Sen o Warszawie

Sen o Warszawie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2015-10-26 (16:55)

Miał być powyborczy Armagedon, tymczasem panuje względny spokój. W gruncie rzeczy część spółek mocno zyskuje po zdecydowanym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości. Nie powinno to dziwić patrząc na sektor, który reprezentują – energetykę. Na drugim końcu wagi znajdują się jednak banki…

Zwycięzca wyborów, Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie wskazuje na to, że będzie starać się ograniczać negatywny wpływ planowanych przez KE regulacji, tak zwanego pakietu klimatycznego, który mógłby mocno zaszkodzić krajowemu przemysłowi, a zwłaszcza spółkom z sektora węglowego. PiS spotka się z oporem ze strony Unii, jednak prawie na pewno będzie próbował renegocjować przyjęte przez poprzedni rząd warunki. PiS będzie także walczył z próbami ekspansji w postaci Nordstream 2, który miałby omijać kraje tranzytowe takie jak Polska. Rynki doskonale zdają sobie z tego sprawę, PGE, Enea czy PKN Orlen dzisiaj wyraźnie nad kreską.

Jednak pomimo tego, że sam indeks WIG 20 zyskiwał rano około 0.4%, po otwarciu z luką bessy, sub-indeks banków tracił, obecnie już -0.91%. Przy większości parlamentarnej oraz możliwości sprawowania samodzielnych rządów, podatek bankowy stanie się faktem. Kwestią otwartą jest natomiast to, w jakim stopniu podatek jest już w cenach. Ostatnie zapowiedzi wskazują, że podatek miałby wynieść 0.39% wartości aktywów instytucji finansowych takich jak banki, TFI czy ubezpieczycieli. W rezultacie taka danina oznaczałaby odebranie znacznej części zysku netto wypracowanego przez banki. Jednak porównując spadki cen banków oraz procentową, prognozowaną część zysku za 2016 rok którą obejmie podatek, wydaje się że nowe obciążenie w dużym stopniu jest już zdyskontowane. Niestety nadal pojawia się wiele pytań zapytania. Mówiąc o bankach, mogłyby one stracić około 15mld dolarów na konwersji kredytów frankowych, PiS zakłada konwersję pożyczek po średnim kursie z przełomu 2007-09 roku czyli po kursie około 2.5 dla CHFPLN.

Najciekawszym zagadnieniem jest propozycja quasi programu QE, który miałby być przeprowadzony przez NBP. Zakres programu miałby wynieść około 20% PKB. Plan miałby także zniwelować negatywny wpływ planowanego podatku od aktywów. Luzowanie ilościowe teoretycznie mogłoby rozruszać Polską giełdę, jednak nie wydaje się ono uzasadnione, patrząc na powody które zdecydowały o takich działaniach w gospodarkach rozwiniętych. Nie należy jednak zapominać że na początku przyszłego roku, zmieni się aż ośmiu członków RPP, tym samym polityka monetarna będzie nakierowana prawdopodobnie na wspieranie polityki fiskalnej. Rynek już wycenia obniżkę stóp w Polsce, wobec obecnych warunków, wydaje się ona coraz bardziej prawdopodobna, na co wpływ ma także wypłaszczenie się oczekiwań wobec podwyżek w USA.

Jeśli chodzi o światowe parkiety, to w mniejszym stopniu widać kontynuację sentymentu po wypowiedzi Mario Draghiego. Rynki wschodzące zyskiwały po niespodziewanej obniżce stóp przez Bank Chin. Shanghai Composite wzrósł do najwyższych poziomów od końca sierpnia, jednak odbicie może być chwilowe patrząc na ostatnią, fundamentalną słabość Chińskiej gospodarki. Na Wall Street również bez większych emocji, blisko poziomów otwarcia. Kolejne sesje w Azji mogą być interesujące ze względu na zwiększenie oczekiwań rynkowych co do decyzji Banku Japonii, który po ostatnich działaniach Banku Chin oraz EBC znajdzie się pod jeszcze większą presją.

Źródło: Adam Puchalski, dział analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.