Taktyczny odwrót na wojnie handlowej

Na rynkach finansowych w zasadzie zapanował spokój. Obserwujemy umiarkowane wzrosty na większości rynków, wobec braku nowych informacji dotyczących eskalacji konfliktu handlowego pomiędzy USA oraz Chinami. Niemniej wciąż wydaje się, że ostatnio nałożone taryfy celne przez oba kraje nie są ostatnimi działaniami.
W ostatni piątek zaczęły obowiązywać taryfy celne warte 34 mld USD, zarówno ze strony amerykańskiej na chińskie produkty, jak i chińskie na produkty amerykańskie. Stany Zjednoczone zapowiedziały dalsze działania, natomiast Chiny wskazały, że będą bronić się przed takimi działaniami. Mimo wszystko na Wall Street w miniony piątek obserwowane były wzrosty. Prawdopodobnie było to związane z faktem, iż raport pracy pokazał dalszy przyrost nowozatrudnionych oraz płaski wzrost płac, co z kolei oznacza, iż Rezerwa Federalna nie będzie zmieniał swojego podejścia do umiarkowanego i stopniowego podwyższania stóp procentowych.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że rozpoczyna się sezon wyników na Wall Street. Ponownie oczekiwania są dosyć spore, co wciąż uzasadnia wysokie wyceny spółek na amerykańskim rynku. Obecnie oczekiwany jest 21% wzrost zysków za miniony kwartał dla spółek z indeksu S&P 500. W najbliższy piątek poznamy raporty takich spółek jak JPMorgan, Wells Fargo oraz Citigroup. Niemniej, pomimo wysokich oczekiwań rynku, spółki mogą odnieść się do ostatnich zawirowań związanych z kwestiami handlowymi.
Pomimo tego, iż rynek uspokoił się nieco w związku z rozpoczętą wojną handlową (nałożenie taryf było już wcześniej wycenione przez rynki) to może to być dopiero początek konfliktu. Co więcej, nie tylko na arenie pomiędzy USA oraz Chinami, ale również pomiędzy USA oraz Europą. Po pierwsze Angela Merkel wskazała, że chce szukać rozwiązania w sprawie handlu z USA, ale z drugiej strony dodała, że Europa oraz Niemcy podejmą działania, jeśli żadna rezolucja nie zostanie podjęta. Jej zdaniem, ostatnie działania USA stanowią naruszenia postanowień organizacji WTO.
Stany Zjednoczone, a w zasadzie Donald Trump może niechętnie spoglądać obecnie na potencjalne porozumienie z krajami europejskimi. Angela Merkel wskazała, że chce utrzymania porozumienia nuklearnego, co tak naprawdę może doprowadzić do potencjalnych sankcji na europejskie spółki ze strony USA w momencie, jeśli dalej będą prowadzić handel z Iranem. Chiny popierają zdanie Niemiec wskazując, że wyjście z porozumienia wiązałoby się z bardzo negatywnymi konsekwencjami.
WIG20 zakończył dzisiaj dzień na minimalnym minusie (-0,02%), jednak przez większość dnia indeks WIG20 zachowywał się lekko pozytywnie.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Dolar wciąż przeszkadza rynkom wschodzącym
2019-02-13 Komentarz giełdowy XTBJak wiadomo, rok 2018 nie był najlepszy dla parkietów rynków wschodzących. Umacniający się dolar, rosnące oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA oraz problemy takich krajów jak Turcja, czy Argentyna spowodowały spadek indeksu MSCII Emerging Markets o prawie 17% w 2018 roku. Czy ten rok może być lepszy dla gospodarek rozwijających się?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚKosmetyczne zmiany wczorajszych zamknięć w USA, po których zobaczyliśmy lekko wzrostową Azję, przyniosły w Europie zwyżki na otwarciu. DAX otworzył się około 1 proc. wyżej i pozostał w tej pozycji do końca sesji. Podobnie reszta Europy za wyjątkiem rynków wschodzących – giełda w Stambule dziś zniżkowała o 0,6 proc.
Kongres zapobiega kolejnemu kryzysowi
2019-02-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy tytuł można traktować nieco na wyrost, gdyż dotyczy on tylko i wyłączeniu krótkoterminowych obaw dotyczących amerykańskiej gospodarki. Niemniej porozumienie dotyczące amerykańskiego finansowania bezpieczeństwa granicy prowadzi do mniejszych obaw inwestorów, co wpływa bardzo pozytywnie na nastroje amerykańskich oraz innych inwestorów z całego świata.
Optymizm handlowy na czele
2019-02-11 Komentarz giełdowy XTBNowy tydzień rozpoczyna się całkiem pozytywnie na rynkach finansowych. Po tygodniowym przestoju do gry wracają również chińskie indeksy, które zaliczają dzisiaj w dużej mierze potężne wzrosty. Te dobre nastroje zostały później przechwycone przez europejskich inwestorów, którzy od rana zdecydowanie kupowali akcje, pomimo ostatnich fatalnych danych z Niemiec.
Umiarkowana zmienność przy fatalnych nastrojach
2019-02-07 Komentarz giełdowy XTBZwykle ograniczona zmienność związana jest z rynkiem byka, choć obecnie możemy mieć mieszane odczucia co do tej zależności. Na rynkach chińskich wciąż trwa przerwa związana z nowym rokiem, natomiast na rynkach zachodnich w najlepsze rozpoczęła się wyprzedaż, choć jeszcze nie taka z prawdziwego zdarzenia. Owszem widoczne są spadki rzędu 1-1,5%, ale daleko nam do tak fatalnych wyników jak było to w ostatnim kwartale tego roku. Czego oczekiwać obecnie po rynku giełdowym?
Czy to schyłek styczniowego odbicia?
2019-02-06 Komentarz giełdowy XTBOd najniższego punktu osiągniętego przez S&P 500 na koniec 2018 roku indeks zdołał wzrosnąć już o ponad 18%. Sam styczeń przyniósł prawie 8% odbicia i nominalnie ponad 200 punktów. Luty pod tym względem wygląda blado. Co więcej analizując historię ostatnich lat po tak silnych wzrostach w większości przypadków mieliśmy do czynienia z cofnięciem lub przynajmniej konsolidacją. Czy tak będzie również tym razem?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-05 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajszy powrót WIG20 ponad 2400 pkt. zakończył się niepowodzeniem. Podobnie słabo wypadły europejskie parkiety, ale wieczorem za oceanem wzrosty rozkręciły się. Indeksy amerykańskie zakończyły notowania wzrostami DJIA i S&P500 po +0,7 proc, a Nasdaq nawet 1,2 proc.
Wall Street nie zważa na przeszkody
2019-02-05 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi na parkietach europejskich dobrą atmosferę, czemu pomagają lepsze od oczekiwań finalne odczyty PMI dla Eurolandu. Po drugiej stronie mamy USA, gdzie styczeń przyniósł kolejny spadek nastrojów w segmencie usług, co nie przeszkadza jednak inwestorom zza oceanu rozpocząć wtorkowej sesji w dobrych nastrojach.
Spokojna sesja w oczekiwaniu na wyniki Alphabetu
2019-02-04 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja tego tygodnia upłynęła pod znakiem względnego spokoju na większości parkietów europejskich. Taki rozwój wydarzeń obserwujemy również za oceanem, gdzie inwestorzy wyczekują na wyniki kwartalne Alphabetu, które zostaną opublikowane po zamknięciu na Wall Street.
Hossa ociera się i omija
2019-01-29 Komentarz giełdowy DM BOŚDzisiejsza sesja rozpoczęła się jeszcze w lekko negatywnych nastrojach, choć wieczorem Wall Street odrobiła znaczną część strat. W Azji dominował kolor czerwony, ale spadki były niewielkie. Przez pierwsze trzy kwadranse WIG20 przebywał pod kreską, maksimum 15 punktów. Do wsparcia 2350 pkt. zbliżył się na bezpieczną odległość 7 pkt. Klimat w otoczeniu zaczął się poprawiać, o 10-tej indeks wyskoczył nad kreskę i tam pozostał już do końca sesji.