Naucz się współpracować z instytucjami finansowymi

Naucz się współpracować z instytucjami finansowymi
Informacja prasowa
Data dodania: 2015-03-30 (11:19)

Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi wydłuża się lista naszych wydatków. Szczególnie w przedświątecznym okresie, działając pod wpływem chwili i emocji zdarza nam się podejmować zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje zakupowe. Wówczas zaczynamy się zastanawiać nad różnymi sposobami powiększenia domowego budżetu.

Sposobów jest wiele: pożyczka, karta kredytowa, kredyt gotówkowy. Jak racjonalnie korzystać z tego typu ofert? Zanim zdecydujemy się na jedną z nich, warto poznać kilka podstawowych zasad współpracy z instytucjami finansowymi.

Analizuj, uważnie czytaj i pytaj

Decyzja o każdym, nawet najmniejszym kredycie gotówkowym, powinna być gruntowanie przemyślana. Po pierwsze warto przeanalizować naszą bieżącą sytuację finansową. Jeśli obecne wydatki pochłaniają prawie całkowicie nasze dochody, a co gorsza je przewyższają, powinniśmy zapomnieć o kolejnym zobowiązaniu. Należy także wziąć pod uwagę, że nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie – szczególnie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. Nasze dochody mogą wzrosnąć, ale mogą się też obniżyć. Dodatkowo musimy liczyć się ze zmianą poziomu stóp procentowych, czy kursów walut.

Przed zaciągnięciem zobowiązania warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na co planujemy wziąć kredyt – czy jest to niezbędna potrzeba jak np. remont mieszkania lub naprawa auta, czy też typowa zachcianka, bez której możemy się obejść. Oczywiście nie musimy rezygnować z naszych pragnień, ale jeśli chcemy je kupić za „cudze” pieniądze, warto przemyśleć tę decyzję.
Przed podpisaniem umowy kredytowej z bankiem, przeczytajmy ją uważnie, przeanalizujmy wszystkie jej warunki (szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wszystkie „gwiazdki” i to, co jest napisane małym drukiem). Jeśli przy czytaniu umowy pojawią się jakieś wątpliwości – zawsze należy poprosić doradcę o ich wyjaśnienie. Jedną z najgorszych rzeczy, jaką możemy zrobić, jest podpisanie umowy bez jej uprzedniego przeczytania i zrozumienia. Przy zaciąganiu kredytu warto też sprawdzić, czy w przypadku wystąpienia problemów w jego spłacie bank proponuje jakieś opcje pomocnicze np. wakacje kredytowe lub kredyt konsolidacyjny.

A może pożyczka lub karta kredytowa?

Na mniejsze lub nagłe wydatki, Polacy stosunkowo często decydują się wziąć pożyczkę gotówkową lub korzystają z kart kredytowych. Przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą należy jednak porównać oferty: marżę, oprocentowanie, wysokość kosztów dodatkowych. Warto też sprawdzić zapisy dotyczące warunków, na jakich może nastąpić zmiana wysokości oprocentowania, z jakimi opłatami musimy liczyć się w przypadku szybszej spłaty. Płacąc kartą kredytową musimy pamiętać, że w przypadku braku spłaty w terminie naliczone zostaną odsetki.

Ubezpieczenia dobrowolne

Ubezpieczenia możemy podzielić na dwie grupy: obowiązkowe (m.in. zdrowotne, OC jeśli posiadamy samochód, ubezpieczenie mieszkania w przypadku finansowania go kredytem) i dobrowolne. Ubezpieczenia z tej drugiej grupy – jak sama nazwa wskazuje – możemy, ale nie musimy zawierać. Jak podają sami ubezpieczyciele i niezależne analizy, branża ubezpieczeniowa wciąż rośnie w siłę, a Polacy bardzo chętnie ubezpieczają się niemalże od wszystkiego. Jak wynika z analiz Grupy Casus Finanse, z roku na rok do obsługi trafia coraz więcej wierzytelności ubezpieczeniowych. Wzrost wynikający z danych firmy zarządzającej wierzytelnościami może być jednak spowodowany zwiększającą się otwartością ubezpieczycieli na oddanie w zewnętrzne zarządzanie nieterminowo spłacanych składek. Rośnie jednak także średnia kwota zadłużenia Polaków w obszarze ubezpieczeń. Oznacza to, że chętniej sięgamy po oferty firm ubezpieczeniowych, ale jednocześnie mamy coraz większe problemy z ich regularną spłatą. Według danych Grupy Casus Finanse osoby, które zaciągają zobowiązanie w postaci ubezpieczenia, najczęściej przestają je opłacać od trzeciej raty. Dodatkowo w 2014 r. widoczna była tendencja, że wiele osób wyłamywało się już po pierwszej opłaconej racie, co dotyczyło zarówno ubezpieczeń obowiązkowych, jak i tych dobrowolnie podejmowanych.

Nie unikaj kontaktu z firmą zarządzającą należnościami

Jeśli jednak nie uchroniliśmy się przed błędnym oszacowaniem naszej zdolności kredytowej i mamy problem ze spłatą nierozważnie zaciągniętych zobowiązań, w naszym interesie jest nawiązanie kontaktu z firmą zarządzającą należnościami, do której trafiły nasze niespłacone raty. Zamiast uciekać od rozmów z negocjatorem, lepiej podjąć dialog i to możliwie jak najszybciej. Istnieje wówczas możliwość wnioskowania np. o wydłużenie terminu płatności, rozłożenie zobowiązania na raty, a także odstąpienie od dochodzenia części zobowiązania. Osoba ze zobowiązaniem dłużnym powinna wiedzieć, że zarówno ona, jak i jej rozmówca z firmy zarządzającej wierzytelnościami mają wspólny cel – doprowadzić do ugody.

Źródło: Casus Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kredyt bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Kredyt bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

2025-03-11 Poradnik kredytobiorcy
Uzyskanie kredytu bankowego wymaga spełnienia określonych warunków, a jednym z kluczowych czynników decydujących o przyznaniu finansowania jest zdolność kredytowa. Co jednak w sytuacji, gdy jej brakuje? Czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez zdolności kredytowej? Choć banki podchodzą do tego tematu rygorystycznie, istnieją sposoby na zdobycie potrzebnych środków, nawet w przypadku niskiej zdolności kredytowej. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i wybór właściwego rozwiązania finansowego.
Czy można dostać kredyt hipoteczny w euro?

Czy można dostać kredyt hipoteczny w euro?

2025-03-06 Poradnik kredytobiorcy
Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich cieszyły się kiedyś ogromną popularnością. Były uważane za tańsze, stabilne i bezpieczne. Wszystko się skończyło, gdy stopy procentowe w Szwajcarii poszły do góry i kurs franka wzrósł nawet kilkukrotnie. Kredyty walutowe przestały być popularne, ale w niektórych przypadkach wciąż są udzielane.
Zarządzanie finansami w JDG: jak usprawnić procesy?

Zarządzanie finansami w JDG: jak usprawnić procesy?

2025-02-28 Poradnik przedsiębiorcy
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to codzienna dawka emocji i wyzwań. Czy masz czasami wrażenie, że jesteś księgowym, doradcą i właścicielem firmy w jednej osobie i trudno zapanować Ci nad całym procesem? Z pomocą przychodzą różne instytucje. W artykule przyjrzymy się, co do zaoferowania przedsiębiorcom ma Bank Pekao S.A.
Faktoring a kredyt obrotowy – czym się różnią i co bardziej się opłaca?

Faktoring a kredyt obrotowy – czym się różnią i co bardziej się opłaca?

2025-02-20 Poradnik przedsiębiorcy
Płynność finansowa to jeden z ważniejszych elementów sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Przedsiębiorcy często muszą wybierać między różnymi formami finansowania, aby zapewnić stabilność operacyjną. Dwa najczęściej stosowane rozwiązania to kredyt obrotowy i faktoring. Choć oba służą do poprawy przepływów pieniężnych, działają na zupełnie innych zasadach. Które z nich jest lepsze i co się bardziej opłaca?
Nie przegap! Nowi klienci BNP Paribas mogą dostać 660 zł premii – sprawdź szczegóły!

Nie przegap! Nowi klienci BNP Paribas mogą dostać 660 zł premii – sprawdź szczegóły!

2025-02-09 Poradnik MyBank.pl
Czy marzysz o banku, który nie tylko ułatwi Ci codzienne transakcje, ale także nagrodzi Cię za podjęcie decyzji o otwarciu konta? Mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję – nową ofertę bankową z atrakcyjną promocją „Zakochaj się w okazji”, dedykowaną wyłącznie nowym klientom BNP Paribas Bank Polska S.A.!
Twoje konto osobiste w niebezpieczeństwie – Sprawdź jak chronić swoje dane!

Twoje konto osobiste w niebezpieczeństwie – Sprawdź jak chronić swoje dane!

2025-02-09 Poradnik MyBank.pl
W dzisiejszych czasach nasze życie w dużej mierze odbywa się w przestrzeni cyfrowej. Każdy z nas korzysta z Internetu do codziennej komunikacji, zarządzania informacjami oraz prowadzenia działalności osobistej. W tym dynamicznie zmieniającym się świecie niezwykle istotne jest, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo naszych danych. W poniższym artykule skupimy się na dwóch kluczowych zagadnieniach, które wymagają szczególnej uwagi – ochronie kont osobistych oraz zabezpieczeniu rachunku bankowego.
Pożyczka dla jednoosobowej działalności gospodarczej – jak uzyskać finansowanie dla swojej firmy

Pożyczka dla jednoosobowej działalności gospodarczej – jak uzyskać finansowanie dla swojej firmy

2025-01-30 Materiał zewnętrzny
Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) często stają przed wyzwaniem pozyskania dodatkowych środków na rozwój firmy. Niezależnie od tego, czy chodzi o zakup nowego sprzętu, zwiększenie płynności finansowej, czy pokrycie bieżących wydatków, pożyczka dla jednoosobowej działalności może okazać się rozwiązaniem. W poniższym artykule przybliżymy, jakie opcje finansowania są dostępne dla właścicieli JDG, jak zwiększyć szansę na kredyt oraz jakie dokumenty są wymagane przy ubieganiu się o pożyczki i kredyty gotówkowe.
Czy Vivigo to dawny Vivus?

Czy Vivigo to dawny Vivus?

2025-01-27 Artykuł sponsorowany
Tak, Vivus zmienił nazwę na Vivigo. Jednak procedura rejestracji, logowania i wnioskowania o pożyczki pozostaje bez zmian. To ważna informacja dla obecnych i nowych klientów.
Tego możesz nie wiedzieć o kredycie gotówkowym – a zdecydowanie warto

Tego możesz nie wiedzieć o kredycie gotówkowym – a zdecydowanie warto

2025-01-22 Materiał zewnętrzny
Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku Polacy zaciągnęli kredyty gotówkowe o wartości ponad 35 miliardów złotych. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu produkty bankowe. Jeśli też planujesz w najbliższym czasie po nie sięgnąć, poznaj bliżej ich specyfikę, aby nic Cię nie zaskoczyło.
NBP i Stopy Procentowe: Wpływ na Twoje Finanse

NBP i Stopy Procentowe: Wpływ na Twoje Finanse

2025-01-09 Poradnik kredytobiorcy
Stopy procentowe odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu gospodarki każdego kraju, a Polska nie jest tu wyjątkiem. Są one nie tylko narzędziem polityki monetarnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), ale także istotnym wskaźnikiem dla przedsiębiorców, konsumentów oraz inwestorów. W obliczu dynamicznych zmian na rynkach globalnych, inflacji oraz wyzwań gospodarczych, analiza stóp procentowych staje się niezbędna do zrozumienia bieżącej sytuacji ekonomicznej Polski oraz przewidywania jej przyszłości.