Banki centralne w tym tygodniu skradną show

Banki centralne w tym tygodniu skradną show
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2017-12-11 (17:08)

Przed inwestorami bardzo pracowity tydzień, w którym pierwsze skrzypce grać będą banki centralne, ale w tle pozostaną wciąż takie kwestie jak ustawa podatkowa w USA, dalsze starania koalicyjne kanclerz Niemiec, a także kolejne rundy negocjacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Pierwszym w kolejce bankiem centralnym, który skradnie show w tym tygodniu będzie amerykański FED. Po wielu sugestiach ze strony członków FOMC rynek jest już obecnie praktycznie pewny, że za dwa dni zobaczymy podwyżkę stóp w USA o 0,25%. Ta informacja jest już w pełni zdyskontowana i przed tzw. "sprzedażą faktów" amerykańskiego dolara uchronić mogą jedynie opublikowane wraz z oświadczeniem projekcje ekonomiczne oraz projekcje ścieżki stóp procentowych na 2018 rok. Inwestorzy zwłaszcza wyczuleni będą na wszelkie uwagi dotyczące inflacji, która jest obecnie jednym z głównych czynników niepewności. Samym giełdom w Stanach do wzrostów powinny wystarczyć dobre projekcje gospodarcze pokazujące utrzymanie się korzystnego otoczenia makroekonomicznego dla przedsiębiorstw. Dziś indeksy na Wall Street rozpoczynają sesję od umiarkowanych wzrostów o około 0,2%.

Dobrze wyglądała dzisiaj sesja w Azji, która zakończyła się wzrostami praktycznie wszystkich ważniejszych indeksów, gdzie za konsekwentne odrabiane strat z listopadowej korekty pochwalić można indeks Nikkei. Japońska giełda rosła dzisiaj prawie 0,6%. W Europie pozytywne nastroje pozostają natomiast wciąż mocno stłumione, a główne indeksy nie potrafią zbliżyć się w rejony listopadowych szczytów. Inwestorzy z pewnością czekają na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który może wyjawić nieco więcej szczegółów na temat planu ograniczania programu QE w kolejnych miesiącach. Pamiętajmy, że ostania informacja ze strony EBC o wydłużeniu skupu aktywów przynajmniej do września 2018 roku w zmniejszonej skali (z 60 mld do 30 mld EUR miesięcznie) spotkała się w silniejszą reakcją wzrostową giełd w Europie. Obecnie istnieje pewne pole od rozczarowania, gdyż przy ostatniej świetnej serii danych z głównych gospodarek na starym kontynencie, EBC może wykazać pewną wstrzemięźliwość jeśli chodzi o deklaracje utrzymywania programu QE z nieokreśloną datą końcową. Każde wzmianki o przybliżonej dacie końcowej luzowania ilościowego mogą spotkać się z wyprzedażą na europejskich parkietach.

W czwartek zobaczymy również decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii. Szczególnie interesujące może okazać się stanowisko tego drugiego, gdzie inwestorzy będą szukać wskazówek do ewentualnej kontynuacji podwyżek w 2018 roku. Jeśli chodzi o giełdę w Wielkiej Brytanii to powinna ona reagować odwrotnie do funta. Jastrzębie stanowisko banku może zatem przełożyć się na przecenę FTSE100, który dzisiaj jest liderem w Europie rosnąc 0,8% - reagując właśnie na słabszą krajową walutę. Na pozostałych parkietach widzimy dzisiaj lekką przecenę w zakresie 0,2-0,3%. W Polsce indeks blue chipów w dół o ponad 1% ciągną spółki paliwowe, które doświadczają dzisiaj masowej wyprzedaży sięgającej nawet 7%.

Źródło: Daniel Schittek, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.