Ropa pod presją rozczarowujących danych z Azji

Ropa pod presją rozczarowujących danych z Azji
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-02-28 (11:21)

Notowania ropy naftowej wczoraj dynamicznie zawróciły w dół. Tym samym, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zeszła z powrotem poniżej poziomu 63 USD za baryłkę i dzisiaj rano porusza się blisko wtorkowego zamknięcia.

Wczoraj sprzedających na rynku ropy wsparł silniejszy dolar, natomiast czynnikiem, który dzisiaj wywiera presję podażową na notowania ropy naftowej, są słabsze od oczekiwań dane makro w Azji. Rozczarowała m.in. dynamika produkcji przemysłowej w Japonii i Indiach oraz odczyty indeksów PMI w Chinach, co naturalnie zwiększyło obawy o popyt na ropę naftową, gdyż oba wspomniane kraje są jej dużymi konsumentami, a Chiny są największym importerem ropy na świecie.

Z kolei raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, dotyczący zapasów ropy naftowej w USA, nie wpłynął istotnie na nastroje inwestorów na rynku ropy. Według tej instytucji, w minionym tygodniu zapasy ropy w tym kraju wzrosły, ale o mniej niż oczekiwano. Dzisiaj inwestorzy będą wypatrywać analogicznego raportu Departamentu Energii USA, który bazuje na większej liczbie danych.

Uwagę inwestorów na rynku ropy przyciągają także spekulacje dotyczącej konferencji CERAWeek, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w amerykańskim mieście Houston. Niepotwierdzone informacje z branżowych źródeł podają, że w poniedziałek ma odbyć się spotkanie kilku przedstawicieli kartelu OPEC z kluczowymi postaciami amerykańskiego przemysłu naftowego, w tym z zarządami spółek wydobywczych oraz zarządzającymi funduszami.

CUKIER

Gwałtowna przecena cukru, notowania na tegorocznym minimum.

Wczorajsza sesja na rynku cukru przyniosła gwałtowną przecenę cukru. Po tym, jak notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych zeszły poniżej ubiegłotygodniowych minimów w okolicach 13,20 centów za funt, zniżka przyspieszyła, spychając cenę cukru poniżej bariery 13 centów za funt, aż do okolic 12,80 centów za funt. Tym samym, cena cukru dotarła do najniższego poziomu w bieżącym roku.

Okolice 12,70-12,90 centów za funt są także ważnym technicznym poziomem wsparcia, ponieważ są to rejony dwóch lokalnych minimów z poprzedniego roku, a tym samym, są one dolnym ograniczeniem wielomiesięcznego ruchu bocznego cen cukru. W rezultacie, z technicznego punktu widzenia odreagowanie wzrostowe w krótkoterminowej perspektywie byłoby uzasadnione.

Niemniej, w dłuższej perspektywie potencjał do istotnych wzrostów cen cukru jest niewielki. Wtorkowa przecena cukru była w dużej mierze podyktowana czynnikami technicznymi, jednak sprzyjały jej także kwestie fundamentalne. Według aktualnych prognoz, produkcja cukru w bieżącym i przyszłym sezonie będzie większa niż konsumpcja tego surowca. Istotny wzrost produkcji ma mieć miejsce zwłaszcza w Indiach oraz w Unii Europejskiej.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.