Większy eksport irańskiej ropy do Azji

Większy eksport irańskiej ropy do Azji
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2016-04-05 (11:48)

Bieżący tydzień rozpoczął się dynamicznym spadkiem cen ropy naftowej, będącym kontynuacją przecen z poprzednich kilku dni. Notowania ropy WTI zniżkują także dzisiaj rano, zbliżając się już do poziomu 35 USD za baryłkę. To najniższa cena tego surowca od miesiąca.

Główna przyczyna spadku cen ropy naftowej nie zmienia się od wielu miesięcy, a jest nią duża globalna podaż tego surowca. Szans na jej ograniczenie upatrywano w porozumieniu producentów ropy naftowej, dotyczącym zamrożenia jej wydobycia. Na 17 kwietnia zaplanowane jest kolejne spotkanie producentów ropy w katarskiej stolicy Doha – jednak pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy jego wynikiem będzie dołączenie kolejnych państwo do porozumienia.

Te wątpliwości wywołał w szczególności saudyjski minister obrony, który w udzielonym w piątek wywiadzie powiedział, że Arabia Saudyjska zdecyduje się na zamrożenie produkcji ropy naftowej jedynie wtedy, jeśli na taki krok zdecyduje się także Iran oraz inne kraje produkujące ten surowiec. Tymczasem przedstawiciele Iranu, chociaż potwierdzili swój udział w kwietniowym spotkaniu w Doha, póki co zdecydowanie wykluczają zamrożenie wydobycia ropy naftowej.

Zamiast tego, Iran próbuje odbudować swój udział w rynku. Agencja Reuters wyliczyła, że w lutym eksport irańskiej ropy do Azji był największy od 2 lat. Eksport do Indii wzrósł aż o 111% rdr, a w marcu ta liczba mogła się nawet podwoić, ponieważ handel z Iranem wznowili ważni indyjscy odbiorcy. Z kolei eksport do Korei Południowej wzrósł o 139% rdr. Nieco gorzej wyglądają liczby dla Chin i Japonii, co nie zmienia faktu, że Iran ewidentnie powraca do gry na naftowym rynku. I chociaż Arabia Saudyjska również zwiększyła swój eksport do Indii na początku bieżącego roku, to Iran jest dla niej rywalem na azjatyckim rynku i jej opór w kwestii zamrażania produkcji w momencie, kiedy Iran zwiększa swoje wydobycie, jest zrozumiały. To jednak zwiększa prawdopodobieństwo tego, że porozumienie w sprawie zamrożenia produkcji ropy w ogóle nie zostanie zrealizowane. Sprzyja to dalszym spadkom cen ropy, zwłaszcza że to właśnie to porozumienie było przyczyną zwyżek notowań tego surowca w pierwszym kwartale tego roku.

CUKIER - Gwałtowna wyprzedaż na rynku cukru

Notowania cukru rozpoczęły bieżący tydzień od luki spadkowej. Dynamiczna zniżka cen tego surowca była kontynuacją równie gwałtownej przeceny z poprzedniego tygodnia. Łącznie, czwartkowa, piątkowa i poniedziałkowa sesja wyznaczyły rekordowy 3-dniowy spadek cen cukru, wynoszący 8%.

Główną przyczyną zniżki cen cukru są prognozy dużej produkcji tego surowca w Brazylii – kraju będącym jego największym producentem. Te informacje skłoniły inwestorów do gwałtownej wyprzedaży cukru, którego cena pięła się ostatnio w górę ze względu na oczekiwania tegorocznego deficytu na rynku tego surowca. I chociaż deficyt wciąż jest prognozowany, to jego pozytywny wpływ na ceny cukru osłabia wysoki globalny poziom zapasów.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.