Pogrom na giełdach

Pogrom na giełdach
Rynki o poranku
Data dodania: 2015-08-24 (10:33)

Tydzień rozpoczyna się od pogromu na światowych giełdach. Od momentu dewaluacji juana przez Ludowy Bank Chin, do której doszło 11 sierpnia, na parkietach giełdowych trwa ogromna wyprzedaż, która jest kontynuowana również w tym tygodniu.

Podczas sesji azjatyckiej indeks Shanghai Composite zakończył notowania z prawie 8,5% stratą – wyprzedaż nie ominęła innych największych azjatyckich giełd - Hang Seng stracił blisko 5%, a japoński Nikkei 225 prawie 4,5%. Pesymistyczne nastoje inwestorów z Azji tradycyjnie przeniosły się na parkiety giełdowe w Europie. Handel na niemieckiej giełdzie rozpoczął się od dużej luki spadkowej – DAX znalazł się w okolicach 9750 punktów, czyli na najniższym poziomie od stycznia tego roku. Wygląda jednak na to, że część inwestorów uznała te poziomy za dobrą okazję do kupna, gdyż od momentu rozpoczęcia handlu na giełdzie we Frankfurcie jesteśmy świadkami wzrostów oraz próby domknięcia porannej luki spadkowej. To jednak nie zmienia ogólnego obrazu rynku giełdowego, który w przeciągu ostatnich dwóch tygodni stał się bardzo pesymistyczny. Od momentu dewaluacji juana ze światowych giełd odpłynęło około 5 bilionów dolarów i wygląda na to, że inwestorzy czekają na ruch ze strony Ludowego Banku Chin, który może zostać zmuszony do podjęcia kolejnych interwencji – czy w postaci obniżenia poziomu stóp procentowych, czy bezpośrednich interwencji na rynku, które miałyby zatrzymać tamtejszą giełdę przed kolejną paniczną wyprzedażą.

Jeżeli chodzi o nasz krajowy rynek, to WIG20 traci aktualnie prawie 3%, jednak największą uwagę warto zwrócić na spółkę Bogdanka, która traci obecnie prawie 25%. Notowania tej spółki rozpoczęły się z blisko 30 minutowym opóźnieniem, w związku z ogromną podażą akcji na rozpoczęciu sesji, która zepchnęła kurs akcji do najniższego poziomu w historii. Wśród pozostałych komponentów indeksu WIG20 panują spadki – wszystkie spółki zaliczane do grona blue chipów świecą na czerwono. KGHM traci ponad 6%, w związku z kolejną wyprzedażą na rynku surowców, która pogłębia spadki cen miedzi.

Na rynku walutowym widoczny jest odpływ kapitału od rynku dolara amerykańskiego. Perspektywa pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, wraz z obecną sytuacją związaną z Chinami oraz wyprzedażą na światowych giełdach, staje się coraz mniej prawdopodobna. Rynek kontraktów na stopę procentową wycenia wrześniową podwyżkę z jedynie 30% prawdopodobieństwem – dla porównania jeszcze na początku sierpnia było szanse wynosiły blisko 60%. Beneficjentem takiej sytuacji jest euro, które w notowaniach w stosunku do dolara zbliża się do dawno niewidzianego poziomu 1,15. Aprecjacja wspólnej waluty na pewno nie jest na rękę przedstawicielom Europejskiego Banku Centralnego oraz czołowym politykom największych gospodarek eurolandu, którzy wielokrotnie podkreślali, że niski kurs euro jest niezbędny do dalszej odbudowy gospodarczej w strefie euro. Dlatego nie powinno być zdziwieniem, jeżeli w tym tygodniu dojdzie do werbalnych interwencji ze strony przedstawicieli EBC, czy ze strony innych europejskich polityków, którzy będą starali się zatrzymać obecną aprecjację wspólnej waluty. Globalny wzrost ryzyka powoduję transfer kapitału w stronę aktywów zaliczanych do grupy najbezpieczniejszych – od początku sesji zyskują waluty takie jak frank szwajcarski oraz jen japoński.

Źródło: Robert Pietrzak, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

17:34 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.