Wakacyjny handel

Wakacyjny handel
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2013-07-15 (17:43)

Teoretycznie impulsów do zmian dzisiaj nie brakowało, szczególnie tych od strony publikacji makroekonomicznych. Inwestorzy nie byli jednak skorzy do pokaźnych reakcji, a stronili nawet od samego handlu, który przyjął niewielkie, iście wakacyjne wartości.

Ten tydzień będzie bogaty w różne ważne dla inwestorów wydarzenia, a początek ich publikacji miał miejsce bardzo wcześnie, gdyż już dzisiaj o wczesnych godzinach rannych. Mowa o danych o zmianie PKB Chin w II kw. Po ostatnich doniesieniach z Państwa Środka spodziewano się wiadomości iście minorowych, więc odczyt na poziomie zgodnym z oczekiwaniami prezentowanymi jeszcze sprzed wypowiedzi oficjeli je tonujących uznać można było za niemały sukces. Ostatecznie wzrost osiągnął poziom 7,5%, a w pierwszym półroczu 7,6%, czyli mniej więcej zgodnie z celem założonym na cały rok na poziomie 7,5%. Te informacje przyniosły inwestorom nieco ulgi o poranku, choć o wybuchu entuzjazmu mowy być nie mogło.

Niestety lokalnie GPW nie była skora do partycypacji we wzrostach bazujących na chińskich danych. Poziomy indeksu WIG20 przekraczające 2300 pkt. nie były uznawana za atrakcyjne i indeks powoli się osuwał. Towarzyszyły temu nikłe obroty i wyglądało to tak, jakby znaczący inwestorzy wyjechali na wakacje. Z biegiem czasu sytuacja na froncie aktywności poprawie nie uległa, ale już pod względem wycen było lepiej. Mimo niższego od prognoz odczytu inflacji w czerwcu - która nota bene spadła do najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia transformacji w Polsce - oraz gorszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w USA, inwestorzy końcową fazę sesji uznać mogli za udaną. Ostatecznie indeks WIG20 pierwsze w tym tygodniu notowania zamknął zwyżką o 0,13%, ale zbyt daleko idących wniosków z tego faktu wyciągać nie można, głównie ze względu na skromne obroty w kwocie ledwie 400 mln złotych.

W otoczeniu sytuacja prezentowała się również niemrawo i żadne czynniki nie mogły jej rozruszać. Lepszy od oczekiwań raport kwartalny Citigroup przeszedł bez większego echa. Nawet już wspomniane dane z USA nie robiły na nikim większego wrażenia, co mogło o tyle dziwić, że poza dobrymi odczytami sprzedaży paliw i samochodów zakupy Amerykanów w czerwcu spadły o 0,1%, co wyraźnie kontrastowało ze spodziewanymi wzrostami rzędu 0,3%. Najwidoczniej wciąż najbardziej liczą się działania bankierów centralnych. Na ich kolejne słowa nie przyjdzie nam długo czekać, gdyż już w środę rozpoczyna się dwudniowe przesłuchanie Bena Bernanke przez Kongresem.

Źródło: Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

2025-04-22 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś w większości spadki, które stanowią odbicie wczorajszych nastrojów inwestorów na Wall Street. Niemiecki DAX spada o -0,4%, CAC40 traci -0,1%, szwajcarski SMI spada o -1%. Spadki na europejskich indeksach nieco wyhamowały po otwarciu sesji w USA, choć dalej pozostają na minusie. Na tle Starego Kontynentu pozytywnie wyróżnia się polska giełda, która notuje ponad 1% wzrosty. Najlepiej radzi sobie mWIG40, który rośnie dziś o 1,6%.
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.