Spadek cen miedzi po danych dotyczących zapasów

Spadek cen miedzi po danych dotyczących zapasów
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-01-24 (10:20)

Początek 2018 roku na rynku miedzi jest okresem przecen. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych praktycznie od początku stycznia osuwają się w dół – o ile na przełomie lat 2017 i 2018 poruszały się w okolicach 3,30 USD za funt, to obecnie oscylują w rejonie 3,10-3,15 USD za funt. Mocnym ciosem ze strony podażowej był wczorajszy spadek cen miedzi o niemal 3%. Dzisiaj rano notowania tego surowca rosną, odreagowując tę przecenę.

Bezpośrednią przyczyną dynamicznej zniżki notowań miedzi podczas wczorajszej sesji był wzrost zapasów tego metalu, monitorowanych przez LME. Wzbudził on obawy o spadek popytu na miedź ze strony Chin, które są największym konsumentem tego surowca na świecie. Zbiega się to bowiem z niedawno opublikowanymi informacjami o spadku importu miedzi do Chin w grudniu 2017 r., a także o mniejszym imporcie tzw. złomu miedzi do Państwa Środka ze względu na regulacje środowiskowe.

Pesymizm jednak na razie jest przedwczesny, ponieważ dane dotyczące gospodarki Chin w ostatnim czasie były raczej dobre i nie wskazują na zmniejszenie się ogólnego zapotrzebowania na miedź w tym kraju. Na początku bieżącego tygodnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył nawet prognozę dynamiki PKB w Chinach w tym i przyszłym roku.

Ponadto, warto mieć na uwadze sytuację techniczną na wykresie miedzi w USA. O ile krótkoterminowo na rynku tym dominuje strona podażowa, to w horyzoncie średnio- i długoterminowym utrzymuje się trend wzrostowy.

SOJA

Seria wzrostowych sesji na wykresie soi w USA.

Ostatnie kilka dni na rynku soi były okresem dynamicznych zwyżek. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj zaliczyły siódmą z kolei wzrostową sesję. Dzisiejszy dzień rozpoczął się spadkiem cen soi, jednak strona popytowa szybko nadrobiła zniżkę.

Utrzymująca się siła kupujących na rynku soi ma w dużej mierze związek z obawami dotyczącymi niedostatecznej ilości deszczu w Argentynie – kraju będącym jednym z kluczowych producentów i eksporterów soi na świecie, obok USA i Brazylii. Niekorzystna pogoda w Argentynie wcześniej opóźniała zasiewy soi, a obecnie budzi obawy o zmniejszenie ilości i pogorszenie jakości produkowanego surowca.

Dodatkowo, wczoraj firma analityczna Informa Economics obniżyła prognozy areału zasiewów soi w Stanach Zjednoczonych. Według tej instytucji, w bieżącym roku ma on wynieść 91,197 mln akrów, podczas gdy wcześniejsza prognoza zakładała 91,387 mln akrów. Niemniej, tak czy inaczej realizacja tej obniżonej prognozy oznaczałaby rekordowy areał zasiewów soi w USA. Do pobicia jest dotychczasowy rekord z 2017 roku, kiedy to areał zasiewów soi w Stanach Zjednoczonych wyniósł 90,142 mln akrów.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.