
Wczorajsza sesja na GPW charakteryzowała się niewielką zmiennością. WIG20 otworzył się na poziomie 3625 pkt zamykając jednocześnie lukę z otwarcia poniedziałkowej sesji. Maksimum zostało osiągnięte na poziomie 3665 pkt po czym nastąpił spadek do poziomu 3619 pkt. Ostatecznie WIG20 zamknął się na 3627, dzięki wyższemu otwarciu zyskał 1,16%. Większość największych spółek zamknęła wczorajszy dzień na plusach.
Pozostałe giełdy europejskie również zakończyły dzień na plusach. Sesja amerykańska przyniosła niewielkie wzrosty. Dow Jones zyskał 0,30% natomiast S&P 500 zamknął się 0,60% na plusie. Po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego można odnieść wrażenie, że przyjęto politykę opierającą się na przekonaniu iż rynek sam poradzi sobie z problemami, bez ingerencji z zewnątrz. Giełda oraz rynek walutowy nie zareagowały w wyraźny sposób na wczorajsze posiedzenie.
Sesja azjatycka również zamknęła się wzrostami. Japoński Nikkei odrobił 0,64%, główny indeks australijski zyskał 1,85%. Wyjątek stanowiła giełda chińska gdzie Shanghai B-Share stracił 3,17%.
Obecnie na giełdach ma miejsce odreagowanie ostatnich spadków. Dopóki indeksy nie powrócą powyżej poziomów z przed ostatnich spadków, należy traktować to wyłącznie jako korektę korekty.
Na WIG20 istotne są poziomy w rejonie 3700-3750 pkt, powrót powyżej będzie świadczył iż rynek ma jeszcze siłę na zdobycie nowych szczytów.
W Polsce w południe odbędzie się przetarg 10-letnich i 12-letnich obligacji. Jeżeli chodzi o informacje ze świata dzisiejszy dzień będzie raczej spokojny.
Sesja azjatycka również zamknęła się wzrostami. Japoński Nikkei odrobił 0,64%, główny indeks australijski zyskał 1,85%. Wyjątek stanowiła giełda chińska gdzie Shanghai B-Share stracił 3,17%.
Obecnie na giełdach ma miejsce odreagowanie ostatnich spadków. Dopóki indeksy nie powrócą powyżej poziomów z przed ostatnich spadków, należy traktować to wyłącznie jako korektę korekty.
Na WIG20 istotne są poziomy w rejonie 3700-3750 pkt, powrót powyżej będzie świadczył iż rynek ma jeszcze siłę na zdobycie nowych szczytów.
W Polsce w południe odbędzie się przetarg 10-letnich i 12-letnich obligacji. Jeżeli chodzi o informacje ze świata dzisiejszy dzień będzie raczej spokojny.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czy Fed jest wiarygodny?
2022-06-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji
2022-06-29 Komentarz giełdowy XTBSpowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?
2022-06-27 Komentarz giełdowy XTBPoniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji
2022-06-24 Komentarz giełdowy XTBPiątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys
2022-06-23 Komentarz giełdowy XTBNie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?
2022-06-22 Komentarz giełdowy XTBOd kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji
2022-06-21 Komentarz giełdowy XTBDziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED
2022-06-14 Komentarz giełdowy XTBDziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street
2022-06-13 Komentarz giełdowy XTBPierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem
2022-06-10 Komentarz giełdowy XTBPodaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.