Czerwony i nerwowy początek tygodnia

Czerwony i nerwowy początek tygodnia
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-17 (18:19)

Ostatni tydzień przed świętami rozpoczął się od spadków. Sytuacja na giełdzie w ciągu dnia stopniowo ulegała pogorszeniu, a na parkiecie zdecydowanie przeważali sprzedający. Mocne spadki widoczne były na całym rynku, indeks WIG20 zakończył dzień znacznie poniżej 3500 punktów.

Mocna przecena w Azji spowodowana obawami inwestorów o kondycję światowej gospodarki oraz brak nadziei na dalsze obniżki stóp procentowych w USA przełożyła się na dzisiejsze notowania na europejskich giełdach. W Warszawie indeksy rozpoczęły dzień poniżej piątkowego zamknięcia i systematycznie ustanawiały nowe dzienne minima. Indeks WIG20 w dół ciągnęły akcje m.in. Biotonu oraz Polnordu. Zniżkom nie oparły się małe i średnie spółki, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 przebiły dzisiaj znaczące poziomy, odpowiednio 4000 i 16000 punktów. Dzisiejszym spadkom na GPW towarzyszyły umiarkowane obroty, na rynku widoczna była jednak duża nerwowość, która nakręcała spiralę spadków.

Publikowane podczas notowań dane makroekonomiczne wpisywały się w dzisiejszy negatywny obraz sesji. Indeksy PMI strefy euro spadły w porównaniu z zeszłym miesiącem. Indeks PMI określający koniunkturę w przemyśle spadł do poziomu 52,5pkt. (prog. 52,6pkt.), natomiast indeks PMI w usługach w strefie euro wyniósł w grudniu 53,2 pkt. (prog. 54pkt.). Publikacje, szczególnie indeksu PMI usług utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że europejska gospodarka zaczyna zwalniać, co pogorszyło nastroje na giełdach i doprowadziło do mocniejszej przeceny w drugiej części dnia na GPW.

Dalsza część sesji nadal przebiegała pod dyktando sprzedających. Złe nastroje inwestorów spowodowane były również obawami graczy o spowolnienie gospodarcze, do którego może dojść w USA. Indeks WIG20 starał się powrócić powyżej poziomu 3500 punktów, ale nic z tych prób nie wyszło. Aktywność strony podażowej spowodowała, że indeks dużych spółek znalazł dno poniżej 3470 punktów. Kiepskie nastroje graczy dodatkowo popsuła publikacja indeksu NY Empire State, pokazującego jak rozwijała się gospodarka w rejonie Nowego Jorku. Indeks spadł w grudniu do 10,3pkt. (prog. 21pkt.). Nastrojów nie poprawił raport o deficycie na amerykańskim rachunku obrotów bieżących w III kwartale, który wyniósł 178,5 mld dolarów i był niższy od prognoz.

Słabe nastroje w Europie oraz Azji, jak również publikacja wskaźnika NY Empire State spowodowały, że początek sesji na Wall Street upłynął pod znakiem spadków. Taka sytuacja nie wpłynęła specjalnie na koniec sesji w Warszawie, indeksy na GPW do końca dnia utrzymywały się w okolicy dziennych minimów.

Wydawało się, że ostatni tydzień przed świętami upłynie raczej spokojnie. Na to się jednak nie zapowiada, nastroje inwestorów po ostatnich danych o inflacji w USA są nadal kiepskie i mogą się jeszcze utrzymać. W dniu jutrzejszym indeks WIG20 może testować wsparcie na poziomie 3440 punktów (listopadowy dołek), przełamanie tej bariery spowoduje dalsze spadki. Sytuację na GPW może uratować poprawa nastrojów w USA. Kluczowym czynnikiem jest tutaj poziom 1400 punktów indeksu S&P. Obrona tego poziomu powinna poprawić nastroje inwestorów na całym świecie, jednak przebicie tej bariery nakręci spiralę spadku i wtedy do końca roku będziemy świadkami mocnej wyprzedaży na światowych giełdach.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 2,58%, a indeksu WIG20 o 2,99%.

Indeks mWIG40 stracił na zamknięciu 1,60%, a indeks sWIG80 2,30%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 1,9mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.