Niedźwiedzie zmuszone do odwrotu

Niedźwiedzie zmuszone do odwrotu
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-12-19 (10:01)

Jakiekolwiek napływające na rynek doniesienia – a w pierwszej połowie tygodnia nie ma ich zbyt dużo, nie miały tu kompletnie żadnego znaczenia. To była próba sił. Próba, którą wygrali kupujący, zmuszając sprzedających do odwrotu, zarówno na EURUSD, jak i na europejskich rynkach akcji.

W tej sytuacji trudno oczekiwać, aby dzisiejsza publikacja indeksu Ifo coś zmieniła. Wobec nie do końca racjonalnego zachowania rynku widać natomiast większą liczbę ciekawych dywergencji.

Ifo bez znaczenia? EURUSD na szerokich wodach

We wczorajszym komentarzu porannym pisaliśmy o możliwym wyjściu górą w notowaniach EURUSD, nawet w okolice 1,33, pomimo tego, iż obraz fundamentalny wskazuje na osłabienie euro (i to znaczne w krótkim terminie). Około 30 godzinna konsolidacja po oporem 1,3186 nie była jednak przypadkowa. W tym miejscu ewidentnie bronili się sprzedający, mając nadzieję, iż skuteczny wcześniej opór i tym razem będzie oznaczał początek ruchu w kierunku uzasadnionym fundamentalnie. Wzrosty są niczym innym jak tylko efektem eliminacji tych pozycji.

W tej sytuacji trudno oczekiwać, aby publikacja niemieckiego indeksu Ifo wiele tu zmieniła (10.00, konsensus 101,9 pkt.). Sam indeks uważamy za nieco gorszą miarę koniunktury w Niemczech niż PMI dla przemysłu, choć tym razem odczyt Ifo będzie ciekawy wobec słabego PMI i nieoczekiwanie mocnego ZEW (który jednak jest indeksem nastrojów inwestorów i w związku z tym jego wartość prognostyczna wydaje się znikoma). Ifo będzie zatem pewnego rodzaju sędzią pomiędzy tymi wskaźnikami, tyle że zapewne nie wpłynie istotnie na notowania.

Wzrostom na EURUSD sprzyjają spadające premie na rynku długu, choć nawet one nie uzasadniają takiej hossy. Rynek stopy procentowej niezmiennie wskazuje na poziomy poniżej 1,25, choć są to wskazania średnioterminowe.

BoJ rozluźni politykę, realizacja zysków na USDJPY?

Czwartkowa sesja azjatycka zapowiada się niezwykle emocjonująco. Wszystko za sprawą – pierwszego po wyborach do parlamentu – posiedzenia Banku Japonii. Bank nie zmieniał polityki na listopadowym posiedzeniu, zostawiając sobie przestrzeń do kolejnej ekspansji w grudniu. Takiej ekspansji oczekuje też rynek.

Nie można wykluczyć, iż doprowadzi ona do realizacji zysków na parze USDJPY, gdzie po 3-miesięcznej hossie para testuje strefę oporu. Jakkolwiek oczekuje się, iż LDP zmusi Bank do szybszego luzowania, nie musi stać się tak tym razem. Obecny prezes Banku (jego kadencja kończy się w kwietniu) może uznać, iż poddanie się woli premiera byłoby nieuzasadnionym naruszeniem niezależności Banku. Dodatkowo BoJ regularnie zwiększa program skupu aktywów o 5-10bln JPY. Kolejna decyzja tego rodzaju nie byłaby zatem sygnałem zmiany polityki. Takim sygnałem byłoby np. podniesienie celu inflacyjnego z 1 do 2% i wtedy niechybnie kurs wystrzeliłby w górę. Dlatego też reakcja jena zależeć będzie od tego, czy Rada Banku (której część i tak zapewne zostanie wymieniona) ugnie się pod naciskiem nowego szefa rządu.

Złoty nie reaguje na dane, ciekawa dywergencja z HUF

Z polskiego rynku pracy napłynęły kolejne nieciekawe dane. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 0,3% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, wynagrodzenia o 2,7% wyższe. Dane nie zaskoczyły istotnie, ale to nie powód do zadowolenia – to kolejny słaby miesiąc. Zatrudnienie po wyeliminowaniu zmian sezonowych maleje kolejny miesiąc, choć nieco wolniej niż w październiku. Dziś kolejna publikacja – produkcja i ceny producenta. Oczekujemy, iż produkcja była w listopadzie jedynie o 0,5% wyższa niż rok wcześniej, a i to jedynie dzięki przewadze jednego dnia roboczego.

Złoty podążając jednak za EURUSD i europejskimi rynkami akcji zignorował te sygnały. Spadek notowań poniżej 4,08 może oznaczać, iż jeszcze w grudniu rynek przetestuje 4,02. Ciekawiej wygląda jednak dywergencja pomiędzy EURPLN, a EURHUF. Forint traci w ostatnim czasie bardzo mocno wobec krytyki części członków Rady tamtejszego banku centralnego, która w tym tygodniu po raz piąty z rzędu obniżyła stopy procentowe. Premier Orban nie ma dobrego PR w zachodnich mediach, a to jego ludzie odpowiedzialni są za obniżki – skrytykował je (choć w dyplomatyczny sposób) nawet Mario Draghi. Natomiast warto odnotować, iż pomimo politycznych niesnasek (które przecież na Węgrzech nie są niczym nowym) trend na forincie jest podobny do tego na PLN. A to oznacza, iż duża dywergencja na D1 może zostać domknięta (dwie takie sytuacje mieliśmy już jesienią), dając inwestorom potencjał nawet kilkunastu figur.

Na wykresach:

USDJPY, D1 – pomimo wyjścia górą na EURUSD i wzrostów na rynkach akcji sytuacja na parze USDJPY nie uległa istotnej zmianie; kurs nadal pozostaje w strefie oporu 84,13-84,87 i pomimo niewielkich wzrostów respektuje górne ograniczenie kanału wzrostowego; teoretycznie wypadałoby zatem oczekiwać tu korekty w do dolnego ograniczenia i poziomu 81,69; natomiast wszystko zależeć będzie od BoJ i w przypadku przychylnej LDP decyzji ruch (w górę oczywiście) może być znacznie bardziej gwałtowny niż realizacja zysków w sytuacji, gdy takiej decyzji nie będzie

AUDUSD, S&P500 (kontrakt) H4 – kolejną ciekawą dywergencję mamy pomiędzy AUDUSD, a kontraktem na S&P500; warto zwrócić uwagę, iż bardziej zachowawcze zachowanie azjatyckich rynków widać nie tylko na UJ, ale także na AU, gdzie pomimo wyjścia górą na EURUSD i wzrostów na Wall Street mieliśmy lekkie cofnięcie; poprzednim razem z taką sytuacją mieliśmy do czynienia na przełomie listopada i grudnia i wtedy dywergencja ta została całkowicie domknięta

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.