Oczekiwane odbicie w górę na GPW

Oczekiwane odbicie w górę na GPW
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-01-10 (09:03)

W środę zachowanie amerykańskiego rynku akcji stało się bezpośrednim impulsem do wyprzedaży akcji w Warszawie. Dziś natomiast powinno stanowić pretekst do ich kupna. I to podwójny. Wczoraj główne amerykańskie indeksy nie tylko wybroniły się przed mocnym spadkiem w czasie sesji, ale również w sposób zdecydowany odreagowały zniżkę dzień wcześniej.

Nasdaq Composite zakończył dzień wzrostem o 1,39 proc., DJIA zyskał 1,16 proc., a S&P500 1,36 proc. Ten ostatni indeks, kończąc dzień na poziomie 1409,13 pkt., wrócił powyżej sierpniowego dołka (1406,70 pkt. - ceny zamknięcia), co łagodzi podażową wymowę przeceny z wtorku.

Pozytywne impulsy płynące z Wall Street uzupełniają również opublikowane wczoraj, lepsze od oczekiwań, wyniki kwartalne aluminiowego giganta Alcoa. Spółka zarobiła 75 centów wobec prognozowanych 33 centów (część zysku miała charakter jednorazowy).

Wczorajszy zwrot w USA, jeżeli skonfrontować go z publikacjami makroekonomicznymi w najbliższych dniach, ma szanse utrzymać się do połowy przyszłego tygodnia, kiedy zostaną opublikowane grudniowe dane o inflacji PPI i CPI w USA. To pierwsza licząca się publikacja, która może mieć istotny wpływ na kształtowanie się koniunktury na rynkach akcji.

Wczorajsze wzrosty w USA i wyniki Alcoa, pomimo nocnych spadków na azjatyckich parkietach, powinny znaleźć odbicie w większym popycie na akcje na GPW. Inny scenariusz wymagałby bowiem nowych, silnych podażowych impulsów. Ten natomiast nie pojawiają się na horyzoncie. Dlatego jedyną niewiadomą pozostaje skala wzrostu. To w dużej mierze będzie zaś uzależnione od tego, czy ostatnie spadki wywołały dużą falę umorzeń w funduszach inwestycyjnych. Podaż z funduszy, to bowiem dziś największe zagrożenie dla warszawskiej giełdy.

Podobnie jak w USA, dobre nastroje w Warszawie mogą utrzymać się do połowy przyszłego tygodnia. Nie ma jednak obecnie powodów, żeby ewentualne wzrosty traktować inaczej, niż tylko jako wzrostowe odreagowanie. Po jego zakończeniu warszawski parkiet powinien wrócić do spadków. Jedyne bowiem co będzie sugerować, prawdopodobna wzrostowa sesja na GPW w dniu dzisiejszym, to tylko to, że obecna fala spadkowa nie będzie dynamiczna. Raczej będzie się ona cechować mniejszą dynamiką i będzie przerywana korektami.

Środa jest dniem banków centralnych. Kwestię stóp procentowych będzie rozstrzygał Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii. Rynek szacuje, że główna stopa procentowa w strefie euro pozostanie na poziomie 4 proc., a analogiczna stopa na Wyspach na poziomie 5,5 proc. Ewentualna niespodzianka, w postaci obniżki stóp o 25 punktów bazowych, możliwa jest tylko w przypadku Banku Anglii. Taka decyzja mogłaby lekko pomóc europejskim rynkom akcji.

Na dziś zaplanowane jest również wystąpienie szefów ECB (godz. 14:30) i Fed (godz. 19:00). Na to drugie wystąpienie warszawska giełda będzie mogła zareagować dopiero w piątek. Pierwsze natomiast wzbudzi emocje tylko wówczas, gdy wyraźnie zostanie zasugerowana podwyżka stóp procentowych w Eurolandzie (to mało realne). To mogłoby nieco popsuć nastroje na europejskich giełdach, a więc i pośrednio na GPW. Jednak nie doprowadzi do silnych spadków.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?