Początek szczytu UE w cieniu dywidendy z KGHM

Początek szczytu UE w cieniu dywidendy z KGHM
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2012-06-28 (19:04)

Dzisiejsza sesja miała być grą dwóch aktorów. Jednym z nich był rozpoczynający się w Brukseli szczyt Unii Europejskiej a drugim Skarb Państwa wzywający KGHM do wypłaty sowitej dywidendy. Na początku notowań wydawało się, że działania przynajmniej jednego z nich będą pozytywnie wypływały na notowania, ale tak się nie stało.

Na rynku zagościła przecena, a złych wiadomości ją wywołujących było aż nadto.

Sam początek handlu na europejskich parkietach przebiegał dość spokojnie, ale pierwsze przecieki z Brukseli skutecznie sprowadziły główne indeksy 1% poniżej wczorajszego zamknięcia. „Niemieckie źródła rządowe” zapowiedziały, że po szczycie nie należy oczekiwać zbyt wiele. Berlin nie wyrazi zgody na dokapitalizowanie banków z funduszy europejskich bez wspólnego europejskiego nadzoru.

Dowiedzieliśmy się również, że zobowiązania i związana z nimi odpowiedzialność muszą iść w parze, czyli nie ma mowy o euroobligacjach bez zrzeczenia się znacznej części suwerenności. Nie były to specjalnie nowe wiadomości, ale okraszono je informacją, że audyt Grecji ma potrwać tygodnie a nie dni, a żadne decyzje odnoście tego kraju nie zapadną dopóki politycy nie zapoznają się z końcowym raportem Troiki. Wyglądało to tak, jakby Grecy nie musieli na szczyt w ogóle przejeżdżać, gdyż warunki ich pakietów pomocowych nie będą w tym momencie złagodzone.

W drugim rzędzie widać było kontynuację przeceny akcji spółek budowlanych, do których dołączył dotychczas najsilniejszy Budimex. Spółka zdecydowała się odpisać aż 182 milionów złotych z tytułu utraty wartości udziałów w niedawno przejętej spółce PNI. W pierwszym rzędzie również działy się interesujące rzeczy, gdyż jeszcze przed złożeniem przez Ministerstwo Skarbu Państwa swojego wniosku o wypłatę dywidendy z ubiegłorocznego zysku KGHM, walory spółki zaczęły silnie tanieć. Gdy okazało się, że wniosek opiewa na kwotę 28,34 złotego na akcję, kurs lekko odbił, ale jedynie na chwilę, gdyż później było już tylko gorzej. Czyżby inwestorzy liczyli na większą dywidendę? To mało prawdopodobne. Przecena akcji spółki bardziej wyglądała na realizację zysków z silnego miesięcznego trendu wzrostowego. Co gorsza towarzyszyły jej zwiększone obroty, co każde postawić znak zapytania nad kontynuacją lepszego zachowania akcji KGHM od rynku.

W tym samym czasie gdy krajowi inwestorzy zajęci byli walnym zgromadzeniem akcjonariuszy KGHM, w Europie głośno zrobiło się o raporcie mówiącym iż Niemcy złagodzą swoje dotychczasowe twarde stanowisko odnośnie pomocy krajom peryferyjnym. Indeksy w Eurolandzie nieco odbiły, ale szybko powróciły do spadków, gdy minister finansów Niemiec zdementował spekulacje o możliwym łagodniejszym stanowisku. Na dodatek na rynek napłynęły kolejne negatywne informacje. Okazało się bowiem, że osławiona strata JP Morgana na ryzykownych transakcjach może być cztery razy większa niż pierwotnie szacowano i wynieść nawet 9 mld dolarów. Z kolei w Londynie silnie traciły akcje Barclays, po tym jak jeszcze wczoraj na spółkę nałożono karę w wysokości 452 mln dolarów za nieuczciwe praktyki podczas ustalania stawek Libor and Euribor. W tym środowisku opublikowane dzisiaj dane już nie miały większego znaczenia, szczególnie że nie odbiegały od prognoz. WIG20 stracił 1,7% i był niemalże najgorszym indeksem w Europie.

Źródło: Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.