Luty na rynku surowców – czy to już bańka spekulacyjna?

Luty na rynku surowców – czy to już bańka spekulacyjna?
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2008-03-05 (22:56)

W ostatnim czasie coraz częstszym jest pogląd, że bańki spekulacyjne są nieodłącznym elementem rynków finansowych. Zwolennicy takiej teorii sugerują, iż ze względu na różne sztywności rynku właściwa cena równowagi ustalona może być dopiero w dłuższym okresie, zaś w krótkim okresie możliwe są spore odchylenia.

Z kolei przeciwnicy twierdzą, że rynki są na tyle płynne, że można uznać obserwowane na bieżąco ceny, jako ceny równowagi. Po rynkach akcji i nieruchomości (w niektórych krajach) zmiany cen, które obserwujemy ostatnio na rynkach surowcowych skłaniają do rozważenia pierwszej teorii.

W lutym generalnie czynniki zewnętrzne sprzyjały wzrostom cen surowców i towarów. Notowania pary EURUSD wzrosły w skali miesiąca, zaś rynki akcji była nadal niepewnym miejscem do inwestowania. Mimo to trudno usprawiedliwić zwyżki w wielu przypadkach sięgające 20% w skali miesiąca – stopy zwrotu, która w kontekście historycznym byłaby uznana za atrakcyjną nawet gdyby dotyczyła całego roku a nie miesiąca. Czy więc obserwowane zwyżki nie znajdują odzwierciedlenia w zmianie rzeczywistego popytu i podaży? Jeśli nie to czy inwestorzy finansowi wykorzystują ograniczoną elastyczność cenową popytu (zwłaszcza w krótkim okresie) do „wyciągnięcia rynku”? Jeśli tak, jak długo może potrwać ten trend i gdzie należy szukać poziomów równowagi? Na większość z tych pytań trudno znaleźć odpowiedź. Oznacza to, że sytuacja na rynkach surowcowych może być naprawdę ciekawa.

Ropa Brent (OIL) – Znów wokół setki

Luty na rynku ropy był szczególnie ciekawy. Mimo, iż ostatecznie skończyło się nowym rekordem cenowym, na początku miesiąca groziły nam spore spadki cen. Baryłka Brent na początku lutego kosztowała 91,50 USD i rzeczywiście doszliśmy dość szybko do poziomu wsparcia na poziomie 86,90 USD. Spadek cen ropy na początku miesiąca to efekt umocnienia dolara w pierwszych dniach lutego i rosnących zapasów w USA. Wsparcie okazało się jednak skuteczne i notowania ropy dość szybko powróciły do trendu wzrostowego wpisując się w ogólny sentyment na rynku surowców. Wzrostom towarzyszyły informacje o pogarszającej się pogodzie w USA i ryzyku spadku produkcji przez OPEC, jednak ważniejszy był wzrost na EURUSD i ogólny sentyment na rynku surowców. W skali miesiąca cena baryłki Brent wzrosła o 10,5%, zaś na początku miesiąca odnotowaliśmy maksimum na poziomie 101,96 USD. Po rekordzie nastąpiła realizacja zysków, jednak notowania powinny powrócić do trendu wzrostowego o ile sentyment na całym rynku surowców nie ulegnie zmianie.

Metale szlachetne (GOLD, SILVER, PLATINUM) – ponad 20% zwyżki na srebrze

Luty rozpoczął się od spadków cen metali szlachetnych, co miało związek z chwilowym (aczkolwiek dość silnym) umocnieniem dolara. Ceny złota zaliczyły miesięczne minimum na poziomie 886 USD za uncję, zaś srebra 16,24 USD. Te poziomy okazały się atrakcyjnymi do zakupu, ponieważ później obserwowaliśmy już głównie wzrosty. Byłyby to „wyłącznie” wzrosty gdyby nie złoto, w przypadku którego niepewność powodowały informacje o możliwej sprzedaży kruszcu przez IMF (Międzynarodowy Fundusz Walutowy). Fundusz mający obecnie problemy z finansowaniem mógłby sprzedać 400 ton złota, co odpowiada ok. 15% rocznej światowej podaży. Mimo tego czynnika złoto zyskało w lutym 4,5%, zaś na początku marca odnotowaliśmy kolejny rekordowy poziom – 988,13 USD za uncję. Srebro podrożało od początku lutego o ponad 20% i rekord z początku bieżącego miesiąca wynosi 20,54 USD za ucnję. Nieco inaczej sytuacja rysowała się na rynku platyny, gdzie ceny rosły od początku miesiąca osiągając 2159 USD za uncję już 19 lutego. Rekord na EURUSD i hossa na innych metalach uniemożliwiły jednak większą realizację zysków i w związku z tym na początku marca uncja tego kruszcu kosztowała nawet 2299 USD wobec 1736 USD na początku lutego i 1531 USD 21 stycznia.

Metale przemysłowe (COPPER, ALUMINIUM, ZINC, NICKEL) – 20% dla każdego

Rynek metali przemysłowych był w lutym najpewniejszym segmentem rynków surowcowych. Najpewniejszym w tym sensie, że najważniejsze metale zyskały w skali miesiąca po ok. 20%. Wzrost w tym segmencie zapoczątkowany już w styczniu uzasadniany był najmroźniejszą zimą w Chinach od pięciu dekad, jednak w kolejnych tygodniach ten czynnik stawał się bardziej pretekstem niż przyczyną.
Chiny są rzeczywiście bardzo znaczącym producentem aluminium i cynku, stąd zamiecie śnieżne, rzeczywiście mogą przyczynić się do ograniczenia podaży w tym roku. Jednak takie same zwyżki osiągnięte zostały np. na miedzi i niklu, mimo iż udział chińskiej produkcji jest tu zdecydowanie mniejszy i z pewnością zbyt mały aby uzasadnić takie zwyżki cen. Początek marca to wzrost cen miedzi do 8700 USD za tonę, aluminium do 3139 USD za tonę, cynku do 2810 USD za tonę, zaś niklu do 33800 USD za tonę.

Produkty rolne (WHEAT, SOYBEAN, CORN) – bardzo duża zmienność cen pszenicy

Zwyżki kolejny miesiąc z rzędu nie ominęły segmentu żywności. Z głównych pozycji zyskiwała pzrede wszystkim soja, gdyż zbiory w tym roku w Azji mogą być mniejsze od spodziewanych. Ceny ziarna soi wzrosły w lutym o 22% do 1560 USD za 100 buszli. Dość wyraźnie wzrosły również ceny pszenicy, które w pewnym momencie dochodziły nawet do 1237 USD za 100 buszli wobec 945 USD na początku lutego. Ostatecznie ceny spadły w okolice 1100 USD. Relatywnie najmniejsza zwyżka była udziałem kukurydzy – ceny wzrosły o 9% do 550 USD za 100 buszli, choć w przeciwieństwie do pszenicy wzrost cen miał charakter w miarę ciągły. Co więcej, dynamiczny wzrost cen staje się udziałem coraz większej grupy produktów. Ceny kakao i kawy wzrosły po 20%, zaś cukru o 17%.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.