Federalny Ambergold

Federalny Ambergold
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-08-19 (09:21)

Przed nami bardzo ciekawy tydzień. Minutes Rezerwy Federalnej i coroczne spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole wystarczyłyby do dostarczenia odpowiedniej dawki emocji. Tym razem będą one jednak jeszcze większe pod wpływem „afery” nagłośnionej przez Russia Today w ubiegłym tygodniu.

O co chodzi z tym złotem?

Przypomnijmy, iż rosyjska telewizja wyciągnęła temat niemieckiego złota w skarbcach Fed. Niemcy przechowują tam połowę swoich rezerw i pod wpływem rekomendacji sądu najwyższego Bundesbank zdecydował w ubiegłym roku o ich przeniesieniu do Frankfurtu. I tu zaczęły się schody. Fed powiedział Niemcom, iż taka operacja zajęłaby ze względów bezpieczeństwa prawie dekadę. W odpowiedzi Niemcy zażądali audytu i znów odbili się od ściany. Ostatecznie Fed zbył niemiecką delegację pokazaniem części nieoznaczonego złota.

Sprawa jest podejrzana z wielu powodów. Po pierwsze, daje ona pożywkę spekulacjom, iż Fed nie ma tyle złota, ile deklaruje. Gdyby tak było, konsekwencje naruszenia wiarygodności najważniejszej dla rynków instytucji, o która oparty jest cały nowoczesny system finansowy, byłyby katastrofalne. Przywołuje się niedawny przykład banku Goldman Sachs, który sprzedawał inwestorom certyfikaty na złoto, którego nie posiadał, podobny przykład z naszego podwórka pamięta pewnie jeszcze wielu inwestorów. Gdyby podobnie miał się zachować Fed (teoria spiskowa głosi, iż złoto zostało dawno sprzedane bądź rozkradzione), wiara w stabilności systemu finansowego mogłaby zostać ostatecznie utracona.

Dziwi jednak również „timing” wyciągnięcia tego na światło dzienne. Sprawa była już publicznie nagłaśniana kilkukrotnie w tym roku, ale dopiero klip rosyjskiej telewizji zrobił na świecie furorę. Pytanie, czy po sprawie Snowdena i odwołaniu wizyty w Moskwie jest to przypadek? Reakcja rynku też jest co najmniej dziwna. Po pierwsze, trudno uwierzyć, aby dopiero RT obudziła największych inwestorów w tej kwestii. Po drugie, sama reakcja – pozornie mająca sens: osłabienie dolara, spadek notowań S&P500, wzrost cen złota – również budzi wiele wątpliwości. Gdyby rynek faktycznie przestraszył się tej historii, reakcja byłaby wszędzie natychmiastowa. Tymczasem giełda w czwartek traciła przez cały dzień, złoto wystrzeliło w górę o 17.30, a EURUSD obudził się dopiero o 19.00! Sprawa ciągnie się już prawie rok, ale Fed – po takim nagłośnieniu – nie będzie w stanie pozwolić sobie na dalszą ignorancję. Presja na wyjaśnienie wątpliwości, a spotkanie w Jackson Hole, gdzie będą też goście z Europy, jedynie podkręca atmosferę.

Minutes, Jackson Hole

Jak już wspomnieliśmy nawet bez otoczki niemieckiego złota, ten tydzień byłby pod znakiem Fedu. W środę poznamy minutes z ostatniego posiedzenia, zaś w piątek rozpocznie się spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole. Minutes odsłonią dyskusję, która doprowadziła do uwzględnienia w komunikacie zdania o dezinflacji (zapewne na wniosek Bullarda), jak i powiedzą więcej o szansach na ograniczenie QE we wrześniu. Wystąpienie Bernanke w JH da mu szansę na skorygowanie rynkowych oczekiwań, gdyby uznał on je za niezgodne z linią Fed.

Wstępne PMI publikacjami tygodnia

Jeśli chodzi o dane bez wątpienia kluczową rolę odegrają wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro oraz Chin. W tym pierwszym przypadku mamy za sobą dwa miesiące pozytywnych zaskoczeń. Trzeci taki miesiąc utwierdziłby inwestorów w oczekiwaniu na ożywienie na Starym Kontynencie. Dane z Chin będą nie mniej istotne wobec spowolnienia, które zagraża koniunkturze w całej światowej gospodarce. Dane poznamy w czwartek.

W USA dane o sprzedaży domów (środa i piątek), wstępny PMI oraz tygodniowe dane z rynku pracy (czwartek). To niewiele, ale inwestorzy i tak będą skoncentrowani na Fed. Przypomnijmy, iż ostatnie tygodniowe publikacje z rynku pracy były bardzo mocne, dodatkowo zwiększając szanse na ograniczenie QE

W Polsce produkcja, rynek pracy

W Polsce po zaskoczeniach ubiegłego tygodnia (głównie ze strony inflacji, która przyspieszyła z 0,2 do 1,1% pod wpływem ogromnego wzrostu opłat za wywóz śmieci), kolejne publikacje: rynek pracy (dziś), produkcja (jutro) oraz protokół RPP (czwartek). Nasze prognozy to wzrost wynagrodzeń o 3,5%, spadek zatrudnienia o 0,8% i wzrost produkcji o 2,1%.

Na wykresach:

EURPLN, W1 – korekta na parach ze złotym powiększa się. Na taki scenariusz wskazywaliśmy już w ubiegłym tygodniu, gdy rynek pokonał linię trendu spadkowego, wcześniej broniąc wsparcia przy 4,17. Dodatkowo na wykresie tygodniowym obserwujemy formację świecową przenikania, która pojawiało się po siedmiu tygodniach spadków. Obecnie najbliższe miejsce oporu może znajdować się w rejonie 4,26, gdzie w niedalekiej przeszłości wypadał lokalny szczyt, a wcześniej znajdowało się tam lokalne minimum, którego pokonanie zwiększyło wyprzedaż euro do złotego.

EURUSD, H1 – na wyższym interwale czasowym para EURUSD ma wciąż problem z pokonaniem poziomu 1,3400. Dzięki temu na interwale niższym możemy obserwować potencjalną formację głowy z ramionami, gdzie obecnie może tworzyć się prawe ramię w tej strukturze. Kluczowe miejsca do ostatnie minimum przy 1,3312 oraz linia szyi wyrysowana na podstawie ostatnich dołków. Modelowy zasięg dla formacji wypada szacunkowo w rejonie 1,3232. Tuż pod tym miejscem znajduje się lokalne minimum będąca także miejscem wsparcia. Cała struktura zostanie zanegowana w momencie pokonania 1,3380.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.