Sen o Warszawie

Sen o Warszawie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2015-10-26 (16:55)

Miał być powyborczy Armagedon, tymczasem panuje względny spokój. W gruncie rzeczy część spółek mocno zyskuje po zdecydowanym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości. Nie powinno to dziwić patrząc na sektor, który reprezentują – energetykę. Na drugim końcu wagi znajdują się jednak banki…

Zwycięzca wyborów, Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie wskazuje na to, że będzie starać się ograniczać negatywny wpływ planowanych przez KE regulacji, tak zwanego pakietu klimatycznego, który mógłby mocno zaszkodzić krajowemu przemysłowi, a zwłaszcza spółkom z sektora węglowego. PiS spotka się z oporem ze strony Unii, jednak prawie na pewno będzie próbował renegocjować przyjęte przez poprzedni rząd warunki. PiS będzie także walczył z próbami ekspansji w postaci Nordstream 2, który miałby omijać kraje tranzytowe takie jak Polska. Rynki doskonale zdają sobie z tego sprawę, PGE, Enea czy PKN Orlen dzisiaj wyraźnie nad kreską.

Jednak pomimo tego, że sam indeks WIG 20 zyskiwał rano około 0.4%, po otwarciu z luką bessy, sub-indeks banków tracił, obecnie już -0.91%. Przy większości parlamentarnej oraz możliwości sprawowania samodzielnych rządów, podatek bankowy stanie się faktem. Kwestią otwartą jest natomiast to, w jakim stopniu podatek jest już w cenach. Ostatnie zapowiedzi wskazują, że podatek miałby wynieść 0.39% wartości aktywów instytucji finansowych takich jak banki, TFI czy ubezpieczycieli. W rezultacie taka danina oznaczałaby odebranie znacznej części zysku netto wypracowanego przez banki. Jednak porównując spadki cen banków oraz procentową, prognozowaną część zysku za 2016 rok którą obejmie podatek, wydaje się że nowe obciążenie w dużym stopniu jest już zdyskontowane. Niestety nadal pojawia się wiele pytań zapytania. Mówiąc o bankach, mogłyby one stracić około 15mld dolarów na konwersji kredytów frankowych, PiS zakłada konwersję pożyczek po średnim kursie z przełomu 2007-09 roku czyli po kursie około 2.5 dla CHFPLN.

Najciekawszym zagadnieniem jest propozycja quasi programu QE, który miałby być przeprowadzony przez NBP. Zakres programu miałby wynieść około 20% PKB. Plan miałby także zniwelować negatywny wpływ planowanego podatku od aktywów. Luzowanie ilościowe teoretycznie mogłoby rozruszać Polską giełdę, jednak nie wydaje się ono uzasadnione, patrząc na powody które zdecydowały o takich działaniach w gospodarkach rozwiniętych. Nie należy jednak zapominać że na początku przyszłego roku, zmieni się aż ośmiu członków RPP, tym samym polityka monetarna będzie nakierowana prawdopodobnie na wspieranie polityki fiskalnej. Rynek już wycenia obniżkę stóp w Polsce, wobec obecnych warunków, wydaje się ona coraz bardziej prawdopodobna, na co wpływ ma także wypłaszczenie się oczekiwań wobec podwyżek w USA.

Jeśli chodzi o światowe parkiety, to w mniejszym stopniu widać kontynuację sentymentu po wypowiedzi Mario Draghiego. Rynki wschodzące zyskiwały po niespodziewanej obniżce stóp przez Bank Chin. Shanghai Composite wzrósł do najwyższych poziomów od końca sierpnia, jednak odbicie może być chwilowe patrząc na ostatnią, fundamentalną słabość Chińskiej gospodarki. Na Wall Street również bez większych emocji, blisko poziomów otwarcia. Kolejne sesje w Azji mogą być interesujące ze względu na zwiększenie oczekiwań rynkowych co do decyzji Banku Japonii, który po ostatnich działaniach Banku Chin oraz EBC znajdzie się pod jeszcze większą presją.

Źródło: Adam Puchalski, dział analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.