Podsumowanie tygodnia na GPW

Podsumowanie tygodnia na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-02 (17:03)

Początek tygodnia rozpoczął się od spadków. Inwestorzy realizowali zyski z końca poprzedniego tygodnia, a na rynku widoczna była duża nerwowość. W ciągu dnia Główny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła aż o 19,4% (prog.15,5%) w porównaniu z zeszłym rokiem.

Lepsze od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej pomogły polskiej walucie, złoty zaczął się umacniać w stosunku do euro oraz dolara, publikacja nie wpłynęła jednak na rynek akcji. W poniedziałek najgorzej prezentowały się duże spółki, indeks WIG20 stracił na zamknięciu 1,23%. Spadek indeksu dużych spółek został ostatecznie zatrzymany na poziomie 3500 punktów. Inwestorzy na początku tygodnia nie byli zbyt chętni do handlu, a spadkom towarzyszyły umiarkowane obroty.

Wtorkowa sesja została ponownie zdominowana przez kolor czerwony, który towarzyszył wszystkim indeksom przez cały dzień. Inwestorzy podczas dnia nie wykazywali dużej ochoty do handlu i oczekiwali na rozwój sytuacji za oceanem oraz na publikacje danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Przed sesją w USA rynek poznał raport S&P/Case Schiller dotyczący cen domów w USA w III kwartale. Z raportu wynikało, że ceny spadły o 4,5%, co było najgorszym wynikiem od 20 lat, jednak wynik był lepszy od oczekiwań analityków, którzy zakładali spadek na poziomie 5%. Informacją dnia, która wpłynęła znacząco na rynek, był jednak komunikat największego amerykańskiego banku Citigroup, która poinformował, że otrzyma 7,5mld dolarów od rządu Abu Dabhi za pakiet obligacji, który może być zamieniony na akcje, dające 4,9% udziału w kapitale zakładowym. Na rynku do końca dnia utrzymywała się duża nerwowość, ale wzrosty na Wall Street dawały szansę na poprawę sytuacji w drugiej części tygodnia. Wtorkowa sesja przyniosła spadek indeksu WIG o 1,46%, natomiast indeksu WIG20 o 1,63%.

Reszta tygodnia zdecydowanie należała do kupujących. Począwszy od środy na giełdzie zagościły wzrosty. Środa zakończyła się dużą zwyżką wszystkich indeksów, inwestorzy nie przejawiali jednak zbyt dużej ochoty do handlu, część graczy wstrzymywała się z decyzjami do czasu publikacji ważnych danych makroekonomicznych z USA w końcówce tygodnia. Podczas sesji RPP poinformowała, że podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej była zgodna z oczekiwaniami i nie miała wpływu na rynek akcji, pomogła jednak umocnić się złotemu w stosunku do innych walut. W ciągu dnia opublikowane zostały dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła, o 1,2%, co było wynikiem gorszym o prognoz, które zakładały spadek o 0,8%. Dane nie przestraszyły inwestorów, a indeksy zakończyły dzień pokaźnymi wzrostami. Indeksu WIG wzrósł o 2,20%, a indeksu WIG20 o 2,34%. Równie dobrze tego dnia prezentowały się spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 1,83%, a indeks sWIG80 2,32%.

Koniec tygodnia należał zdecydowanie do spółek małych i średnich. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 kontynuowały zapoczątkowane w środę odbicie. Inwestorom sprzyjały publikacje danych makroekonomicznych. Gracze poznali dane o wzroście PKB w III kwartale w USA, które uległy rewizji w gorę do 4,9% z wcześniejszych 3,8%, analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 4,8%. Tego dnia rynek poznał dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA w październiku. Sprzedaż nowych domów wzrosła o 1,7%, natomiast analitycy spodziewali się spadku o 2,7%. Wzrost ten spowodowany był jednak rewizją danych z poprzedniego miesiąca. Dobre nastroje na parkiecie utrzymywały się przez cały dzień, wszystkim indeksom udało się zakończyć dzień na plusie. Koniec miesiąca sprzyjał kupującym, a na rynku widoczny był proces „window dresing”.

Piątek przyniósł kontynuację wcześniejszych wzrostów. Zwyżkom indeksów na całym świecie pomogła wypowiedź szefa FED Bena Bernanke, który zasugerował, że możliwa jest obniżka stóp procentowych w USA w celu zapobiegnięcia recesji w Stanach Zjednoczonych. Wypowiedź o stopach procentowych oraz kończący się miesiąc spowodowały, że przez cały piątek na GPW dominowały wzrosty, co było szczególnie widoczne w przypadku małych i średnich spółek. Główny Urząd Statystyczny w ciągu dnia podał informację, że PKB wzrósł w III kwartale o 6,4% (prog. 5,9%) rok do roku. Lepsze dane poprawiły nastroje inwestorów, ale najbardziej wpłynęły na umocnienie się złotego. Dalsza część dnia przyniosła publikacje danych o wydatkach i przychodach Amerykanów, które były nieznacznie gorsze od prognoz. Publikacje nie wpłynęły szczególnie na zachowanie inwestorów na GPW. Zwyżki indeksów mWIG40 oraz sWIG80 zostały utrzymane do końca sesji, gorzej pod koniec dnia zachowywał się indeks WIG20, który zakończył dzień niewielkim wzrostem. Piątkowym notowaniom towarzyszyły wysokie obroty, które wyniosły ponad 2,4mld złotych.

Wypowiedź Bena Bernanke o możliwej obniżce stóp procentowych oraz zbliżający się koniec roku powodują, że grudzień na światowych rynkach może upłynąć pod znakiem wzrostów. Wiele czynników przemawia w tym momencie na korzyść kupujących. Spodziewam się, że głównymi bohaterami grudnia mogą okazać się mocno przecenione spółki małe i średnie, które powinny zyskiwać najwięcej.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.