Na GPW znów bez większych zmian

Na GPW znów bez większych zmian
Komentarz giełdowy Domu Kredytowego Notus
Data dodania: 2012-06-14 (21:51)

Na niecałą godzinę przed zamknięciem czwartkowego handlu na GPW wiele wskazuje na to, że dzisiejsza sesja na szerokim rynku warszawskiego parkietu znów zakończy się bez większych zmian.
Nie ma co ukrywać, że inwestorzy operujący na giełdzie przy ul. Książęcej znaleźli się w kropce. Europa spada, ale Stany rosną.


Kupować zatem walory spółek, czy też je sprzedawać? Z jednej strony z dużym niepokojem obserwują oni sytuację w Eurolandzie, a ich uwaga skupiona jest cały czas głównie na: zaplanowanych na niedzielę wyborach parlamentarnych w Grecji oraz włoskim i hiszpańskim długu. Dziś rentowności hiszpańskich 10-latek dotknęły na chwilę kluczowego poziomu 7% (max. 6,998%), a doszło do tego po wczorajszej obniżce ratingu tego kraju przez agencję Moody’s. Z drugiej jednak strony mają oni też nadzieję na to, że podczas swojego przyszłotygodniowego posiedzenia Fed zdecyduje się podjąć kolejne działania mające na celu ponowne głębsze stymulowanie amerykańskiej gospodarki, a to z kolei powinno wspierać w średnim okresie globalne rynki akcyjne. Prawdopodobieństwo tego ostatniego przybliżyły też przedstawione dziś dane makro z USA o wyższym niż sądzono „tygodniowym bezrobociu” oraz większym niż oczekiwano majowym spadku cen konsumenckich.

Po stronie makro

SNB nie zaskoczył rynków finansowych i poinformował, że poziom stóp procentowych pozostanie w Szwajcarii bez zmian, podobnie zresztą jak minimalny poziom kursu EUR/CHF, którego Bank broni od 6 września ub.r. W komunikacie potwierdzono, że docelowym przedziałem dla 3-miesięcznej stawki Libor dla franka nadal jest przedział 0,00-0,25% oraz to, że Bank ciągle będzie z największą determinacją przeciwdziałał spadkowi kursu EUR/CHF poniżej poziomu 1,20 i jest przygotowany do kupowania walut obcych za franki w nieograniczonych ilościach. Bank Szwajcarii skorygował jednak nieco swoje prognozy odnośnie PKB i inflacji. Jeśli chodzi o tą pierwszą kwestię, to obecnie spodziewa się on, że w bieżącym roku tempo wzrostu gospodarczego Szwajcarii wyniesie około 1,5%, choć jeszcze marcu szacował go na 1,0%, a w grudniu zakładał, że wyniesie on jedynie 0,5%. Z kolei odnośnie wskaźnika cen konsumpcyjnych, to podwyższył on swoje szacunki dla niego na bieżący rok (do -0,5% z -0,6%), a na latach 2013 i 2014 pozostawił je bez zmian na poziomie odpowiednio: 0,3% i 0,6%.

W maju inflacja w strefie euro wyniosła w ujęciu rocznym 2,4% wobec 2,6% w kwietniu i była najniższa od lutego ubiegłego roku. Dane te pokryły się zarówno ze wstępnymi szacunkami Eurostatu przedstawionymi ostatniego dnia ubiegłego miesiąca, jak i ze średnią prognoz rynkowych.

Podaż pieniądza M3 wzrosła w maju w Polsce w ujęciu rocznym o 11,4%, czyli bardziej niż tego oczekiwano i w kwietniu (w obu przypadkach 10,3%). W ujęciu miesięcznym podaż zwiększyła się o 1,7%, notując drugą w tym roku zwyżkę, a spory w tym udział miał fakt obserwowanego w ubiegłym miesiącu silnego osłabienia naszej waluty.

W maju ceny konsumpcyjne spadły w Stanach Zjednoczonych miesiąc do miesiąca o 0,3%, czyli bardziej niż tego oczekiwano (-0,2%) i wobec braku ich zmiany w kwietniu. Z kolei w tygodniu do 9 czerwca liczba nowych bezrobotnych w USA wyniosła 386 tys. i była o 11 tys. wyższa niż sądzono. Dodatkowo dane za wcześniejszy tydzień zostały skorygowane w górę do 380 tys. z 377 tys.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 16:36 indeks blue-chipów GPW, czyli WIG20 szedł w górę o 0,19% do 2213,29 pkt, a indeks szerokiego rynku, czyli WIG zwyżkował o 0,02% do 39344,77 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 spadał o 0,54% do 241,26 pkt, ale już amerykański indeks S&P500 handlowany był na 0,59% plusie (1322,59 pkt).

Źródło: Marek Nienałtowski, Dom Kredytowy Notus
Dom Kredytowy Notus
Komentarz dostarczyła firma:
Dom Kredytowy Notus
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.