Data dodania: 2018-07-10 (20:24)
Dziś wzrosły wszystkie trzy indeksy warszawskich akcji. Sprzyjał temu wczorajszy wzrost za Atlantykiem i zielone europejskie otoczenie. O ile jednak amerykańskie średnie rosną w sposób znaczący od 3 dni, to WIG20 zaledwie drepcze w bok.
Początek sesji wypadł bez kierunku. Do 11:30 WIG20 oscylował wokół 2150 pkt. Około 12-tej, w środkowej fazie sesji, gdy aktywność rynku jest niewielka pewien atak popytu pociągnął go zdecydowanie wyżej. Nie potrzeba było na to znacznych środków, aby indeks sięgnął 2195 pkt. Gdyby bykom udało pokonać 2200 pkt, to oprócz wytworzenia formacji odwróconej głowy z ramionami, mielibyśmy złamanie linii trendu spadkowego, który trwa od stycznia br. Niestety, przed 2200 pkt, pojawiła się duża podaż. Był to kwadrans o największym wolumenie wymiany w ciągu całej sesji.
Niedźwiedzie obroniły opór. Zapędy do wzrostu zostały pohamowane. Do końca sesji WIG20 pozostał pod 2190 pkt, choć wzrost o 1,2 proc. należy uznać za przyzwoity. Jest to jeden z najlepszych wyników dziś w Europie.
Od tygodnia indeks drepcze właściwie w miejscu. Po dwukrotnym przetestowaniu 2100 pkt, równo tydzień temu podskoczył do 2160 pkt. i odtąd dryfuje w bok. Złamanie 2100 pkt. oznaczałoby tąpnięcie o kolejne 100 pkt. a wybicie powyżej 2200 pkt. skutkowałoby zakończeniem półrocznego spadku. Dzisiejsza sesja ma pozytywną wymowę. Być może jest jakimś preludium do wyjścia w górę. Być może stanie się coś, co uzasadni zmianę sentymentu. Trzeba też pamiętać, że od wielu tygodni trwa wyprzedaż. Trend jest głównym wyznacznikiem kierunku.
Niedźwiedzie obroniły opór. Zapędy do wzrostu zostały pohamowane. Do końca sesji WIG20 pozostał pod 2190 pkt, choć wzrost o 1,2 proc. należy uznać za przyzwoity. Jest to jeden z najlepszych wyników dziś w Europie.
Od tygodnia indeks drepcze właściwie w miejscu. Po dwukrotnym przetestowaniu 2100 pkt, równo tydzień temu podskoczył do 2160 pkt. i odtąd dryfuje w bok. Złamanie 2100 pkt. oznaczałoby tąpnięcie o kolejne 100 pkt. a wybicie powyżej 2200 pkt. skutkowałoby zakończeniem półrocznego spadku. Dzisiejsza sesja ma pozytywną wymowę. Być może jest jakimś preludium do wyjścia w górę. Być może stanie się coś, co uzasadni zmianę sentymentu. Trzeba też pamiętać, że od wielu tygodni trwa wyprzedaż. Trend jest głównym wyznacznikiem kierunku.
Źródło: Witold Zajączkowski, Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu
2024-10-31 Komentarz giełdowy XTBCzwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki
2024-10-28 Komentarz giełdowy XTBWall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.
Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji
2024-10-24 Komentarz giełdowy XTBDla europejskiego rynku akcji dzisiejsza sesja skończyła się lekkim optymizmem. Większość europejskich indeksów rosła, choć ciężko mówić o wyraźnych odbiciach. Najlepiej radził dziś sobie niemiecki DAX z 0,3% wzrostem. Niewiele gorszy wynik odnotował szwajcarski SMI, który zyskał dziś 0,2%. Brytyjski FTSE 100 i włoski IT40 pozostały w okolicach 0,1% wzrostów, a francuski CAC40 zakończył sesję blisko poziomów zamknięcia poprzedniej sesji.
mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP
2024-10-21 Komentarz giełdowy XTBRynki wchodzą w nowy tydzień z dużą rezerwą, wyczekując szeregu publikacji wyników finansowych spółek na Starym, jak i Nowym Kontynencie. Kalendarz w USA jest wyjątkowo gęsty, a kluczowi pozostają przedstawiciele Magnificent Seven - już w środę poznamy wyniki Tesli, której akcje wciąż pozostają w stagnacji spowodowanej mieszanym odbiorem ostatnio zapowiedzianych produktów.
GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż
2024-10-18 Komentarz giełdowy XTBWall Street spędza piątkową sesję dość niepewnie, będąc niejako przytłumione rosnącą siłą dolara. S&P 500 i Nasdaq podtrzymują wzrosty (kolejno +0.3% oraz +0.66%), słabną natomiast Dow Jones oraz Russell 2000 (kolejno -0.2% oraz -0.13%). Rynek akcji w Stanach płynie dzisiaj na fali euforii wokół chińskich spółek. Wzrosty notuje przede wszystkim Alibaba (BABA.US: +2.2%), Baidu (BIDU.US: +3.3%), JD.com (JD.US: +3.3%) oraz NetEase (NTES.US: +4.4%).
Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników
2024-10-15 Komentarz giełdowy XTBNa europejskim rynku dominuje dziś czerwień. Przecenom przewodzi dziś francuski indeks CAC40, który traci prawie 1%. Spadki notuje także szwajcarski SMI (-0,3%), brytyjski FTSE 100 (-0,4%) i włoski IT40 (-0,4%). Jedynie niemiecki DAX utrzymuje się blisko ceny zamknięcia z wczorajszej sesji. Pozytywnego sentymentu nie przyniosło także otwarcie amerykańskiego rynku, gdzie ponad -1% spadek odnotowuje indeks Nasdaq 100.
Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.
2024-10-14 Komentarz giełdowy XTBWall Street rozpoczyna tydzień w byczym nastroju. Obawy o wahające się nastroje inwestorów w związku z nikłą dynamiką gospodarczą w Chinach (niższe od oczekiwań CPI, PPI oraz bilans handlowy) zostały szybko wymazane przez entuzjazm na spółkach półprzewodnikowych (NVIDIA +2.3%, ASML: +3.25% , ARM: +5.6%, AMAT: +3.8%) i echo piątkowych wyników głównych amerykańskich banków.
Mocne przeceny na chińskim rynku
2024-10-08 Komentarz giełdowy XTBPo trwającym prawie miesiąc rajdzie na chińskim rynku akcji, który spowodował wzrost indesku Hang Seng o ponad 35%, dziś przyszła kolej na realizację zysków. Notowania indeksu tąpnęły o ponad 10%, co stanowi najgorszą sesję na chińskiej giełdzie od 2008 r. U podstaw tak mocnych przecen stoją z jednej strony zbudowane na ostatnich wzrostach mocne oczekiwania, jak i brak wyraźnego sygnału o polepszeniu się prognoz dla chińskiej gospodarki.
Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie
2024-10-01 Komentarz giełdowy XTBPo mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty
2024-09-30 Komentarz giełdowy XTBPo rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.