KE rozpoczyna postępowanie wobec Polski, CHF/PLN najniżej od 2015r.

KE rozpoczyna postępowanie wobec Polski, CHF/PLN najniżej od 2015r.
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2017-07-31 (07:56)

Początek nowego tygodnia na rynku złotego nie przynosi jak dotąd większych zmian na wycenach. Wyjątek stanowi tu lekka próba podbicia kursu CHF/PLN z okolic najniższych poziomów od stycznia 2015r. Złoty wyceniany jest następująco: 4,2550 PLN za euro, 3,6253 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7347 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7531 PLN w relacji do funta szterlinga.

Rentowności polskiego długu wynoszą 3,347% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje handlu na rynku złotego możemy określić brakiem większych ruchów na większości zestawień przy jednoczesnym skokowym spadku notowań CHF/PLN. Zniżka kursu do okolic 3,7265 PLN wynikała ze słabości notowań franka (najmocniejszy spadek od 22-miesięcy) na wszystkich ważniejszych zestawieniach. Inwestorzy odwracają się od szwajcarskiej waluty z uwagi na perspektywy zacieśniania polityki monetarnej przez FED/EBC, podczas gdy SNB wykazuje przywiązanie do gołębiego nastawienia (co docelowo ma przekładać się na spadek atrakcyjności lokowania kapitału w CHF). Beneficjentem tego układu są m.in. krajowi posiadacze kredytów we frankach – szeroka wycena PLN pozostaje stabilna, a kurs CHF/PLN w ciągu 7 sesji stracił ok. 14 gr. Lokalnie warto wspomnieć o sobotniej decyzji KE w zakresie rozpoczęcia postępowania wobec Polski w sprawie reformy sądów – informacja ta może ciążyć na wycenie PLN w pierwszej fazie handlu. Obawy KE związane są z podpisaną przez prezydenta ustawą, która dała ministrowi sprawiedliwości uprawnienia do przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak też do mianowania i dymisjonowania prezesów sądów. Rząd Polski otrzymał zaproszenie do wznowienia dialogu, a sama KE sygnalizuje, iż w przypadku dalszego podważania niezależności sądów i „praworządności” może zostać zmuszona do zmuszona do uruchomienia artykułu 7 Traktatu Unii, procedury zmierzającej do zawieszenia prawa głosu w UE. Scenariusz negatywnej oceny ostatnich zmian w sądownictwie powszechnym w Polsce (A. Duda zawetował zmiany w SN oraz KRS) przez KE był spodziewany – w dalszym ciągu jest to jednak podbicie napięcia na linii Polska-KE. Mało prawdopodobnym jest jednak aby spór ten doprowadził do istotniejszych ruchów „wobec” Polski. W szerszym ujęciu wycena PLN pozostaje pod wpływem wydarzeń z szerokiego rynku.

W trakcie dzisiejszej GUS poda wstępne dane (szybki szacunek) dot. poziomu inflacji CPI w lipcu. Rynek spodziewa się lekkiego podbicia wskaźnika do 1,6% r/r wobec 1,5% r/r uprzednio. Inwestorzy mają świadomość, iż obecny trend CPI sugeruje raczej stabilizację odczytów aniżeli kontynuację odbicia – co stanowi czynnik wspierający dla stanowiska wait&see w RPP. Ponadto MF poda informację dot. podaży długu na sierpień. Poranne dane z Chin (PMI dla przemysłu wg CFLP 51,4 pkt) wypadły blisko oczekiwań.

Z rynkowego punktu widzenia notowania koszyka BOSSAPLN wskazują na podtrzymanie lokalnych konsolidacji z lekki wskazaniem na próbę rozegrania korekty spadkowej na PLN. Zupełnie inna historia rozgrywa się na notowaniach CHF/PLN, gdzie należy przede wszystkim śledzić zmiany na bazowej parze EUR/CHF (korelacja -0,8750).

Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.