Spadki na europejskich giełdach

Spadki na europejskich giełdach
Rynki o poranku
Data dodania: 2016-03-24 (10:21)

Po poniedziałkowych zamachach w Brukseli rynki wracają do normy. Większość instrumentów zdążyła już oswoić się z tym wydarzeniem. Funt brytyjski mocno odczuł skutki strachu wywołanego atakami w perspektywie referendum ws. pozostania w Unii Europejskiej.

Od poniedziałku para GBPUSD straciła ponad 2,5%, będąc jedyną walutą w głównym koszyku na którą zamachy w Brukseli miały wpływ.

Wczoraj wieczorem o godzinie 22:45 zostały opublikowane dane z Nowej Zelandii nt. wartości importu i eksportu za luty i zmiany bilansu handlowego m/m i r/r. Dane okazały się lepsze od prognoz. Eksport wzrósł do 425 mld NZD, bilans wzrósł do -3,320 mln r/r i 339 m/m. Gorszy od prognoz był tylko import, który wzrósł do 391 mld NZD. Dolar nowozelandzki w ostatnich dniach znajdował się pod presją sprzedających, wraz z pogorszeniem sytuacji na rynku surowcowym. W trakcie dzisiejszych notowań para NZDUSD zdążyła stracić już 0,45%.

Dzisiaj o godzinie 10:30 zostaną opublikowane dane z Wielkiej Brytanii nt. kredytów hipotecznych oraz sprzedaży detalicznej. Waluta GBP budzi ostatnio wiele emocji ze względu na rosnącą niepewność dot. wyniku referendum za trzy miesiące oraz nienajlepszej sytuacji w kraju. Doradca premiera w ostatniej wypowiedzi zaznaczył, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest największym zagrożeniem wewnętrznym dla gospodarki tego kraju. Z tego względu publikacja dzisiejszych danych może mieć duży efekt w zmienności na rynku europejskim. Indeks 100 największych spółek brytyjskich FTSE 100 już do godziny 9:23 tracił 1,02%.

W kontekście rynku amerykańskiego warto zwrócić uwagę na wystąpienie przedstawiciela Rezerwy Federalnej Jamesa Bullard’a, które rozpocznie się o godzinie 13:15. W ostatnim czasie byliśmy świadkami serii wystąpień członków FED, w której przeważały jastrzębie stanowiska odnośnie polityki monetarnej, stąd rynek z uwagą będzie przyglądał się temu co James Bullard ma do przekazania. O godzinie 13:30 zostaną opublikowane dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki, w postaci dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku oraz cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Sesja giełdowa w Europie rozpoczęła się od przewagi sprzedających, a główne indeksy podążyły spadkową ścieżką wyznaczoną przez ropę naftową, która w przypadku baryłki WTI spadła poniżej poziomu 40 USD, po wczorajszych wyraźnie gorszych danych o zmianie zapasów. W pierwszej godzinie notowań niemiecki DAX stracił prawie 1,2% podobnie jak francuski index CAC40. W środku stawki znajduje się nasz rodzimy indeks WIG20, którego strata wynosi -0,86%, a najmocniej wyprzedawaną spółką jest KGHM (-2,39%).

Źródło: Robert Pietrzak, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.