Czerwony i nerwowy początek tygodnia

Czerwony i nerwowy początek tygodnia
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-17 (18:19)

Ostatni tydzień przed świętami rozpoczął się od spadków. Sytuacja na giełdzie w ciągu dnia stopniowo ulegała pogorszeniu, a na parkiecie zdecydowanie przeważali sprzedający. Mocne spadki widoczne były na całym rynku, indeks WIG20 zakończył dzień znacznie poniżej 3500 punktów.

Mocna przecena w Azji spowodowana obawami inwestorów o kondycję światowej gospodarki oraz brak nadziei na dalsze obniżki stóp procentowych w USA przełożyła się na dzisiejsze notowania na europejskich giełdach. W Warszawie indeksy rozpoczęły dzień poniżej piątkowego zamknięcia i systematycznie ustanawiały nowe dzienne minima. Indeks WIG20 w dół ciągnęły akcje m.in. Biotonu oraz Polnordu. Zniżkom nie oparły się małe i średnie spółki, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 przebiły dzisiaj znaczące poziomy, odpowiednio 4000 i 16000 punktów. Dzisiejszym spadkom na GPW towarzyszyły umiarkowane obroty, na rynku widoczna była jednak duża nerwowość, która nakręcała spiralę spadków.

Publikowane podczas notowań dane makroekonomiczne wpisywały się w dzisiejszy negatywny obraz sesji. Indeksy PMI strefy euro spadły w porównaniu z zeszłym miesiącem. Indeks PMI określający koniunkturę w przemyśle spadł do poziomu 52,5pkt. (prog. 52,6pkt.), natomiast indeks PMI w usługach w strefie euro wyniósł w grudniu 53,2 pkt. (prog. 54pkt.). Publikacje, szczególnie indeksu PMI usług utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że europejska gospodarka zaczyna zwalniać, co pogorszyło nastroje na giełdach i doprowadziło do mocniejszej przeceny w drugiej części dnia na GPW.

Dalsza część sesji nadal przebiegała pod dyktando sprzedających. Złe nastroje inwestorów spowodowane były również obawami graczy o spowolnienie gospodarcze, do którego może dojść w USA. Indeks WIG20 starał się powrócić powyżej poziomu 3500 punktów, ale nic z tych prób nie wyszło. Aktywność strony podażowej spowodowała, że indeks dużych spółek znalazł dno poniżej 3470 punktów. Kiepskie nastroje graczy dodatkowo popsuła publikacja indeksu NY Empire State, pokazującego jak rozwijała się gospodarka w rejonie Nowego Jorku. Indeks spadł w grudniu do 10,3pkt. (prog. 21pkt.). Nastrojów nie poprawił raport o deficycie na amerykańskim rachunku obrotów bieżących w III kwartale, który wyniósł 178,5 mld dolarów i był niższy od prognoz.

Słabe nastroje w Europie oraz Azji, jak również publikacja wskaźnika NY Empire State spowodowały, że początek sesji na Wall Street upłynął pod znakiem spadków. Taka sytuacja nie wpłynęła specjalnie na koniec sesji w Warszawie, indeksy na GPW do końca dnia utrzymywały się w okolicy dziennych minimów.

Wydawało się, że ostatni tydzień przed świętami upłynie raczej spokojnie. Na to się jednak nie zapowiada, nastroje inwestorów po ostatnich danych o inflacji w USA są nadal kiepskie i mogą się jeszcze utrzymać. W dniu jutrzejszym indeks WIG20 może testować wsparcie na poziomie 3440 punktów (listopadowy dołek), przełamanie tej bariery spowoduje dalsze spadki. Sytuację na GPW może uratować poprawa nastrojów w USA. Kluczowym czynnikiem jest tutaj poziom 1400 punktów indeksu S&P. Obrona tego poziomu powinna poprawić nastroje inwestorów na całym świecie, jednak przebicie tej bariery nakręci spiralę spadku i wtedy do końca roku będziemy świadkami mocnej wyprzedaży na światowych giełdach.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 2,58%, a indeksu WIG20 o 2,99%.

Indeks mWIG40 stracił na zamknięciu 1,60%, a indeks sWIG80 2,30%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 1,9mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.