Złoty (jeszcze) politycznie obojętny

Złoty (jeszcze) politycznie obojętny
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2018-01-09 (21:05)

Odważne przetasowania w gabinecie Mateusza Morawieckiego nie zrobiły wrażenia na polskim złotym (-0,8 proc.), który zdawał się być poniekąd przygotowanym na objęcie teki ministra finansów przez Teresę Czerwińską. Pod presją sprzedających znalazły się akcje notowane przy Książęcej.

Wtorkową przecenę indeksu WIG 20 (-0,8 proc.) usilnie próbowały ograniczyć walory Asseco Poland (2,6 proc.) okrywające cieniem zdecydowanie skromniejszą przecenę PZU (0,8 proc.). Wraz z końcem sesji ubezpieczeniowy gigant poinformował o ambitnej rewizji strategicznych założeń spółki, zgodnie z którymi należy się spodziewać podniesienia zyskowności kapitałów powyżej poziomu 22 proc.

Gwiazdą wtorkowej sesji na rynku walutowym okazał się być japoński jen (0,5 proc.), który jako jedyny wśród komponentów koszyka G10 sprzeciwił się sile dolara wspieranej przetasowaniami na rynku długu. Wraz z końcem dnia rentowność obligacji dziesięcioletnich plasuje się na poziomie 2,5330 proc., tj. ponad pięć punktów bazowych wyżej względem wczorajszego zamknięcia. Powyższe zestawienie zamyka szwajcarski frank (-0,6 proc.), który obecnie próbuje ustabilizować notowania EUR/CHF w okolicach szczytów z 2 stycznia (1,1728). Chwilową siłę euro (-0,4 proc.) zdołały podbudować listopadowe szacunki niemieckiego bilansu handlowego. Świeżo zaprezentowane odczyty rzuciły światło na zdecydowanie wyższą dynamikę eksportu (4,1 proc. m/m) niż wynikało to z mediany rynkowych oczekiwań (konsensus: 1,2 proc. m/m). Powyższy fakt napawa optymizmem przed publikacją uproszczonych rachunków narodowych dla Niemiec za ostatnie trzy miesiące minionego roku.

W gronie walut Emerging Markets wtorkowej dominacji dolara przeciwstawiły się argentyńskie peso (0,6 proc.) oraz południowoafrykański rand (0,3 proc.). Na koniec dnia blisko punktu wyjścia znajduje się rosyjski rubel (0,0 proc.), który pozostawia w grze perspektywę rychłego powrotu przez USD/RUB w okolicę poziomu 56,9600. Dzisiejszą przecenę rodzimej waluty lekko przebija turecka lira (-0,8 proc.). Obecnie siły popytowe USD/TRY próbują wybić kurs z kanału spadkowego, w którym notowania poruszają się od końca listopada.

Na szczycie frankfurckiej giełdy znalazły się walory Continental, których 5,4 proc. zwyżkę należy traktować przez pryzmat planowanych zmian w strukturze organizacyjnej spółki. Spodziewamy się, że jeden z wiodących producentów opon zdominuje także środowe notowania – tuż po zakończeniu notowań władze spółki zdecydowały się na publikację satysfakcjonujących wyników oraz rewizję prognoz na nadchodzące kwartały. W czołówce indeksu DAX (0,1 proc.) znalazło się między innymi Linde, które wypracowało 2,8 proc. zwyżkę na stosunkowo pokaźnym wolumenie. Skuteczną przeciwwagę dla obserwowanych wzrostów zapewnił E.ON (-2,1 proc.) za sprawą napływających doniesień związanych z porozumieniem pomiędzy spółkami Fortrum oraz Uniper. Dość nisko znalazł się również Adidas. Do jego 2,1 proc. przeceny przyczyniła się niezbyt przychylna nota analityczna Susquehanny, gdzie zwrócono uwagę na możliwość wypracowania wyraźnej przewagi konkurencyjnej przez Reeboka.

W Londynie uwagę inwestorów skutecznie zwracały spółki z sektora wydobywczego, wśród których najsilniej wyróżniał się Anglo American (3,1 proc.). Podobną skalę zwyżki odnotowało Sainsbury (3,1 proc.) oczekujące na publikację wyników za miniony kwartał. Dzisiejsze wzrosty indeksu FTSE 100 (0,5 proc.) częściowo ograniczyły akcje United Utilities (-3,7 proc.) będące pod presją masowo ustawionych zleceń sprzedaży. Istotny technicznie sygnał zdołał wygenerować Severn Trent (-3,2 proc.), który wraz z końcem notowań uplasował się poniżej średniej z ostatnich 50 notowań.
Baczni obserwatorzy rynków surowcowych nie mogą narzekać na brak wrażeń. Niewątpliwie w centrum uwagi znajduje się ropa WTI (2,2 proc.), która z impetem wybiła się nad maksima z maja 2015 roku. Zestawienie surowców energetycznych obecnie otwierają lutowe kontrakty na gaz ziemny ze zwyżką na poziomie 3,3 proc. Wśród płodów rolnych uwagę zwraca odczuwalna przecena marcowych kontraktów na sok pomarańczowy, które pod koniec dnia notują 2,0 proc. ruch w stronę południa. W przypadku metali szlachetnych należy mówić o zdecydowanie spokojniejszym przebiegu sesji. Obecnie uncja złota (-0,4 proc.) wraca w okolicę poziomu 1 315 USD, a srebro (-0,6 proc.) próbuje uplasować się poniżej 17,02 USD za uncję. Zniżkowym nastrojom opiera się pallad, który na przestrzeni dnia wypracował zwyżkę na poziomie 0,1 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.