Słaby dolar ratunkiem dla GPW

Słaby dolar ratunkiem dla GPW
Komentarz gieldowy XTB
Data dodania: 2017-09-29 (20:31)

Na całym globalnym rynku finansowym obserwujemy dzisiaj naprawdę dosyć dobre nastroje. Oczywiście wielkość zmian nie powala na kolana, ale trzeba jasno stwierdzić, że zarówno tydzień jak i kwartał kończymy dosyć pozytywnie. W przypadku GPW cały obraz na ostatni tydzień kwartału przedstawia się mieszanie, ale ostatnia sesja wydaje się już bardzo pozytywnie.

Przed nami ostatnie godziny handlu w ostatniej sesji tego kwartału. Z pewnością ten kwartał należy uznać za udany dla głównych indeksów, chociaż w szczególności sytuacja pozytywnie wygląda od strony Wall Street. Tamtejszy rynek dostał w tym tygodniu dodatkowe wsparcie poprzez objaśniony plan obniżki podatków, przedstawiony przez samego Donalda Trumpa. Amerykańskie spółki mogą liczyć na nieco mniejsze cięcie podatku CIT - Trump wskazał na obniżenie podatku z 35% do 20%, chociaż w obietnicach wyborczych mówił o obniżce do 15%. Niemniej, Trump powiedział również o jednorazowym znacznym obniżeniu podatku dla sprowadzenia zysków zza granicy oraz obniżeniu podatków dla małych rodzinnych firm. Z jednej strony spowoduje to ujemny wpływ pieniężny do budżetu, ale z drugiej strony powinien wspomóc wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych.

Generalnie jesteśmy za serią geopolitycznych wydarzeń, które chwilowo wpływały na słabość na rynkach. Przede wszystkim rynek reagował na rozwój wydarzeń na linii Korea Północna - Stany Zjednoczone. Kolejne próby siły rakietowej i jądrowej, czy wypowiedzi z obu stron powodowały, że rynki bały się potencjalnego konfliktu. Obecnie spekulowano nawet, że może dojść do próby jądrowej na Pacyfiku, co mogłoby doprowadzić do faktycznej paniki na rynkach.

Sytuacja staje się również coraz bardziej napięta w Hiszpanii, a konkretnie w Katalonii. Władze tego regionu chcą przeprowadzić referendum odłączenia się od Hiszpanii, chociaż rząd w Madrycie wskazał na nielegalność przeprowadzenia takiego głosowania. Rząd chce w każdy sposób powstrzymać przeprowadzenie takiego referendum, m.in. wysyłając tysiące policjantów z Madrytu do stolicy Katalonii - Barcelony, czy karając liderów ruchu niepodległościowego. Wszystko okaże się w weekend, kiedy to przeprowadzona zostanie próba referendum.

Na to co dzieje się na giełdzie po części miały również wpływ wybory w Niemczech. Na razie nie ma jednak konkretów, co do potencjalnej koalicji, co daje DAXowi szanse na kontynuację wzrostów. Na kilkadziesiąt minut przed zamknięciem DAX zyskuje 0,65%, francuski CAC 40 wzrasta o 0,25%, brytyjski FTSE 100 rośnie aż o 0,76%, natomiast hiszpański IBEX jest wyżej zaledwie o 0,19%. Na Wall Street sytuacja wygląda raczej mało dynamicznie. S&P 500 rośnie o 0,15%, DJIA traci 0,02%, natomiast Nasdaq zyskuje 0,32%.

W Polsce obserwujemy wyraźne odbicie w czym pomaga słabnący dolar. Słabnąca amerykańska waluta jest pochodną gorszych danych inflacyjnych, które zmniejszają szansę na podwyżkę stóp procentowych w USA, co powoduje, że konkurencyjność polskich aktywów nie musi koniecznie spaść względem aktywów amerykańskich. WIG20 przez zamknięciem zyskuje 1,33%, chociaż sporo brakuje mu do poziomu 2500 punktów.

Źródło: Michał Stajniak, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.