Rekordowy eksport ropy naftowej z USA do Azji

Początek tygodnia na rynku ropy naftowej pokazuje utrzymującą się siłę strony podażowej. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI w poniedziałek kontynuowała spadki z poprzedniego tygodnia, a dzisiaj rano nastąpiła mało imponująca próba odreagowania wzrostowego.
Okolice 66,00-66,60 USD za baryłkę to ważny rejon technicznego wsparcia na wykresie ropy naftowej, dlatego przyniosły one wyhamowanie spadków – co nie oznacza, że w kolejnych dniach zniżka nie będzie kontynuowana.
Zmiana retoryki OPEC i Rosji w kwestii porozumienia naftowego i możliwa rychła zmiana jego warunków to czynnik, który obecnie w kluczowy sposób zmienił oczekiwania dotyczące przyszłej podaży ropy naftowej. Pojawiła się szansa na podniesienie limitów produkcji ropy w krajach sygnujących porozumienie, co oznacza, że OPEC już nie będzie dbać o obniżenie poziomów globalnych zapasów tego surowca. Zamiast tego, kartel zadba o to, by tej ropy nie było za mało, zwłaszcza w obliczu chaosu gospodarczego w Wenezueli oraz możliwego negatywnego wpływu sankcji na produkcję i eksport ropy z Iranu.
Krajom Bliskiego Wschodu i Rosji powinno zależeć na złagodzeniu limitów produkcji ropy także z innego powodu: ekspansji ich konkurencji. Według informacji agencji Reuters, Stany Zjednoczone w czerwcu eksportują 2,3 mln baryłek ropy naftowej dziennie, z czego rekordowe 1,3 mln baryłek trafi do azjatyckich odbiorców. Tym samym, USA umacniają swoją pozycję na rynku, który dotychczas był wręcz opanowany przez kraje Bliskiego Wschodu oraz Rosję. Pomaga im w tym akceptacja większego dyskonta – amerykańskie firmy wydobywcze produkują duże ilości ropy naftowej i mogą pozwolić sobie na coraz bardziej konkurencyjne ceny.
ZŁOTO
Notowania złota pod presją silnego dolara.
Ostatnie dni na rynku złota przyniosły zróżnicowane nastroje wśród inwestorów. Istotne znaczenie miały informacje polityczne, głównie te związane z planowanym spotkaniem przywódców Stanów Zjednoczonych oraz Korei Północnej. Po ubiegłotygodniowym wycofaniu się Donalda Trumpa ze spotkania z Kim Dzong Unem, początek tego tygodnia przynosi nadzieje na to, że spotkanie jednak się odbędzie.
Polityczne plotki wpływają na ceny złota, gdyż kruszec ten jest uznawany za „bezpieczną przystań” na rynkach finansowych, a więc aktywo wrażliwe na poziom awersji inwestorów do ryzyka. Dodatkowym, równie ważnym czynnikiem wpływającym na ceny złota pozostaje wartość amerykańskiego dolara, negatywnie skorelowana z cenami metalu. Obecna siła USD wywiera więc presję na spadek cen złota.
Z technicznego punktu widzenia, notowania złota mają potencjał do przetestowania minimów z poprzedniego tygodnia. Kluczowym wsparciem są okolice 1285-1290 USD za uncję.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Optymizm inwestorów instytucjonalnych na rynku ropy
2019-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po zakończeniu poprzedniego tygodnia na wyraźnym plusie, strona popytowa na rynku ropy naftowej się nie poddaje. Co prawda wczorajsza sesja dla cen ropy skończyła się neutralnie – i tak też jest dzisiejszy poranek – jednak widać, że notowania ropy naftowej nie oddają ubiegłotygodniowych wzrostów. Zwyżka wyhamowała, ale jednocześnie strona podażowa nie jest na tyle silna, aby wypracować odreagowanie spadkowe.
Notowania ropy naftowej na 3-miesięcznych maksimach
2019-02-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mocnym zakończeniu poprzedniego tygodnia, notowania ropy naftowej kontynuują dobrą passę. Dzisiaj rano cena ropy delikatnie pnie się w górę. Oznacza to, że notowania ropy Brent sięgnęły już okolic 66,60 USD za baryłkę, z kolei cena amerykańskiej ropy WTI zbliża się do poziomu 56,50 USD za baryłkę. Dla obu rodzajów ropy naftowej, obecne poziomy są najwyższymi od około trzech miesięcy, czyli od drugiej połowy listopada ubiegłego roku.
Ograniczenie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej wsparciem dla cen
2019-02-15 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów cen tego surowca. Notowania europejskiej ropy Brent znajdują się już niedaleko poziomu 65 USD za baryłkę (co jest najwyższym poziomem w bieżącym roku), z kolei cena amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI sięgnęła dzisiaj już poziomu 55 USD za baryłkę.
Cena palladu z powrotem powyżej 1400 USD za uncję
2019-02-14 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych przynosi na razie przewagę strony podażowej. Wyjątkiem jest jednak pallad, którego notowania utrzymują się w trendzie wzrostowym i przez ostatnie kilka tygodni notowały spokojne, ale stabilne zwyżki. Obecnie cena palladu powróciła do poziomów przekraczających 1400 USD za uncję i jest na drodze do próby pobicia kolejnego rekordu cenowego.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej
2019-02-13 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła przewagę strony popytowej, która utrzymuje się także dzisiaj rano. Notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad poziom 53 USD za baryłkę, a cena ropy Brent zbliżyła się do poziomu 63 USD za baryłkę. Niemniej, w kilkutygodniowym ujęciu notowania ropy utrzymały się w konsolidacji.
Spadek podaży ropy wsparciem dla cen surowca
2019-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚPierwsza połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przyniosła presję na spadek cen tego surowca, zwłaszcza na rynku w USA, jednak do końca dnia większość tej zniżki została zniwelowana. W rezultacie, ceny amerykańskiej ropy naftowej WTI utrzymały się powyżej poziomu 52 USD za baryłkę, a dzisiaj rano zbliżają się do 53 USD za baryłkę.
Presja na spadek cen amerykańskiej ropy WTI
2019-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł przewagę strony podażowej. O ile na wykresie europejskiej ropy naftowej Brent była ona niewielka, to ceny amerykańskiej ropy gatunku WTI spadły wyraźniej. Początek bieżącego tygodnia wygląda na tym rynku podobnie: ceny ropy Brent konsolidują w okolicach piątkowego zamknięcia, natomiast notowania ropy WTI delikatnie spadają.
Wyhamowanie zwyżek notowań miedzi
2019-02-08 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie na rynku miedzi upływały pod znakiem zwyżek. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze na początku stycznia oscylowała w okolicach 2,55-2,60 USD za funt, obecnie przekracza 2,80 USD za funt.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2019-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi przewagę strony podażowej. Presja na niższe ceny ropy naftowej jest jednak relatywnie niewielka w porównaniu do skali wzrostów z ostatnich paru tygodni. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się obecnie w okolicach 53-54 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent konsoliduje tuż powyżej poziomu 62 USD za baryłkę.
Cisza po burzy na rynku gazu ziemnego w USA
2019-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie miesiące na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych były okresem wyjątkowo dużej zmienności – w listopadzie, grudniu i styczniu mieliśmy do czynienia z okresem największych wahań notowań tego surowca od około dekady. 14 listopada kontrakty futures na gaz ziemny w USA zanotowały największą dzienną zwyżkę od ośmiu lat – podczas gdy już kolejnego dnia, ...