Decyzja FED oraz wyniki wyborów w Holandii wsparły PLN

Decyzja FED oraz wyniki wyborów w Holandii wsparły PLN
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2017-03-16 (07:18)

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi nam utrzymanie mocniejszego PLN na bazie kluczowych wydarzeń ostatnich godzin (FED oraz wybory w Holandii). Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3102 PLN za euro, 4,0155 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0186 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9282 PLN w relacji do funta szterlinga.

Rentowności polskiego długu wynoszą 3,747% w przypadku obligacji 10-letnich.

Kluczowym wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach było zakończenie posiedzenia FED. Zgodnie z oczekiwaniami byliśmy świadkami podwyżki stóp o 25pb., rynek odebrał ten ruch jednak jako tzw. gołębią podwyżkę, co zgodnie z naszymi sugestiami doprowadziło do spadków na wycenie dolara. Rynek spodziewał się mocniejszego sygnału dot. potencjalnego tempa podwyżek. W połączeniu z ostatnimi słabymi danymi dot. wzrostu płacy godzinowej w USA uwaga inwestorów znów przesunięta zostanie w kierunku danych makro (inflacja oraz rynek pracy). W Europie inwestorzy wstrzymywali oddech przed wyborami w Holandii – jak się okazało niepotrzebnie. Centroprawicowa partia VVD (premiera Marka Ruttego) zdobyła (wstępnie) 31 ze 150 miejsc w tamtejszej izbie niższej. Pozostałe partie zdobyły po 19 mandatów (CDA, PPV, D66). Inwestorzy obawiali się lepszego wyniki, a nawet zwycięstwa, eurosceptycznej PVV. Teraz najprawdopodobniej czekają nas, zgodnie z holenderską tradycją, wielomiesięczne negocjacje w zakresie utworzenia tamtejszego rządu. Wybory w Holandii poprawiają nieco nastroje wśród inwestorów przed zbliżającymi się głosowaniami we Francji oraz Niemczech. Z punktu widzenia PLN wydarzenia ostatnich godzin stanowią wyraźny czynnik wspierający. Owszem FED podwyższył stopy co teoretycznie ogranicza atrakcyjność inwestycji w waluty EM , jednak wyraźnie słabszy dolar podtrzymuje rynkowy układ risk-on. Dodatkowo pozytywny wynik wyborów w Holandii powoduje, iż przynajmniej chwilowo ryzyka polityczne możemy odsunąć na dalszy plan. W konwekcji na większości zestawień z PLN obserwujemy próby rozegrania mocniejszego złotego i opuszczania kilkutygodniowej konsolidacji.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. wynagrodzeń i zatrudnienia za luty. Rynek spodziewa się wskazań na poziomie 4,0% r/r oraz 4,5% r/r. Ponadto NBP opublikuje dane dot. bilansu płatniczego za styczeń, gdzie spodziewana jest nadwyżka 360 mln EUR. Warto również wspomnieć o podwyżce stóp OMO oraz MLF przez PBoC. Na szerokim rynku początek sesji najprawdopodobniej upływać będzie w dobrych nastrojach. W dalszej części handlu inwestorzy zwrócą uwagę na zakończenie posiedzenia SNB, inflacji HICP ze Strefy Euro, decyzję w zakresie stóp CBRT, posiedzenie BoE oraz popołudniowe dane makro z USA. Jak widać kalendarz na czwartek jest pełen i pokrywający nie tylko główne waluty (warto śledzić dziś zachowanie GBP czy TRY).

Z rynkowego punktu widzenia na parach związanych z PLN obserwowaliśmy impuls aprecjacyjny dla złotego. Szczególnie widoczne było to na zestawieniu USD/PLN, gdzie zwrot w kierunku walut EM/CEE został dodatkowo wsparty słabszym dolarem. W konsekwencji ww. para znów znajduje się blisko bariery 4,00 USD/PLN. Na pozostałych zestawieniach PLN w dalszym ciągu porusza się w ramach szerszej konsolidacji. Wyjątek stanowi tutaj GBP/PLN, gdzie ostatnie zamieszanie z Brexit’em (oraz szkockim referendum) „bije” w funta na szerokim rynku. Jeżeli BoE nie zdoła dziś wesprzeć kwotowań GBP, to możemy być świadkami wyraźnego impulsu spadkowego na tej parze.

Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.