Czy Bank Anglii znowu zaskoczy?

Czy Bank Anglii znowu zaskoczy?
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2008-01-09 (16:28)

W czwartek Bank Anglii podejmie pierwszą w tym roku decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynek nie jest zgodny co do tego, czy będzie to kolejna obniżka, czy też główna stopa pozostanie na poziomie 5,5%. Przypomnijmy, iż w grudniu Rada Banku zaskoczyła dwukrotnie.

Po pierwsze, wbrew oczekiwaniom rynku obniżone zostały (o 25 bp) stopy procentowe. Później okazało się, że ta decyzja podjęta została jednomyślnie. To zrodziło spekulacje odnośnie tego, że decyzja była początkiem cyklu obniżek, który może sprowadzić główną stopę nawet poniżej 5%. Od tamtej decyzji funt stracił ok. 4% zarówno wobec euro jak i dolara. Co więcej, kurs USDGBP nie już tak silnie skorelowany ze zmianami na EURUSD, czy USDCHF. Z kolei kurs GBPPLN obniżył się aż o 25 groszy do poziomu 4,82.

Obniżki stóp pomogłyby sektorowi bankowemu...

Nie jest tajemnicą, iż brytyjskie banki były znacznie bardziej zaangażowane w kredyty hipoteczne o podwyższonym poziomie ryzyka niż ich konkurenci z Europy Zachodniej. W końcu przypadek banku Northern Rock jest nie mniej popularny niż amerykańskiego CoutnryWide Financial. Obydwa cudem uniknęły bankructwa. Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach rozwinięty jest mechanizm sekurytyzacji pozwalający bankom zdjąć z siebie ryzyko udzielonych kredytów, co wiązało się także z mniej dokładnymi procedurami w zakresie kontroli ryzyka. Efektem będącym głównym zagrożeniem dla gospodarki jest brak zaufania na rynku międzybankowym, który nie tylko zwiększa faktyczny koszt pieniądza, ale dodatkowo rodzi ryzyko kryzysu płynności. Przykład Northern Rocka podałem tu nieprzypadkowo, był on bowiem zapalnikiem, który zasadniczo zmienił podejście Banku Anglii do kryzysu. Początkowo Mervin King – prezes Banku Anglii – nawet nie chciał słyszeć o udzielaniu jakiejkolwiek pomocy. Otarcie się Northern Rocka o bankructwo skłoniło jednak bank centralny do ingerencji nie tylko w tym przypadku, ale także do podjęcia starań w celu zwiększenia płynności na rynku międzybankowym. Tym też podyktowana była ostatnia obniżka stóp i oczekiwania rynku na następne cięcia.

...ale mogą zaszkodzić gospodarce

Silniejsze natężenie kryzysu nie jest jedyną cechą wspólną brytyjskiej i amerykańskiej gospodarki. Podobna jest również skala nierównowagi zewnętrznej, przy czym w Wielkiej Brytanii jest to zjawisko nowe. Gospodarka brytyjska historycznie cechowała się równowagą w rachunku obrotów bieżących. Tak naprawdę deficyt zaczął wzrastać dopiero w tej dekadzie, przy czym do 2005 roku zamykał się z reguły w 2,5% PKB. W tym roku poziom 5% PKB został przekroczony już w drugim kwartale i tendencja jest rosnąca. Rosnącej nierównowadze towarzyszy silny popyt wewnętrzny. Spożycie indywidualne wzrasta najszybciej od pięciu lat, zaś inwestycje najszybciej od 1998 roku. Co prawda nakłady inwestycyjne mogą pomóc konkurencyjności brytyjskiej gospodarki (która od kilku lat się zmniejsza), ale obniżając stopy przy wysokiej dynamice inwestycji bank centralny zachęca do podejmowania się coraz bardziej ryzykownych przedsięwzięć. Inflacja w Wielkiej Brytanii na poziomie ok. 2% jest relatywnie niska, zwłaszcza w porównaniu do USA czy strefy euro, jednak w ostatnim czasie pomagał jej silny funt. Kombinacja rosnącego popytu i dość raptownie osłabiającej się waluty w relatywnie otwartej gospodarce musi budzić obawy drużyny prezesa Kinga.

Funt może wyraźnie stracić

Zarówno perspektywa rosnącego deficytu na rachunku bieżącym, jak i możliwość obniżek stóp procentowych nie służą walucie brytyjskiej. Jeśli Bank Anglii spełni oczekiwania rynku i będzie nadal obniżał stopy należy spodziewać się dalszego osłabienia funta. W takim scenariuszu minimalny zasięg spadku GBPUSD to 1,86, a nie można wykluczyć, że para ta odwiedzi dołki z 2006 roku na poziomie 1,72. Miałoby to poważne konsekwencje dla licznej grupy Polaków osiągających dochody w funtach. Jeśli na międzynarodowym rynku finansowym uda uniknąć się większego kryzysu, wspomniane osłabienie funta może sprowadzić kurs GBPPLN nawet w okolice 4,20-4,30, czyli kursu po którym zwykliśmy jakiś czas temu wymieniać euro.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.