Cena ropy naftowej nadal pod presją podaży

Cena ropy naftowej nadal pod presją podaży
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-03-02 (12:09)

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczne ruchy cenowe. Notowania surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych przez większość dnia pozostawały pod wyraźną presją podaży i zeszły niemal do poziomu 60 USD za baryłkę – jednak później, wraz ze spadkiem wartości amerykańskiego dolara, notowania ropy naftowej odbiły w górę. Dzisiaj rano kontynuują jednak ruch spadkowy.

Spadkom cen ropy naftowej od dłuższego czasu sprzyja rosnąca produkcja w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich dniach negatywny wpływ na ceny miały także informacje o zapasach tego surowca w USA. Inwestorzy zignorowali fakt, że – według danych Departamentu Energii USA – zapasy w miejscowości Cushing w Oklahomie spadły już po raz dziesiąty z rzędu, schodząc poniżej poziomu 30 mln baryłek po raz pierwszy od 2014 roku. Zwrócili natomiast uwagę na fakt, że całościowo zapasy ropy w USA wzrosły – w minionym tygodniu wzrost ten wyniósł 3 mln baryłek, czyli nieco więcej od oczekiwań.

Czynnikiem, który mógłby potencjalnie zachwiać notowaniami ropy naftowej, byłyby nowe sankcje dotyczące Wenezueli. Wczoraj pojawiły się informacje o tym, że administracja Donalda Trumpa poważnie rozważa narzucenie sankcji na wenezuelski sektor naftowy, nie wykluczając nawet całkowitego zakazu importu ropy z Wenezueli do Stanów Zjednoczonych. Sankcje wiążą się z sytuacją polityczną w tym południowoamerykańskim kraju, a dokładniej, z planami ubiegania się o drugą kadencję prezydenta Nicolasa Maduro, przy czym USA uważają, że wybory te najprawdopodobniej zostaną sfałszowane.

Wenezuela posiada największe udokumentowane zasoby ropy naftowej na świecie. Niemniej, produkcja i eksport ropy z tego kraju w ostatnich miesiącach wyraźnie spadły za sprawą wewnętrznych problemów gospodarczo-politycznych. Narzucenie na Wenezuelę sankcji przez USA z pewnością odbiłoby się na cenach ropy naftowej, jednak niekoniecznie mocno i niekoniecznie na długo – właśnie dlatego, że problemy tego kraju już od dłuższego czasu są uwzględnione w cenach ropy naftowej.

ZŁOTO

Odbicie cen złota w górę po korekcie spadkowej na dolarze.

Wczorajsza sesja na wykresie złota była dość nerwowa. Przez większość czasu notowania tego kruszcu pozostawały pod wyraźną presją podaży, schodząc nawet do okolic 1303-1304 USD za uncję. Później jednak cena złota dynamicznie odbiła w górę, docierając z powrotem w okolice 1317-1318 USD za uncję i, tym samym, kończąc wczorajszą sesję w miarę neutralnie.

Czwartkowe zmiany notowań złota były ściśle powiązane z sytuacją na rynku walutowym, a dokładniej – z notowaniami amerykańskiego dolara. Wartość USD wczoraj przez większość sesji dynamicznie rosła, co negatywnie wpływało na ceny złota. Dopiero później dolar został wyraźnie przeceniony po komentarzach prezydenta USA, Donalda Trumpa, dotyczących podwyższenia ceł na import stali i aluminium do USA, co wzbudziło obawy o rozpoczęcie wojny handlowej o światowej skali.

Dzisiaj rano amerykański dolar wciąż radzi sobie słabo, zaś notowania złota poruszają się stabilnie w okolicach poziomu 1318 USD za uncję. Okolice 1317 USD oraz 1308 USD za uncję pozostają ważnym poziomem wsparcia, jednak jeśli nastroje wokół dolara się uspokoją, to już w najbliższym czasie te wsparcia mogą być testowane ponownie.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

09:57 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

2024-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Notowania ropy gatunku WTI zwyżkowały do okolic 82 USD za baryłkę i na tych poziomach utrzymują się także dziś rano. Z kolei cena ropy Brent dotarła do rejonu 86 USD za baryłkę. Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen ropy naftowej był spadek wartości amerykańskiego dolara po wcześniejszym solidnym umocnieniu waluty USA. Korekta na dolarze była wsparciem dla cen wielu surowców i towarów, jednak nie tylko ona sprzyjała wyższym wycenom ropy naftowej.
Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi delikatne zwyżki cen tego surowca. W dużym stopniu wynika to z obaw związanych z podażą ropy w obliczu wciąż trwających konfliktów w kluczowych regionach produkcji ropy. Chodzi przede wszystkim o zaognienie konfliktu na linii Ukraina-Rosja, jak również o gasnące nadzieje na rozejm w Strefie Gazy. Zresztą, obecnie przypomniała o sobie także kolejna nierozwiązana kwestia na Bliskim Wschodzie – a mianowicie, blokada eksportu ropy z irackiego Kurdystanu przez Turcję.
Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

2024-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Druga połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powracającej presji podażowej. Notowania ropy zakończyły wczorajszą sesję na minusie, po spadkowej sesji w środę – a dziś rozpoczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. O ile rano notowania ropy delikatnie odbijają w górę, to zakres ruchu jest relatywnie niewielki.
Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

2024-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały. Cena ropy WTI nadal jednak pozostaje wyraźnie powyżej 81 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza 86 USD za baryłkę. Dziś rano notowania ropy wyhamowały wczorajszą zniżkę, a nastroje na tym rynku pozostają relatywnie dobre. Wycenę ropy wspierają wczorajsze komunikaty ze strony Fed, sugerujące, że w tym roku będą miały miejsce oczekiwane wcześniej trzy obniżki stóp procentowych w USA.
Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.