Lekki spadek na GPW

Lekki spadek na GPW
Komentarz giełdowy Domu Kredytowego Notus
Data dodania: 2012-06-13 (18:08)

Środowa sesja przyniosła delikatny spadek na szerokim rynku warszawskiego parkietu. Inwestorzy operujący na GPW dali sobie spokój z kolejnymi silnymi zakupami handlowanych na giełdzie przy ul. Książęcej walorów największych i najbardziej płynnych spółek, ...

... po części dlatego, że w ostatnim okresie ich ceny zanotowały bardzo – i chyba zbyt - silny wzrost (dziś rano indeks WIG20 dotarł maksymalnie do 2232,90 pkt tj. do najwyższego poziomu od 2 maja i aż o 11,1% wyższego niż jeszcze niecałe trzy tygodnie temu), a po części też z racji ciągle bardzo napiętej sytuacji zewnętrznej, nie dającej żadnych klarownych sygnałów nawet na najbliższą przyszłość.
Uczestnicy światowych rynków finansowych nadal z dużym niepokojem obserwują to co dzieje się z rentownościami włoskich i hiszpańskich obligacji, choć trzeba przyznać, że te ostatnie dziś pozostają jednak poniżej wczorajszych maksimów. We wtorek rentowność 10-let. papierów włoskich wynosiła maksymalnie 6,301%, najwięcej od 25 stycznia br., a tych analogicznych hiszpańskich była równa, aż 6,834% i największa w historii tego kraju w strefie euro. Globalni inwestorzy równie dużo uwagi przykładają do niepewnego wyniku zbliżających się wielkimi krokami wyborów parlamentarnych w Grecji (zaplanowane są one na najbliższą niedzielę) oraz mocno zastanawiają się co zrobi, a raczej czy coś zrobi Fed, który swoją czerwcową decyzję ogłosi już za równo tydzień.

Po stronie makro

Przedstawione dziś o godz. 11:00 dane dotyczące produkcji przemysłowej Eurolandu były nieco lepsze niż oczekiwano, co oczywiście nie oznacza, że były one pozytywne. W kwietniu produkcja spadła w ujęciu rocznym o 2,3%, a w ujęciu miesięcznym zmniejszyła się o 0,8%, choć na rynku prognozowano, że pójdzie ona w dół bardziej, bo odpowiednio o: 2,7% i 1,0%. In plus zaskoczyła tu też rewizja danych za marzec, pokazująca mniejszą wtedy skalę spadku produkcji od tej wcześniej szacowanej.
Z kolei o godz. 14:30 okazało się, że w maju ceny produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych spadły m/m o 1,0%, czyli mocniej niż się tego spodziewano (-0,6%), po tym jak w kwietniu poszły w dół o 0,2%. Wtedy też podano, że w tym samym miesiącu sprzedaż detaliczna w USA tak jak się tego spodziewano spadła w skali miesiąca o 0,2%, o tyle samo co po rewizji (tyle, że z +0,1%) w kwietniu. Dodatkowo o godz. 16:00 napłynęły dane o zapasach w amerykańskim przemyśle. W kwietniu wzrosły one m/m o 0,4% tj. nieco mocniej niż sądzono i w marcu (+0,3%).

Inflacja w Polsce najniższa od 15 miesięcy

Zgodnie z opublikowanymi dziś o godz. 14:00 przez GUS danymi wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym wyniósł w Polsce w maju 3,6% wobec 4,0% w kwietniu, był najniższy od lutego ubiegłego roku i wyraźnie mniejszy od średniej prognoz rynkowych na poziomie 3,8%-3,9%. W skali miesiąc do miesiąca wskaźnik CPI poszedł w górę o 0,2%, czyli dwukrotnie mniej niż oczekiwano.

Największy wpływ na roczny poziom inflacji w maju miał fakt 5,8% wzrostu opłat związanych z mieszkaniem oraz 8,1% zwyżki tych związanych z transportem, a ich wkład do wskaźnika cen wyniósł odpowiednio: 1,50 pkt proc. i 0,73 pkt proc. Do tego wszystkiego dołożył się także 2,5% wzrost cen żywności, podbijając inflację o kolejne 0,57 pkt proc.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Indeks WIG20 zakończył środową sesję na 0,19% minusie (2209,11 pkt), a w przypadku indeksu WIG było to -0,20% (39337,90 pkt). Z kolei w momencie zamykania handlu na GPW tj. o godz. 17:30 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,62% do 241,94 pkt, a amerykański indeks S&P500 deprecjonował o 0,06% do 1323,41 pkt.

Źródło: Marek Nienałtowski, Dom Kredytowy Notus
Dom Kredytowy Notus
Komentarz dostarczyła firma:
Dom Kredytowy Notus
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.