To raczej nie będzie spokojny tydzień

To raczej nie będzie spokojny tydzień
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2018-03-26 (19:12)

Po gorącej końcówce poprzedniego tygodnia weekend dał inwestorom czas na przemyślenia i ocenę obecnej sytuacji, a przede wszystkim na określenie faktycznych konsekwencji jakie może wywołać obecna polityka handlowa Stanów Zjednoczonych.

Tym samym możemy zobaczyć wzrostowe odreagowania na większości giełd, które jednak może okazać się jedynie techniczną korektą, gdyż nadal żywy jest wątek eskalacji wojny handlowej, a także funduszy, których strategie oparte są o indeks zmienności.

Dzisiejsze odbicie na rynkach akcji może być wynikiem pojawienia się pewnych sygnałów spadku ryzyka eskalacji napięcia w kwestii handlu zagranicznego. Coraz więcej państw wykluczonych zostaje z taryf celnych na stal i aluminium, natomiast amerykański minister finansów, Steven Mnuchin powiedział w telewizyjnym wywiadzie, że jest optymistycznie nastawiony, co do rozmów z Chinami i, że ma nadzieję. że uda się osiągnąć porozumienie (mające na celu zmniejszenie deficytu handlowego USA z Chinami) i uniknąć zapowiedzianych w tamtym tygodniu taryf obejmujących import chińskich produktów o wartości 50 mld USD. Trzeba jednak pamiętać, że jest to nadal dość świeży temat i wiele negatywnego na tym polu może się jeszcze wydarzyć.

Ponadto warto nadmienić, że w tym tygodniu kończy się pierwszy kwartał, co oznacza dla funduszy inwestycyjnych rewizję swoich strategii i bilansowanie portfeli. Wciąż na podwyższonych poziomach pozostaje indeks zmienności VIX, co może mieć istotne znaczenie dla wyliczania wartości zagrożonej przy strategiach opartych właśnie o ten instrument. Naturalnym działaniem zarządzających w takim wypadku może być więc zabezpieczenie się poprzez kupno VIX lub sprzedaż akcji. Trzeba mieć zatem na uwadze możliwość pojawienia się kolejnej "niekontrolowanej" fali wyprzedaży. Przeciwwagą dla tego czynnika może być zjawisko rekordowego tempa skupu własnych akcji przez spółki.

Dziś w Azji sesja przebiegła dość mieszanie. Wzrostem rzędu 0.72% zamknął się japoński NIKKEI, natomiast australijski S&P/AXS oraz chiński Shanghai Composite straciły odpowiednio 0.5% i 0.6%. Europa otworzyła się wyżej, natomiast w podtrzymaniu dobrych nastrojów nie pomógł nawet świetny początek sesji w USA, gdzie tamtejsze indeksy rosną wyraźnie ponad 1%. Na starym kontynencie najsilniej traci dzisiaj włoski FTSE100, który nurkuje 1,4%, co może być wynikiem pewnych porozumień pomiędzy Ruchem 5 Gwiazd, a anty imigrancką partią Ligą Północną. Pomimo tego, iż doszło do pewnych porozumień w parlamencie, jest jednak daleko do zawiązania faktycznego rządu. Kolejna faza negocjacji pod rządami prezydenta Matarelli ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Niemiecki DAX traci około 1%, natomiast francuski CAC40 spada 0.6%.

W Warszawie również bez większego optymizmu. WIG20 traci 0.7%, a wyraźnie lepiej radzi sobie dzisiaj spółka CCC, która opublikowała swój raport finansowy. Przychody producenta obuwia wzrosły o 31,6% r/r z 3,185 mld złotych do 4,194 mld. Co więcej, w bieżącym roku spółka planuje zwiększyć całkowitą powierzchnię swoich sklepów o co najmniej 110 tys. metrów kwadratowych, z czego 57% ma zostać otwarte poza granicami Polski. Co ważne, producent obuwia poinformował również, że w 2019 roku planuje otwarcie pierwszych sklepów w krajach Półwyspu Arabskiego. Koło godziny 17:00 akcje CCC drożeją o 2,3%.

Źródło: Daniel Schittek, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.