Breksit a rynek złota

Breksit a rynek złota
Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Data dodania: 2016-06-23 (15:58)

W tym miesiącu złoto zaczęło odnotowywać ożywienie, co wynika ze słabych danych z raportu na temat zatrudnienia w USA z dnia 3 czerwca oraz posiedzenia FOMC, które odbyło się 15 czerwca i miało gołębi charakter. W połączeniu z obawami związanymi z Brexitem wydarzenia te pomogły wywołać znaczną aktywność zakupową od funduszy hedgingowych, które swoje stawki w grze na wzrosty cen zredukowały w maju o jedną trzecią.

A do tego jeszcze zapotrzebowania na ETF, które cały czas utrzymywało się na wysokim poziomie.

Widząc jak od ostatniego czwartku rynek stracił w przybliżeniu połowę czerwcowej zwyżki, uważam, że w związku z potencjalnym wynikiem referendum za wyjściem z UE z rynku niemalże w całości wyeliminowano premię za ryzyko. Wpływ takiego wyniku referendum najprawdopodobniej spowodowałby na rynkach finansowych tsunami, zapewniając jednocześnie duże wzmocnienie złota. Początkowym zwycięzcą byłoby złoto wyceniane w GBP i EUR, zakładając przy tym, że dolar będzie się wobec tych walut gwałtownie umacniać.

Złoty skorzystałoby z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przede wszystkim ze względu na niepewność i awersję do ryzyka, negatywnie wpływającą na inne kategorie aktywów oraz możliwość dodatkowego opóźnienia podwyżki stóp procentowych dla funduszy Rezerwy Federalnej w USA. Może to również doprowadzić do obaw o wywołanie efektu domina w pozostałych państwach członkowskich UE, jak np. w przypadku Marine Le Pen, która obiecała referendum w sprawie „Frexitu”, jeśli w przyszłym roku uda się jej wygrać wybory prezydenckie we Francji.

W ostatni czwartek XAU w stosunku do funta brytyjskiego osiągnął poziom najwyższy od trzech lat i kształtuje się na poziomie około 940 £. Wynik za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w parze GBP/USD spowodowałby spadek o 6-10%, dzięki czemu złoto wyceniane w funcie brytyjskim zbliżyłoby się bardzo blisko do niedawnych rekordów na poziomie 1000 £, natomiast wyceniane w euro mogłoby zacząć się przymierzać do poziomu 1200 €.

Sądzę, że referendum w sprawie Brexitu odgrywało znaczącą rolę wyłącznie podczas mającej miejsce na początku czerwca ostatniej rundy zwyżki złota do poziomu 1315 $. W obliczu podwyższonego ryzyka Brexitu złoto znalazło już nieco wsparcia w związku z kiepskimi danymi z USA, gołębią polityka ze strony FOMC i ujemną rentownością obligacji rządowych. W razie prawdopodobnego wyniku referendum za pozostaniem w UE na wszystkie rynki negatywnie wpłynęłyby krótkookresowe wahania wraz z dalszymi korektami.

Średniookresowe perspektywy w przypadku złota nadal są jednak popierane, a wynik referendum za pozostaniem w UE nie powinien mieć na nie wpływu. Szukamy wsparcia, aby zająć pozycję przed 1200 $, potencjalnie już na poziomie 1245 $. Opinie są tak rozbieżne, że wczoraj jeden z klientów zaproponował mi zakład o nowy garnitur, jeśli uda nam się utrzymać na poziomie powyżej 1245 $.

Prognozy w przypadku cen złota na pozostałą część tego roku w przypadku wyniku referendum za wyjściem i za pozostaniem w UE:

Pozostanie w UE: Obecny zakres może się nieco rozszerzyć w kierunku 1350 $, a na koniec roku wynieść 1300 $.

Wyjście z UE: Wynik za wyjściem z UE mógłby początkowo wywołać zwyżkę w kierunku 1400 $, na koniec roku wyznaczając jej granicę na poziomie 1350 $.

Źródło: Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.