Federalny Ambergold

Federalny Ambergold
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-08-19 (09:21)

Przed nami bardzo ciekawy tydzień. Minutes Rezerwy Federalnej i coroczne spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole wystarczyłyby do dostarczenia odpowiedniej dawki emocji. Tym razem będą one jednak jeszcze większe pod wpływem „afery” nagłośnionej przez Russia Today w ubiegłym tygodniu.

O co chodzi z tym złotem?

Przypomnijmy, iż rosyjska telewizja wyciągnęła temat niemieckiego złota w skarbcach Fed. Niemcy przechowują tam połowę swoich rezerw i pod wpływem rekomendacji sądu najwyższego Bundesbank zdecydował w ubiegłym roku o ich przeniesieniu do Frankfurtu. I tu zaczęły się schody. Fed powiedział Niemcom, iż taka operacja zajęłaby ze względów bezpieczeństwa prawie dekadę. W odpowiedzi Niemcy zażądali audytu i znów odbili się od ściany. Ostatecznie Fed zbył niemiecką delegację pokazaniem części nieoznaczonego złota.

Sprawa jest podejrzana z wielu powodów. Po pierwsze, daje ona pożywkę spekulacjom, iż Fed nie ma tyle złota, ile deklaruje. Gdyby tak było, konsekwencje naruszenia wiarygodności najważniejszej dla rynków instytucji, o która oparty jest cały nowoczesny system finansowy, byłyby katastrofalne. Przywołuje się niedawny przykład banku Goldman Sachs, który sprzedawał inwestorom certyfikaty na złoto, którego nie posiadał, podobny przykład z naszego podwórka pamięta pewnie jeszcze wielu inwestorów. Gdyby podobnie miał się zachować Fed (teoria spiskowa głosi, iż złoto zostało dawno sprzedane bądź rozkradzione), wiara w stabilności systemu finansowego mogłaby zostać ostatecznie utracona.

Dziwi jednak również „timing” wyciągnięcia tego na światło dzienne. Sprawa była już publicznie nagłaśniana kilkukrotnie w tym roku, ale dopiero klip rosyjskiej telewizji zrobił na świecie furorę. Pytanie, czy po sprawie Snowdena i odwołaniu wizyty w Moskwie jest to przypadek? Reakcja rynku też jest co najmniej dziwna. Po pierwsze, trudno uwierzyć, aby dopiero RT obudziła największych inwestorów w tej kwestii. Po drugie, sama reakcja – pozornie mająca sens: osłabienie dolara, spadek notowań S&P500, wzrost cen złota – również budzi wiele wątpliwości. Gdyby rynek faktycznie przestraszył się tej historii, reakcja byłaby wszędzie natychmiastowa. Tymczasem giełda w czwartek traciła przez cały dzień, złoto wystrzeliło w górę o 17.30, a EURUSD obudził się dopiero o 19.00! Sprawa ciągnie się już prawie rok, ale Fed – po takim nagłośnieniu – nie będzie w stanie pozwolić sobie na dalszą ignorancję. Presja na wyjaśnienie wątpliwości, a spotkanie w Jackson Hole, gdzie będą też goście z Europy, jedynie podkręca atmosferę.

Minutes, Jackson Hole

Jak już wspomnieliśmy nawet bez otoczki niemieckiego złota, ten tydzień byłby pod znakiem Fedu. W środę poznamy minutes z ostatniego posiedzenia, zaś w piątek rozpocznie się spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole. Minutes odsłonią dyskusję, która doprowadziła do uwzględnienia w komunikacie zdania o dezinflacji (zapewne na wniosek Bullarda), jak i powiedzą więcej o szansach na ograniczenie QE we wrześniu. Wystąpienie Bernanke w JH da mu szansę na skorygowanie rynkowych oczekiwań, gdyby uznał on je za niezgodne z linią Fed.

Wstępne PMI publikacjami tygodnia

Jeśli chodzi o dane bez wątpienia kluczową rolę odegrają wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro oraz Chin. W tym pierwszym przypadku mamy za sobą dwa miesiące pozytywnych zaskoczeń. Trzeci taki miesiąc utwierdziłby inwestorów w oczekiwaniu na ożywienie na Starym Kontynencie. Dane z Chin będą nie mniej istotne wobec spowolnienia, które zagraża koniunkturze w całej światowej gospodarce. Dane poznamy w czwartek.

W USA dane o sprzedaży domów (środa i piątek), wstępny PMI oraz tygodniowe dane z rynku pracy (czwartek). To niewiele, ale inwestorzy i tak będą skoncentrowani na Fed. Przypomnijmy, iż ostatnie tygodniowe publikacje z rynku pracy były bardzo mocne, dodatkowo zwiększając szanse na ograniczenie QE

W Polsce produkcja, rynek pracy

W Polsce po zaskoczeniach ubiegłego tygodnia (głównie ze strony inflacji, która przyspieszyła z 0,2 do 1,1% pod wpływem ogromnego wzrostu opłat za wywóz śmieci), kolejne publikacje: rynek pracy (dziś), produkcja (jutro) oraz protokół RPP (czwartek). Nasze prognozy to wzrost wynagrodzeń o 3,5%, spadek zatrudnienia o 0,8% i wzrost produkcji o 2,1%.

Na wykresach:

EURPLN, W1 – korekta na parach ze złotym powiększa się. Na taki scenariusz wskazywaliśmy już w ubiegłym tygodniu, gdy rynek pokonał linię trendu spadkowego, wcześniej broniąc wsparcia przy 4,17. Dodatkowo na wykresie tygodniowym obserwujemy formację świecową przenikania, która pojawiało się po siedmiu tygodniach spadków. Obecnie najbliższe miejsce oporu może znajdować się w rejonie 4,26, gdzie w niedalekiej przeszłości wypadał lokalny szczyt, a wcześniej znajdowało się tam lokalne minimum, którego pokonanie zwiększyło wyprzedaż euro do złotego.

EURUSD, H1 – na wyższym interwale czasowym para EURUSD ma wciąż problem z pokonaniem poziomu 1,3400. Dzięki temu na interwale niższym możemy obserwować potencjalną formację głowy z ramionami, gdzie obecnie może tworzyć się prawe ramię w tej strukturze. Kluczowe miejsca do ostatnie minimum przy 1,3312 oraz linia szyi wyrysowana na podstawie ostatnich dołków. Modelowy zasięg dla formacji wypada szacunkowo w rejonie 1,3232. Tuż pod tym miejscem znajduje się lokalne minimum będąca także miejscem wsparcia. Cała struktura zostanie zanegowana w momencie pokonania 1,3380.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.