WIG30 nie miał udanego debiutu

WIG30 nie miał udanego debiutu
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2013-09-23 (18:00)

Dzisiaj na GPW miała miejsce symboliczna sesja podczas której po raz pierwszy zaczął być notowany nowy indeks WIG30. Docelowo ma on zastąpić dobrze znany i już nieco wysłużony WIG20. GPW nie stworzyła jednak debiutantowi pozytywnego środowiska, gdyż mimo wielu pozytywnych wiadomości o wzrosty było trudno.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji do inwestorów dotarły dwie pozytywne informacje. Jedna z nich to niekwestionowana wygrana Angeli Merkel w niedzielnych wyborach, gdzie zaledwie 5 głosów zabrakło jej partii do uzyskania absolutnej większości głosów w niemieckim parlamencie. Dla inwestorów była to pozytywna wiadomość, gdyż zabezpieczała ciągłość funkcjonowania dobrze im znanego statusu quo, a porażka dotychczasowego koalicjanta CDU/CSU stwarza możliwość utworzenia wielkiej koalicji z SPD, która zapewne reprezentowałaby łagodniejszy kurs względem Europy. Dodatkowo z Chin doszły optymistyczne wieści w postaci zwyżki wstępnego indeksu PMI dla przemysłu do poziomu 51,2 pkt. wobec wcześniejszego odczytu 50,1 pkt. Z 11 subindeksów wzrosło aż 10, a ten odpowiedzialny za eksport po raz pierwszy od pół roku znalazł się powyżej newralgicznej granicy 50 pkt. i z poziomem 50,8 pkt. wyszedł na dziesięciomiesięczne maksimum.
Później czas nadszedł na informacje z Europy, które co prawda były mieszane, ale generalnie wydźwięk opublikowanych wstępnych wskaźników PMI nie był zły. Negatywnie zaskoczył co prawda sektor przemysłowy, ale już usługi zaprezentowały się od bardzo dobrej strony. Ostatecznie sumaryczny indeks PMI dla całej strefy euro wzrósł z 51,5 pkt. w sierpniu do 52,1 pkt. obecnie przy prognozie o 0,2 pkt. niższej. Uzyskany poziom był najwyższy od czerwca 2011 roku, a jego składowa odpowiadająca za nowe zamówienia ze wzrostem do 51,6 pkt. z 51 pkt. również znalazła się najwyżej od połowy 2011 roku. Takie dane wskazywały na koniec europejskiej recesji i sugerowały wzrost PKB w III kw. na skromnym, ale dodatnim poziomie 0,2%. Rynki te informacje przyjęły jednak chłodno, co wskazuje że pozytywne wiadomości były już zdyskontowane. Nie należy zapominać również o fakcie, że inwestorzy bardziej „lubią” przemysłowe indeksy, a te dzisiaj nie zaprezentowały się od dobrej strony.

Szczególna słabość była jednak domeną popołudniowej fazy handlu i w niemałej mierze odpowiadali za to Amerykanie. Już w piątek Wall Street zniżką o 0,7% sugerowała słabość i skierowanie większej uwagi na wyzwania związane z okresem rozpoczynającej się dzisiaj jesieni. Wkrótce bowiem zaogni się walka o nowy budżet oraz podniesienie limitu zadłużania. W USA nowy rok fiskalny rozpoczyna się 1 października, więc czasu na kompromis jest coraz mniej. Niepokojów inwestorom nie złagodził wpływowy szef Fed z Nowego Jorku, który swoimi komentarzami sugerował, że ograniczenie programu QE3 może mieć miejsce dopiero w przyszłym roku. Ostatecznie to czerwień była dominującym kolorem i WIG20 spadł o 0,8%. Debiutant zaprezentował się nieco lepiej i zniżkował o 0,7%. Przynajmniej sprawdziła się nadzieja, że dołączenie kolejnych spółek do dotychczasowych 20 blue chipów sprawi, że nowy indeks będzie prezentował lepszą formę.

Źródło: Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.