Giełdy jak po wybuchu bomby

Giełdy jak po wybuchu bomby
Komentarz ekonomiczny Patron FX
Data dodania: 2016-06-27 (11:39)

Reakcja inwestorów była wręcz paniczna, gdy okazało się, że obywatele Wielkiej Brytanii zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej. Wyprzedaż akcji rozpoczęła się jeszcze wczesnym ranem od giełd w Azji. Japoński Nikkei 225 na koniec notowań stracił blisko 8%.

Rynki europejskie okazały się jeszcze mniej odporne na rezultat referendum i praktycznie wszystkie rozpoczęły notowania od spadków sięgających 10%.

W ciągu dnia nastąpiło lekkie odrabianie strat, jednak i tak piątek zakończył się na Starym Kontynencie rekordowymi spadkami bazowych indeksów. Niemiecki DAX stracił 6,82%, francuski CAC 40 spadł o 8,04%, natomiast brytyjski FTSE 100 o 3,15%.

Podczas notowań mocne spadki dotknęły również brytyjskiego funta, który do dolara amerykańskiego czy euro tracił momentami blisko 11%. Traciły również waluty krajów rozwijających się (w tym PLN), a także ropa naftowa. Po drugiej stronie „barykady” znajdowały się aktywa bezpieczne, takie jak dolar, złoto i też frank szwajcarski.

Nasza giełda na tle rynków zachodnich, które przypominały obraz, jak po wybuchu bomby, nie pozostawała w tyle. Warszawski indeks WIG 20 rozpoczął dzień od blisko 10% straty, jednak do końca notowań udało się zredukować tę stratę do -4,53%. Obroty na całym rynku sięgnęły 1,1 mld zł.

Piątkowe publikacje w kalendarzu makroekonomicznym nie miały praktycznie żadnego wpływu na przebieg notowań. Poznaliśmy lepszy od oczekiwań odczyt niemieckiego indeksu instytutu Ifo, który wzrósł do 108,7 pkt. (z 107,7 pkt.). Danymi słabszymi od oczekiwań pochwalili się Amerykanie, gdzie odnotowano większy spadek zamówień na dobra trwałego użytku, a także niższy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan.

Dzisiejsze dane będą równie skromne. Dowiemy się jedynie, jak kształtuje się podaż pieniądza w strefie euro. Bez wątpienia, „kurz jeszcze nie opadł” po piątkowej decyzji Brytyjczyków, także inwestorów czeka okres zwiększonej zmienności.

Sesja w USA:
Nowojorskie giełdy zareagowały na wyniki referendum w Wielkiej Brytanii bardzo dużymi spadkami indeksów. Ocenia się, że straty na światowych rynkach akcji sięgnęły 2 bilionów dolarów. Podczas piątkowej sesji w USA najbardziej ucierpiały banki.

W momencie zamknięcia, indeks Dow Joned Industrial Average stracił 3,4%, S&P 500 spadł o 3,6%, natomiast Nasdaq Composite o 4,12%.

Waluty:
Piątkowe notowania dla EURUSD zakończyły się spadkiem o 2,38% do poziomu 1,1117.

Kurs EURGBP zakończył dzień, zyskując 6,17% do poziomu  0,8126, natomiast EURJPY stracił 6,00% do poziomu 113,64.

Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4476 PLN za euro, 4,0176 PLN za dolara amerykańskiego, 4,1278 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3866 PLN za funta szterlinga.

Surowce:
Złoto zakończyło piątkowe notowania solidnym wzrostem o 4,66% do poziomu 1320 USD za uncję. Srebro zyskało  natomiast 2,51% i osiągnęło poziom 17,789 USD za uncję. Ropa naftowa, odmiana WTI zakończyła dzień na poziomie 47,64 USD za baryłkę, tracąc tym samym 4,93%. Natomiast odmiana Brent spadła o  4,91% i była notowana po 48,41 USD za baryłkę.

Źródło: Konrad Mikołajko, Head of Support Patron FX
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.