Cypr staje się niebezpiecznym precedensem

Cypr staje się niebezpiecznym precedensem
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2013-03-25 (18:20)

Podczas dzisiejszej sesji liczyła się tylko i wyłącznie sprawa Cypru. O poranku inwestorzy cieszyli się z faktu udzielenia pomocy małej wyspie, a już popołudniem pośpiesznie wyprzedawali ryzykowne aktywa gdy okazało się, że właśnie zastosowany sposób rozwiązania bankowych problemów stanie się modelem dla innych państw strefy euro.

Już w piątek spodziewać się można było weekendowego porozumienia pomiędzy troiką a władzami Cypru. Wskazywać na to miał poniedziałkowy termin jaki Nikozji dał Europejski Bank Centralny, który w przypadku braku umowy zaprzestałby dostaw płynności wyspiarskim bankom. Samo porozumienie, przypieczętowane w niedzielę późnym wieczorem, było więc jedynie częściowym zaskoczeniem, ale wykorzystane zostało do otwarcia luką wzrostową na większości europejskich parkietach. Wydawało się więc, że kwestia cypryjskich problemów schodzi z rynkowej wokandy w dokładnie odwrotny sposób do tego w jaki się na niej pojawiła. Bowiem dokładnie tydzień temu, również weekendowe ultimatum ze strony Eurogrupy doprowadziło do skokowej przeceny na rynkach światowych. Niestety rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana.

Już krótko po otwarciu okazało się, że sił do dalszych wzrostów jest niewiele, szczególnie na wyjątkowo słabym w minionym tygodniu parkiecie przy Książęcej. Za naszą zachodnią granicą pozytywne nastroje utrzymywały się dłużej, ale już wczesnym popołudniem to niedźwiedzie coraz bardziej dochodziły do głosu. Na rynku pojawiało się coraz więcej raportów sugerujących, że program pomocowy dla Cypru, choć nie nakłada podatków na depozyty, to faktycznie chroni tylko wkłady do kwoty 100 tys. euro, a te większe zostaną i tak znacznie okrojone. Ponadto niewiele ustalono by zapewnić długotrwały wzrost cypryjskiej gospodarce, a podważanie reputacji tamtejszemu systemowi bankowemu w praktyce niszczy dotychczas prowadzony przez śródziemnomorską wyspę model biznesowy. Oznacza to, że mieszkańcy skazani zostają do męczącą wegetację, tyle że pod parasolem strefy euro. Bardzo podobnie jawi się sytuacja społeczeństwa greckiego, więc choć cieszyć się można z braku upadku systemu bankowego, to życie przeciętnego obywatela łatwiejsze z pewnością się nie stanie, a w przyszłości kolejnej groźby bankructwa z możliwością opuszczenia strefy euro włącznie wykluczyć nie można. Wszystko to sprawiało, że nastroje stopniowo się pogarszały.

Po wejściu do gry Amerykanów ponowna próba ataku indeksu S&P500 na historyczne maksima nieco wsparła rynkową atmosferę, ale wraz z opublikowaniem słów szefa Eurogrupy Jeroena Dijsselbloema mówiącego, że uzgodniony z Cyprem program pomocowy będzie stanowić model rozwiązywania problemów w sektorach bankowych innych krajów Eurolandu, nastroje wyraźnie się pogorszyły. Jeszcze bowiem w minionym tygodniu mówiono, że przypadek Nikozji jest specyficzny, a dzisiaj okazało się, że politycy nagle zmienili zdanie i ów przypadek opisują jako modelowy. Późniejsza przecena dziwić więc nie mogła, podobnie jak spadek indeksu WIG20 aż o 1,3%. Szybko zbliżamy się do poziomu 2300 pkt., który po pokonaniu istotnego wsparcia na wysokości 2400 pkt. jest kolejnym który zatrzymać może przecenę.

Źródło: Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.