MiŚie znowu tracą najwięcej

MiŚie znowu tracą najwięcej
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-14 (16:56)

Poniedziałkowa sesja na GPW przyniosła ponownie spadki. Część inwestorów spodziewała się dzisiaj odbicia w związku z informacjami z USA o możliwym zasileniu kapitałem niektórych amerykańskich instytucji finansowych.

Tak się jednak nie stało, od początku dnia na giełdzie dominowali sprzedający. Wszystkie indeksy systematycznie się osuwały, czemu towarzyszył umiarkowany obrót. GPW zachowywała się dzisiaj znacznie gorzej niż inne europejskie giełdy, na których widoczne były zwyżki indeksów.

Podobnie jak w ostatnich dniach największa przecena w ciągu notowań dotknęła małych i średnich spółek. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 rozpoczęły dzień znacznie poniżej piątkowego zamknięcia i w kolejnych godzinach traciły coraz bardziej na wartości. Mocniejsze spadki tych indeksów podobnie jak w zeszłym tygodniu wynikają z dalszego umarzania jednostek uczestnictwa przez klientów TFI. Inwestorzy starają się ograniczać straty i wycofują się z rynku, trudno się dziwić skoro indeks mWIG40 w trakcie dnia spadł poniżej 3300 punktów, co było najsłabszym wynikiem od października 2006 roku.

W ciągu dnia gracze nie poznali publikacji makroekonomicznych, które wpłynęły na przebieg notowań. Handel w dużej mierze odbywał się w oparciu o emocje, co widoczne było w zachowaniu indeksów. Warto wspomnieć o publikacji dotyczącej produkcji przemysłowej w strefie euro listopadzie, która spadła o 0,5% (prog. -0,8%) miesiąc do miesiąca.

Druga część dnia przyniosła poprawę nastrojów na GPW. Indeksy odbiły się od dziennych minimów i zaczęły odrabiać poranne straty. Największa zmiana dotyczyła indeksu WIG20, który po porannym spadku poniżej 3200 punktów starał się powrócić powyżej tego poziomu. Podobnie zachowywały się spółki małe i średnie, jednak skala wcześniejszej przeceny nie pozwoliła indeksom powrócić w miarę blisko piątkowego zamknięcia. Lepsze nastroje na GPW przed otwarciem notowań na Wall Street wynikały, ze zwyżek kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy spowodowanych nadziejami amerykańskich inwestorów na bardziej radykalne cięcie stóp procentowych w USA w tym miesiącu.

Wzrosty na początku notowań za Oceanem nie przełożyły się w dużej mierze na zakończenie notowań na GPW. Wszystkie indeksy zakończyły dzień spadkami, nie były one jednak tak wielkie, jak mogło się wydawać jeszcze kilka godzin wcześniej. Część inwestorów w drugiej części dnia zaczęła kupować akcje, licząc na dzisiejsze odbicie w USA, co pomogło poprawić ogólny obraz dzisiejszej sesji na warszawskim parkiecie.

Dzisiejsza sesja pokazała, że rynek nadal jest bardzo słaby, a inwestorzy przy podejmowaniu decyzji w dużej mierze kierują się emocjami. Podobnie jak w zeszłym tygodniu spadki najbardziej odczuły spółki małe i średnie, na co wpływ miało zachowanie klientów funduszy inwestycyjnych, którzy w pośpiechu umarzają jednostki uczestnictwa. Jeśli dzisiejsze notowania za Oceanem zakończą się wzrostami, to jest szansa na odbicie również na GPW. W perspektywie kolejnych dni kluczową rolę w zachowaniu inwestorów na giełdzie na Wall Street odegrają raporty kwartalne spółek oraz publikacje dotyczące inflacji. Czynnik psychologiczny powoduje, że zachowanie warszawskich indeksów uzależnione będzie od sytuacji za Oceanem.

Indeks WIG stracił na zamknięciu 1,50%, a indeks WIG20 0,86%. Najwięcej straciły spółki małe i średnie, indeks mWIG40 spadł o 2,18%, a indeks sWIG80 o 2,79%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 2mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.