MiŚie znowu tracą najwięcej

MiŚie znowu tracą najwięcej
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-14 (16:56)

Poniedziałkowa sesja na GPW przyniosła ponownie spadki. Część inwestorów spodziewała się dzisiaj odbicia w związku z informacjami z USA o możliwym zasileniu kapitałem niektórych amerykańskich instytucji finansowych.

Tak się jednak nie stało, od początku dnia na giełdzie dominowali sprzedający. Wszystkie indeksy systematycznie się osuwały, czemu towarzyszył umiarkowany obrót. GPW zachowywała się dzisiaj znacznie gorzej niż inne europejskie giełdy, na których widoczne były zwyżki indeksów.

Podobnie jak w ostatnich dniach największa przecena w ciągu notowań dotknęła małych i średnich spółek. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 rozpoczęły dzień znacznie poniżej piątkowego zamknięcia i w kolejnych godzinach traciły coraz bardziej na wartości. Mocniejsze spadki tych indeksów podobnie jak w zeszłym tygodniu wynikają z dalszego umarzania jednostek uczestnictwa przez klientów TFI. Inwestorzy starają się ograniczać straty i wycofują się z rynku, trudno się dziwić skoro indeks mWIG40 w trakcie dnia spadł poniżej 3300 punktów, co było najsłabszym wynikiem od października 2006 roku.

W ciągu dnia gracze nie poznali publikacji makroekonomicznych, które wpłynęły na przebieg notowań. Handel w dużej mierze odbywał się w oparciu o emocje, co widoczne było w zachowaniu indeksów. Warto wspomnieć o publikacji dotyczącej produkcji przemysłowej w strefie euro listopadzie, która spadła o 0,5% (prog. -0,8%) miesiąc do miesiąca.

Druga część dnia przyniosła poprawę nastrojów na GPW. Indeksy odbiły się od dziennych minimów i zaczęły odrabiać poranne straty. Największa zmiana dotyczyła indeksu WIG20, który po porannym spadku poniżej 3200 punktów starał się powrócić powyżej tego poziomu. Podobnie zachowywały się spółki małe i średnie, jednak skala wcześniejszej przeceny nie pozwoliła indeksom powrócić w miarę blisko piątkowego zamknięcia. Lepsze nastroje na GPW przed otwarciem notowań na Wall Street wynikały, ze zwyżek kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy spowodowanych nadziejami amerykańskich inwestorów na bardziej radykalne cięcie stóp procentowych w USA w tym miesiącu.

Wzrosty na początku notowań za Oceanem nie przełożyły się w dużej mierze na zakończenie notowań na GPW. Wszystkie indeksy zakończyły dzień spadkami, nie były one jednak tak wielkie, jak mogło się wydawać jeszcze kilka godzin wcześniej. Część inwestorów w drugiej części dnia zaczęła kupować akcje, licząc na dzisiejsze odbicie w USA, co pomogło poprawić ogólny obraz dzisiejszej sesji na warszawskim parkiecie.

Dzisiejsza sesja pokazała, że rynek nadal jest bardzo słaby, a inwestorzy przy podejmowaniu decyzji w dużej mierze kierują się emocjami. Podobnie jak w zeszłym tygodniu spadki najbardziej odczuły spółki małe i średnie, na co wpływ miało zachowanie klientów funduszy inwestycyjnych, którzy w pośpiechu umarzają jednostki uczestnictwa. Jeśli dzisiejsze notowania za Oceanem zakończą się wzrostami, to jest szansa na odbicie również na GPW. W perspektywie kolejnych dni kluczową rolę w zachowaniu inwestorów na giełdzie na Wall Street odegrają raporty kwartalne spółek oraz publikacje dotyczące inflacji. Czynnik psychologiczny powoduje, że zachowanie warszawskich indeksów uzależnione będzie od sytuacji za Oceanem.

Indeks WIG stracił na zamknięciu 1,50%, a indeks WIG20 0,86%. Najwięcej straciły spółki małe i średnie, indeks mWIG40 spadł o 2,18%, a indeks sWIG80 o 2,79%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 2mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.