Przyczyny i skutki wzrostu inflacji na 2008 rok

Przyczyny i skutki wzrostu inflacji na 2008 rok
Analiza Money Expert
Data dodania: 2008-01-07 (18:17)

W ostatnich miesiącach inflacja przekroczyła oczekiwania Narodowego Banku Polskiego o 20%, przyjmując roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych na poziomie 3%. Reakcja członków Rady Polityki Pieniężnej była łatwa do przewidzenia – na kończącym listopad posiedzeniu podniesiono stopy procentowe NBP o kolejne 0,25% –oznaczało to stopy referencyjne na poziomie 5% w skali rocznej.

Decyzje RPP o podnoszeniu stóp procentowych nie były w minionym roku dla nikogo zaskoczeniem, stanowiły jedynie skutek zmian zachodzących w polskiej gospodarce. Na wzrost inflacji w naszym kraju wpływa obecnie kilka istotnych czynników. Przede wszystkim dynamiczny wzrost wynagrodzeń (widoczny na polskim rynku pracy od ubiegłego roku). Jakkolwiek w indywidualnych przypadkach jest to odpowiedź na brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry w danych dziedzinach, rozwój firm polskich oraz zagranicznych we wszystkich sektorach rynku, jak i większą dostępność międzynarodowej migracji zarobkowej, często jednak nie znajduje żadnego uzasadnienia i doprowadza wyłącznie do pogorszenia relacji pomiędzy wzrostem wynagrodzeń a wydajnością pracy, która już teraz nie wygląda w Polsce korzystnie. Prawdopodobnie presja płacowa w najbliższym czasie nie osłabnie, jej wynikiem będzie niemalejąca inflacja oraz kolejne wzrosty stóp procentowych. Podobne skutki wywołuje transfer pieniędzy płynący od naszych rodaków pracujących za granicą. Pieniądze zarabiane na zewnątrz są konsumowane w Polsce, co ma pozytywny wpływ na rozwój krajowej gospodarki, ale pośrednio przyczynia się do wzrostu cen.

Według RPP w najbliższych kwartałach wzrost gospodarczy będzie nadal wyższy od tempa wzrostu potencjalnego PKB. W najbliższym okresie wzrost inflacji może być ograniczany przez bardzo dobrą kondycję finansową przedsiębiorstw oraz dynamikę inwestycji determinujących wzrost wydajności. Kolejnym czynnikiem osłabiającym wzrost inflacji będzie stabilizacja cen zewnętrznych wynikająca z procesu globalizacji oraz towarzyszącego mu wzrostu konkurencji na rynku sprzedaży dóbr i usług.

Jak na razie polska gospodarka rozwija się w stosunkowo szybkim tempie. Zagraniczne firmy doradcze zajmujące się analizami rynków międzynarodowych prognozują jednak niewielki spadek dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce w 2008 r. Analitycy austriackiego Erste zakładają spowolnienie naszej gospodarki z poziomu 6,5% w 2007 r. do 5,5% w 2008 r. Z publikacji firmy AT Kearney dotyczącego stanu naszej gospodarki wynika natomiast, iż zwiększające się koszty pracy, słabo rozwinięta infrastruktura oraz błędne decyzje poprzedniego rządu wpłynęły na zmniejszenie atrakcyjności naszego rynku dla inwestorów zewnętrznych. W rankingu 25 krajów najskuteczniej przyciągających inwestycje zagraniczne spadliśmy według powyższego raportu z 5 na 22 miejsce. Nie stanowi to jednak większego zagrożenia dla kondycji polskiej gospodarki.

Wszystko wskazuje na to, że grudzień zakończymy z inflacją w skali rocznej na poziomie ok. 3,6%, natomiast już na początku bieżącego roku przewidywany jest niewielki spadek tego wskaźnika, który prawdopodobnie będzie stabilizowany wpływem wcześniej określonych czynników makroekonomicznych.

Źródło: Łukasz Włodarczyk, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.