Mario Draghi wciąż nie chce wyręczać polityków

Mario Draghi wciąż nie chce wyręczać polityków
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2012-08-02 (17:53)

Dzisiejsza sesja miała być podporządkowana jednemu wydarzeniu i tak było w istocie. Chodziło o konferencję prasową prezesa EBC i jaki prezent zamierza on dać rynkom po szumnych deklaracjach wypowiedzianych tydzień temu w Londynie.

Oczekiwania już od kilku dni były wyraźnie obniżane, ale i tak nie udało się im sprostać. Przez indeksy przeszła fala wyprzedaży, ale najbardziej mógł martwić wyraźny wzrost oprocentowania wieloletnich obligacji Hiszpanii i Włoch.

Poranek przebiegał bardzo spokojnie i to mimo potrzeby reakcji na opublikowany wczoraj wieczorem komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Amerykański bank centralny zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił parametrów swojej polityki monetarnej i podobnie jak inwestorzy na całym świecie, przyjął postawę wyczekującą na działanie EBC. Jedyną kwestią na którą można było zwrócić uwagę, to lekko zmieniony ton komunikatu, który bardziej niż poprzednio sugerował możliwość uruchomienia kolejnej rundy ilościowego luzowania.

Czekaniu na konferencję Mario Draghiego lokalnym inwestorom umilił raport kwartalny opublikowany przez BRE Bank, który podobnie jak wcześniej Bank Millennium i BZ WBK zaskoczył pozytywnie. W konsekwencji walory banku wyraźnie zyskiwały na wartości i ostatecznie drożejąc niemalże 2% okazały się dzisiaj najlepszą inwestycją spośród krajowych blue chipów. Początkowo nieźle prezentowały się również inne spółki finansowe, dzięki którym po opublikowaniu wyników aukcji hiszpańskich obligacji indeks WIG20 rozpoczął marsz na północ. Same wyniki nie były jednak optymistyczne, gdyż koszt finansowania Madrytu wzrósł w porównaniu do aukcji sprzed miesiąca, co pozostawało w opozycji do poniedziałkowej sprzedaży włoskich obligacji, gdzie oprocentowanie przecież spadło. Rentowność najważniejszych, gdyż 10-cio letnich papierów wzrosła z 6,43% do 6,65% a relacja popytu do podaży spadła z 3,2 poprzednio do 2,4 obecnie. Takie pesymistyczne rezultaty nie przeszkadzały jednak bykom w podciąganiu indeksów przez decyzją EBC.

Sama decyzja banku o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie wywołała lekką korektę na parkietach giełdowych i wzrost wartości euro. Wyglądało to tak, jakby cześć inwestorów oczekiwała jednak obniżek stóp. Gdy zaczęła się konferencja, na rynkach zapanowała podwyższona zmienność. Początkowo WIG20 wybił się powyżej poziom oporu na wysokości 2200 pkt, ale potem wraz z innymi indeksami runął na południe. Powodem wyprzedaży były rozczarowujące słowa Mario Draghiego, który co prawda zarysował ramy działania nowego programu skupu obligacji, ale nie spodobały się one inwestorom. Po pierwsze, nowy program dopiero będzie opracowany, czyli nie zacznie działać szybko. Po drugie, skupi się na krótkiej krzywej rentowności, a problemy leżą przecież po jej długiej stronie, czyli w wysokim oprocentowaniu długoterminowych obligacji. Po trzecie, ewentualne uruchomienie programu jest zależne od wcześniejszej aktywacji funduszy EFSF i ESM oraz dalszych działań polityków mających za zadanie zaadresować strukturalne problemy strefy euro. Prezes EBC nadal nie chce więc wyręczać polityków, na co po części liczyli inwestorzy. Rynki się załamały i do końca sesji miały problemy z odrobieniem strat. WIG20 ostatecznie stracił 0,8%, co i tak było lepszym wynikiem niż na Zachodzie, gdzie DAX stracił aż 2,2% a indeksy w Hiszpanii i Włoszech po ok. 5%.

Źródło: Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.