Zaskakujące dane DoE dotyczące zapasów ropy naftowej w USA

Zaskakujące dane DoE dotyczące zapasów ropy naftowej w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2017-04-27 (11:10)

Bieżący tydzień jest póki co okresem konsolidacji notowań ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy WTI wyhamowała spadki i utrzymuje się tuż powyżej poziomu 49 USD za baryłkę. Niemniej, w krótkoterminowej perspektywie presja spadkowa jest widoczna, o czym świadczy wynik wczorajszej sesji.

Notowania ropy naftowej WTI w środę rozpoczęły sesję spokojnie, jednak cena tego surowca dynamicznie wzrosła po południu, po publikacji raportu amerykańskiego Departamentu Energii (DoE). Instytucja ta podała bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej spadły o 3,6 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano o połowę mniejszej zniżki, wynoszącej około 1,7 mln baryłek. Jednocześnie, wyraźnie wzrosły zapasy benzyny i destylatów. Taki wynik jest rezultatem zwiększonej aktywności rafinerii w USA, które w minionym tygodniu wykorzystywały 94,1% swojego potencjału produkcyjnego – to najwyższy udział od listopada 2015 r.

Raport okazał się wsparciem dla kupujących na rynku ropy naftowej, ponieważ po jego publikacji cena tego surowca w USA podskoczyła do poziomu nieco przewyższającego 50 USD za baryłkę. Jednak ta psychologiczna bariera okazała się skuteczna i bardzo szybko cena ropy zeszła niżej, kończąc wczorajszą sesję na minusie i rozpoczynając dzisiejszy dzień od delikatnych spadków. To pokazuje, że strona podażowa jest silna obecnie na rynku ropy naftowej i w krótkoterminowej perspektywie ceny tego surowca mogą zejść niżej. Silną barierą pozostają okolice 49 USD za baryłkę, a niżej poziom 47,70 USD za baryłkę.MIEDŹ

Szanse na pierwszy eksport miedzi z Indonezji od 15 tygodni.

Ostatnie dni na rynku miedzi były okresem systematycznego pięcia się cen tego surowca w górę. Notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych odrabiały tym samym stratę z pierwszej połowy kwietnia i o ile jeszcze tydzień temu poruszały się w okolicach 2,50 USD za funt, obecnie zbliżyły się do poziomu 2,60 USD za funt.

Po dynamicznej zwyżce notowań miedzi jesienią ubiegłego roku, sytuacja średnio- i długoterminowa na tym rynku znacząco poprawiła się od strony technicznej. Również z fundamentalnego punktu widzenia, kupującym sprzyjały ograniczenia w produkcji miedzi w różnych rejonach świata, które znacząco zwiększyły prawdopodobieństwo deficytu na tym rynku w bieżącym roku. Jeden z takich przestojów miał miejsce w Indonezji, gdzie operator kopalni miedzi Grasberg w Indonezji, spółka Freeport-McMoRan, nie otrzymał stosownych pozwoleń na eksport metali z tego kraju, co poskutkowało wstrzymaniem nie tylko eksportu, ale i produkcji od połowy stycznia tego roku. W ostatnich tygodniach spółka częściowo wznowiła wydobycie, a już w najbliższych dniach ma mieć miejsce pierwszy od 15 tygodni transport miedzi z tego kraju za granicę po tym, jak w piątek Freeport-McMoRan uzyskał pozwolenie na eksport.

Wznowienie eksportu miedzi z Indonezji może mieć w krótkoterminowej perspektywie negatywny wpływ na ceny tego metalu, jednak nie powinno mieć przełożenia na średnioterminową sytuację na tym rynku, gdyż spółka Freeport-McMoRan od dłuższego czasu negocjowała z indonezyjskimi władzami i porozumienie było raczej kwestią czasu.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.