Czy Bank Anglii znowu zaskoczy?

Czy Bank Anglii znowu zaskoczy?
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2008-01-09 (16:28)

W czwartek Bank Anglii podejmie pierwszą w tym roku decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynek nie jest zgodny co do tego, czy będzie to kolejna obniżka, czy też główna stopa pozostanie na poziomie 5,5%. Przypomnijmy, iż w grudniu Rada Banku zaskoczyła dwukrotnie.

Po pierwsze, wbrew oczekiwaniom rynku obniżone zostały (o 25 bp) stopy procentowe. Później okazało się, że ta decyzja podjęta została jednomyślnie. To zrodziło spekulacje odnośnie tego, że decyzja była początkiem cyklu obniżek, który może sprowadzić główną stopę nawet poniżej 5%. Od tamtej decyzji funt stracił ok. 4% zarówno wobec euro jak i dolara. Co więcej, kurs USDGBP nie już tak silnie skorelowany ze zmianami na EURUSD, czy USDCHF. Z kolei kurs GBPPLN obniżył się aż o 25 groszy do poziomu 4,82.

Obniżki stóp pomogłyby sektorowi bankowemu...

Nie jest tajemnicą, iż brytyjskie banki były znacznie bardziej zaangażowane w kredyty hipoteczne o podwyższonym poziomie ryzyka niż ich konkurenci z Europy Zachodniej. W końcu przypadek banku Northern Rock jest nie mniej popularny niż amerykańskiego CoutnryWide Financial. Obydwa cudem uniknęły bankructwa. Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach rozwinięty jest mechanizm sekurytyzacji pozwalający bankom zdjąć z siebie ryzyko udzielonych kredytów, co wiązało się także z mniej dokładnymi procedurami w zakresie kontroli ryzyka. Efektem będącym głównym zagrożeniem dla gospodarki jest brak zaufania na rynku międzybankowym, który nie tylko zwiększa faktyczny koszt pieniądza, ale dodatkowo rodzi ryzyko kryzysu płynności. Przykład Northern Rocka podałem tu nieprzypadkowo, był on bowiem zapalnikiem, który zasadniczo zmienił podejście Banku Anglii do kryzysu. Początkowo Mervin King – prezes Banku Anglii – nawet nie chciał słyszeć o udzielaniu jakiejkolwiek pomocy. Otarcie się Northern Rocka o bankructwo skłoniło jednak bank centralny do ingerencji nie tylko w tym przypadku, ale także do podjęcia starań w celu zwiększenia płynności na rynku międzybankowym. Tym też podyktowana była ostatnia obniżka stóp i oczekiwania rynku na następne cięcia.

...ale mogą zaszkodzić gospodarce

Silniejsze natężenie kryzysu nie jest jedyną cechą wspólną brytyjskiej i amerykańskiej gospodarki. Podobna jest również skala nierównowagi zewnętrznej, przy czym w Wielkiej Brytanii jest to zjawisko nowe. Gospodarka brytyjska historycznie cechowała się równowagą w rachunku obrotów bieżących. Tak naprawdę deficyt zaczął wzrastać dopiero w tej dekadzie, przy czym do 2005 roku zamykał się z reguły w 2,5% PKB. W tym roku poziom 5% PKB został przekroczony już w drugim kwartale i tendencja jest rosnąca. Rosnącej nierównowadze towarzyszy silny popyt wewnętrzny. Spożycie indywidualne wzrasta najszybciej od pięciu lat, zaś inwestycje najszybciej od 1998 roku. Co prawda nakłady inwestycyjne mogą pomóc konkurencyjności brytyjskiej gospodarki (która od kilku lat się zmniejsza), ale obniżając stopy przy wysokiej dynamice inwestycji bank centralny zachęca do podejmowania się coraz bardziej ryzykownych przedsięwzięć. Inflacja w Wielkiej Brytanii na poziomie ok. 2% jest relatywnie niska, zwłaszcza w porównaniu do USA czy strefy euro, jednak w ostatnim czasie pomagał jej silny funt. Kombinacja rosnącego popytu i dość raptownie osłabiającej się waluty w relatywnie otwartej gospodarce musi budzić obawy drużyny prezesa Kinga.

Funt może wyraźnie stracić

Zarówno perspektywa rosnącego deficytu na rachunku bieżącym, jak i możliwość obniżek stóp procentowych nie służą walucie brytyjskiej. Jeśli Bank Anglii spełni oczekiwania rynku i będzie nadal obniżał stopy należy spodziewać się dalszego osłabienia funta. W takim scenariuszu minimalny zasięg spadku GBPUSD to 1,86, a nie można wykluczyć, że para ta odwiedzi dołki z 2006 roku na poziomie 1,72. Miałoby to poważne konsekwencje dla licznej grupy Polaków osiągających dochody w funtach. Jeśli na międzynarodowym rynku finansowym uda uniknąć się większego kryzysu, wspomniane osłabienie funta może sprowadzić kurs GBPPLN nawet w okolice 4,20-4,30, czyli kursu po którym zwykliśmy jakiś czas temu wymieniać euro.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.
Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

2023-08-03 Poradnik inwestora
Kryptowaluty dużą część swojej popularności zawdzięczają bezpieczeństwu. Anonimowość i nieodwracalność transakcji krypto sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku nim. Gdy jednak nowa technologia zdobywa miłośników, przybywa również oszustów i osób o nieuczciwych zamiarach. Nie inaczej jest w tym wypadku.
Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

2023-06-05 Poradnik kredytobiorcy
Bycie studentem wiąże się ze sporymi wydatkami, które nie zawsze da się pokryć ze zgromadzonych środków. Dlatego wiele osób posiłkuje się wsparciem finansowym udzielanym przez banki. Sprawdź, czy i na jakich zasadach dostępny jest kredyt studencki.
Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

2023-06-05 Analizy HRE Investments
Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Trochę zamieszania wprowadziły tu testy realizowane przez pracowników banku centralnego, którzy opublikowali już w piątek (2 czerwca) komunikat sugerujący cięcie stóp. Rynek spodziewa się jednak, że na takie ruchy będziemy musieli poczekać do drugiej połowy roku. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.
Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

2023-03-31 Poradnik MyBank.pl
Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

2023-03-30 Poradnik MyBank.pl
Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.
Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

2023-03-02 Poradnik kredytobiorcy
Wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć duży wpływ na twoją przyszłość finansową, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wszystkie czynniki związane z wyborem pożyczki hipotecznej.
Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

2023-01-03 Analizy HRE INvestments
Jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat. Ruch będzie najpewniej niewielki, ale za to w bardzo oczekiwanym kierunku. Jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.
Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

2022-12-21 Poradnik kredytobiorcy
Jak działa konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach? Zastanawiasz się, jak zredukować comiesięczne obciążenie budżetu, nie narażając się na opóźnienia w spłacie? Jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny, który łączy co najmniej dwa zobowiązania finansowe w jedno. Jak działa konsolidacja kredytów? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny opłaci się w Twoim przypadku.