenie zniżek. Niemniej, póki co wspomniany poziom okazuje się skuteczny, a notowania platyny odbiły w górę i dzisiaj rano oscylują w okolicach 830 USD za uncję.

To jednak i tak mało imponujące odbicie, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w styczniu tego roku ceny platyny poruszały się w okolicach 1000 USD za uncję i od tej pory tkwią w trendzie spadkowym. Ponadto, o trwały powrót optymizmu na rynek platyny będzie trudno przy obecnych uwarunkowaniach fundamentalnych. Bieżący rok najprawdopodobniej przyniesie kolejną sporą nadwyżkę na globalnym rynku tego kruszcu, co w dużej mierze jest związane z rozczarowującym popytem na platynę. Jeśli notowania platyny znacząco nie wzrosną w ciągu kolejnych kilku miesięcy, to 2018 rok przyniesie już siódmy z kolei roczny spadek cen tego kruszcu, a dodatkowo, najniższe średnioroczne ceny od 2005 roku.

O ile długoterminowe fundamenty pozostają słabe, to nie można jednak wykluczyć krótkoterminowego odbicia notowań platyny w górę. Liczba krótkich pozycji wśród inwestorów instytucjonalnych jest wyjątkowo duża, więc jakiekolwiek pozytywne informacje mogłyby przyczynić się do odreagowania.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

09:43 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.